Vypálil Ústavní soud politikům rybník?

Olej do ohně předvolebního hašteření a patetických divadelních etud na téma strach – nejlepší rádce a s nenávistí nejdál dojdeš, pro zmatení nepřítele (kterým není nikdo jiný než sám mýtický „demos") běžně nazývaného volební kampaň, přilil dnes Ústavní soud, když v reakci na stížnost poslance Melčáka, že byl přijetím zákona o zkrácení volebního období Sněmovny, kterým byla otevřena cesta k předčasným volbám, zkrácen na svém právu vykonávat nerušeně veřejnou funkci, rozhodl o pozastavení vykonatelnosti výnosu prezidenta republiky a vyhlášení předčasných voleb, čímž předčasné volby de-facto odložil ad-acta.

Že by ani Ústavnímu soudu nevonělo toto ojebávání ústavy, stejně jako mně?

V každém případě však Ústavní soud – i když to asi nebylo jeho záměrem – dokázal nemožné: během několika hodin sjednotil politiky zleva zprava shora zdola a ti nyní ve vzácné shodě kritizují Ústavní soud, co že si to dovolil zasáhnout do demokratického volebního systému (sic!).

Jako kdyby účelové zkrácení volebního období jednorázovým zákonem, které spáchali poslanci, nebylo zásahem do volebního systému par-excelence! Ústavní soud přeci nezrušil volby jako takové, jenom je vrátil zpět ke standardnímu režimu zavedenému Ústavou.

Ovšem reakce politiků, která svojí jednotností a nesmiřitelností připomíná doby Národní fronty, dává tušit, že tímto svým rozhodnutím asi udělal ÚS někomu čáru přes rozpočet. Co si politici od předčasných voleb, které navíc momentálně vypadají na obligátní plichtu, vlastně slibují, že jsou tak podrážděni tím, že by mohly být odloženy?

Konec Fischerova interregna? Sami ho dosadili. Lepší výsledky ve volbách? Čím více času uplyne, tím spíše se zapomene na skandály a přešlapy a tím lepší výsledky mohou očekávat i ti, kteří jinak smrdí máslem na hlavě na sto honů. Čas běží a nové a nové kauzy a „kauzy" a skandály a „skandály" převrstvují ty staré a i z těch nejšpinavějších, co mají ruce div ne od krve, se špína postupně loupe a začínají být zase pomalu přijatelní i pro ty, kterým zničili v tom lepším případě iluze a v tom horším životy.

Tak o co tady vlastně jde? Vždyť rozhodnutí ÚS jde politikům spíše na ruku, než aby je v něčem omezovalo, tak proč ten ryk? Je to jen teatrální póza, která má zamaskovat ústavní komplot, nebo jde jako obvykle o peníze až v první řadě a strany se obávají, že nebudou mít peníze na novou kampaň, když je teď vydají na tu, který vyšumí pánu bohu do oken? Toho se opravdu bát nemusí – jejich patroni, lobbyisté a privatizéři jim přece ochotně seženou nové…

Rozhodnutí ÚS sice osobně považuji za věcně správné, ale obávám se, že jeho motivem nebyla jen snaha dostát „slepému právu." Humbuk, který kolem toho vznikl a ve kterém se zanikne celá řada hlasů, které budou poukazovat na skutečná porušení principů právního státu, ohrožující zteřelé zbytky naší demokracie, se někomu moc dobře hodí do krámu.

S konečným zhodnocením tohoto bezesporu významného, razantního, ale i nestandardního kroku ÚS bude nejlépe počkat několik týdnů či měsíců, až jak se situace vyvine a kdo z ní vytěží nejvíce.

Prozatím se musím spokojit s ambivalentním postojem: rozhodnutí je věcně správné, ale nešetrné a špatně (nebo naopak velmi dobře!) načasované.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments