Minulý týden si americký ministr financí Paulson myslel, že by mohl pomoci některým těžce zkoušeným sektorům ekonomiky náhlým sešlápnutím brzdy a odmítnutím původního plánu na vládní pomoc ve výši 700 miliard dolarů. Místo toho torpédoval trhy s hypotéčními listy a jinými „toxickými“ cennými papíry, kterým předtím sliboval podporu. Následkem toho začala padat burza, američtí výrobci aut se museli přiznat, že kolabují a nezaměstnanost dosáhla šestnáctiletého maxima.
V pátek také investoři opustili bankovní skupinu Citigroup jako krysy, když se potápí loď – čímž zničili hodnotu akcií třetí největší americké banky v ohromujícím poklesu 26 % během jednoho dne. Je to nepochopitelný masakr. Citigroup ztratila v tomto týdnu padesát procent své hodnoty. Za poslední dva roky klesla hodnota akcií Citigroup o více než 90 %.
A co je na tom nejhoršího – jestliže se o společnostech, které vytahoval stát z bryndy, mohlo říci, že jsou příliš velké na to, aby padly, o Citigroup může platit, že je příliš velká na to, aby ji americká vláda mohla zachránit. Jedná se totiž o banku, jejíž jmění dosahuje dvou bilionů dolarů, je třikrát větší než Wachovia a šestkrát větší než Washington Mutual. Drží pochybné deriváty v ohromující výši 37,1 bilionů dolarů, je to osmkrát více, než držela Wachovia před pádem. A hodnota nesplácených hypoték (více než 90 dní po splatnosti) je 202 miliard dolarů.
Pád Citigroup posílá do kolen celý finanční sektor, v pátek poklesly akcie všech amerických bank a burzovní indexy klesly na několikaletá minima. Z burz se vypařilo 8 bilionů dolarů – a to je jen začátek!
Zdroj: www.moneyandmarket.com