Wall Street se otřásá v základech: Pád Citigroup

Minulý týden si americký ministr financí Paulson myslel, že by mohl pomoci některým těžce zkoušeným sektorům ekonomiky náhlým sešlápnutím brzdy a odmítnutím původního plánu na vládní pomoc ve výši 700 miliard dolarů. Místo toho torpédoval trhy s hypotéčními listy a jinými „toxickými“ cennými papíry, kterým předtím sliboval podporu. Následkem toho začala padat burza, američtí výrobci aut se museli přiznat, že kolabují a nezaměstnanost dosáhla šestnáctiletého maxima.

V pátek také investoři  opustili bankovní skupinu Citigroup jako krysy, když se potápí loď – čímž zničili hodnotu akcií třetí největší americké banky v ohromujícím poklesu 26 % během jednoho dne. Je to nepochopitelný masakr.   Citigroup ztratila v tomto týdnu padesát procent své hodnoty. Za poslední dva roky klesla hodnota akcií Citigroup o více než 90 %.

A co je na tom nejhoršího – jestliže se o společnostech, které vytahoval stát z bryndy, mohlo říci, že jsou příliš velké na to, aby padly, o Citigroup může platit, že je příliš velká na to, aby ji americká vláda mohla zachránit. Jedná se totiž o banku, jejíž jmění dosahuje dvou bilionů dolarů, je třikrát větší než Wachovia a šestkrát větší než Washington Mutual. Drží pochybné deriváty v ohromující výši 37,1 bilionů dolarů, je to osmkrát více, než držela Wachovia před pádem. A hodnota nesplácených hypoték (více než 90 dní po splatnosti) je 202 miliard dolarů.

Pád Citigroup posílá do kolen celý finanční sektor, v pátek poklesly akcie všech amerických bank a burzovní indexy klesly na několikaletá minima. Z burz se vypařilo 8 bilionů dolarů – a to je jen začátek!

Zdroj: www.moneyandmarket.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments