Z cizího krev neteče

Tak nám schválili škrty, a aby to nějak vykompenzovali, tak zvýšili DPH. Kdo? No přece poslanci, kterých se to ani v nejmenším netýká, protože při svých příjmech na sociální dávky nedosáhnou, zvýšení DPH nepocítí a nemocenskou nepotřebují, protože jim jde pořád plný plat.

Ale samozřejmě je to vše doplněno exaltovanou rétorikou (tomu se snad ani nedá říkat propaganda, jak je to blbé) o nutnosti šetřit. Jenže dokud se bude šetřit jenom na těch, za kterými nestojí žádná silná lobby, nemají z čeho uplácet, nemají čím vydírat a vůbec se nemají jak bránit, tak budou všechny ty řeči o nutnosti šetřit jen prázdné žvásty jak vystřižené z nedělní školy.


Jestli páni politici chtějí (pokud tedy chtějí, což vůbec není jisté), aby jim někdo věřil, že to s ozdravením veřejných financí myslí vážně, budou muset do toho kyselého jablka kousnout a začít škrtat i u sebe, ve svých příjmech a příjmech jejich kumpánů z byznysu parazitujícího na státním rozpočtu.


Ale ne tak, jak to zatím jedině uměli, tj. snižováním platů státních zaměstnanců. Tím, že hasiči, policisté či učitelé budou špatně placeni, se nic nevyřeší. Díry, kterými ze státního rozpočtu unikají peníze, je třeba hledat v korupci spojené s veřejnými zakázkami.


V neposlední řadě je ovšem nutné – už jenom kvůli pocitu spravedlnosti, který jediný může smířit lidi se škrty způsobeným poklesem životní úrovně – zvýšit daně pro lidi s nejvyššími příjmy a korporace. Zatím to totiž vypadá tak, že se daně zvyšují pouze chudým, na jejichž účet také jdou veškeré škrty, jako kdyby hlavním účelem nebylo ozdravit veřejné finance, ale udržet nízké zdanění bohatých.


Pokud jsou veřejné finance skutečně v tak špatném stavu, že je nutné sáhnout k razantním škrtům, je třeba, aby se na jejich sanaci podíleli všichni, i bohatí. Jinak to totiž bude vypadat tak, že ti, kteří druhým kážou vodu, sami pijí víno. A taková situace ke zlepšení blbé nálady nepřispěje, naopak ještě přilije olej do ohně.


Když silní šetří na slabých, není to odvážné, je to zbabělé.


P.S. Nechápu, jak by to šetření mělo fungovat, protože všechna úsporná opatření povedou jedině k tomu, že se sníží spotřeba a zpomalí ekonomika, protože lidé nebudou mít za co nakupovat (ostatně už to začalo) a na daních se vybere ještě méně a deficit bude tím pádem co, soudruzi? Deficit bude vyšší. Kurva vyšší!


Je totiž staletími prověřenou pravdou, že kde nic není, ani čert nebere. A kde je, tam si to zase umějí zařídit tak, aby se od nich v žádném případě nebralo. Jsme v pasti. Do lodi teče. Ale vláda má řešení: zatopit podpalubí.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments