Záchrana Karlova mostu: Vítězství! Děkujeme za podporu!

Vážení a milí signatáři petice za záchranu Karlova mostu,


po delší odmlce si Vás opět dovoluji informovat o průběhu naší snahy zachránit Karlův most před necitlivými zásahy stavebních firem.


Podstata problému tkví v tom, že město Praha z pozice vlastníka vypsalo výběrové řízení na mandatáře dopravní stavby. Nikoliv restaurování mostu. Co to znamená v reálu, můžete sledovat v médiích. Most se opravoval jako silniční (např. Barrandovský). Na mostu chyběl restaurátor a osvědčení kameníci.


Našim hlavním cílem bylo zastavit práce a zamezit zahájení další etapy, která měla začít v červnu, kdy se měl opravovat kamenný plášť, klenby a pilíře. Současnou etapu se nám zastavit nepodařilo, protože náš právní řád nám nedovolil jakkoliv do této věci vstoupit. Z hlediska českého práva není kulturní dědictví vlastnictvím všech, narozdíl od přírodního. Poslední dva úseky mostu se budou opravovat tak, jak mají. Termín dokončení prací to však prodlouží o čtyři měsíce. Jak tedy firmy opravovaly předešlých třicet, nechtějme raději vědět.


Co se však zdařilo nad míru očekávání, je skutečnost, že další etapa je odložena minimálně o dva roky, bude vypsáno i nové výběrové řízení, jehož cílem bude výběr kamenické firmy. Navíc jsme zjistili, že manželka bývalého náměstka primátora a současného poslance Jana Bürgermeistera (ODS), který svého času prosazoval co nejdřívější zahájení prací na Karlově mostu, je zaměstnána ve společnosti Mott MacDonald, která byla jediným a vítězným účastníkem řízení na mandatáře opravy Karlova mostu. Pan poslanec však jakoukoliv souvislost vylučuje. Nezbývá, než mu věřit. Nebo ne?


Od stavebních prací se distancuje nejen Svaz kameníků a kamenosochařů ČR , ale i Ústav památkové péče na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT)  . V návaznosti na minulý email dodávám, že obvinění šéfa magistrátních památkářů Jana Kněžínka (bývalý člen ODS) bylo po měsíci státním zástupcem zrušeno a vráceno zpět policii. Byli jsme však ujištěni, že Kněžínkovo obvinění nebylo zameteno pod koberec, ale nyní jsou napravovány formální nedostatky sděleného obvinění. Architekt Ondřej Šefců, který od zahájení oprav v srpnu 2007 do prosince 2009 (na vlastní žádost z mostu odešel) stavbu za Národní památkový ústav (NPÚ) dozoroval, zůstal i nadále pracovníkem NPÚ, navíc tento památkář údajně přednáší na katedře Soukromého práva Vysoké školy CEVRO Institut, kterou řídí bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS)  Na architekta Šefců jsme v pondělí 3.5. podali trestní oznámení za poškození cizí věci.


Zde zasíláme aktuální odkaz na pořad Před polednem na ČT24, kde byl hostem Martin J. Kadrman a architekt Zdeněk Chudárek, který nahradil zmíněného Ondřeje Šefců.


Náš boj za záchranu Karlova mostu však zdaleka nekončí. Nejen, že se budeme ptát, kde skončilo 8 milionů korun z celonárodní sbírky na opravu Karlova mostu, ale budeme i nadále pátrat po vinících, veřejně je označovat a uděláme vše pro to, aby byli řádně potrestáni.


Kauze se věnuje nejen německá ARD nebo Deutsche Welle, ale i americký The Global Post, The Washington Post či The New York Times.


Proto Vás prosíme, kdo můžete, podpořte náš boj drobným příspěvkem na náš transparentní účet. Určitě se shodneme, že podpora této iniciativy poskytuje po mnoha letech hmatatelné výsledky. Všechny pohyby na účtu jsou odůvodněny a můžete je sledovat zde.Na účtu máme nyní 12 135,03 Kč a 115 EUR.


Bankovní spojení pro měnu CZK:

Název banky: FIO

Kód banky: 2010

č.ú. CZK: 2300055870


Bankovní spojení pro měnu EUR:

Bank: FIO

Code bank: 2010

EUR: 2600055872

IBAN: SK6683300000002600055872

BIC: FIOZSKBAXXX


Držme Karlovu mostu palce!


Martin J. Kadrman

viceprezident ASORKD

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments