Žádal Olmert Bushe o volné ruce k útoku na Írán?

Proč by odstupující premiér Izraele letěl do Washingtonu, aby se setkal s odstupujícím prezidentem USA jen několik týdnů před tím, než opustí úřad?

Takovou otázku si v neděli ráno kladlo mnoho izraelských komentátorů poté, co premiér Olmert odletěl do USA, aby se zúčastnil posledního kola rozhovorů s Georgem W. Bushem. I když oficiální agenda zahrnuje hovory o izraelsko-palestinském míru, bojových letounech F-22 a Jonathanu Pollardovi, londýnský list Sunday Times tvrdí, že se bude jednat o posledních detailech izraelského útoku na íránská jaderná zařízení. Své tvrzení opírá o informace ze zpravodajských zdrojů. Podle zmíněných zdrojů se stává útok Izraele na íránská jaderná zařízení před tím, než nový americký prezident, Barack Obama, složí 20. ledna přísahu, mnohem pravděpodobnější.

Mezinárodní agentura pro jadernou energii minulý týden oznámila, že Írán nashromáždil dostatek obohaceného uranu pro možnou přípravu jaderné bomby velikosti, která zničila japonské město Nagasaki. To by posunulo Írán měsíce, nebo dokonce až o jeden rok blíže k výrobě jaderné zbraně. Izrael je přesvědčen, že Obama nevyvine dostatečný tlak na Írán, aby ho donutil s jaderným programem přestat, a už vůbec se nerozhodne pro vojenskou operaci. Izraeli tak nezbývá, než zahájit vojenskou operaci. Pro tu ale potřebuje tichou spolupráci Spojených států, které ovládají většinu vzdušného prostoru mezi Izraelem a Íránem.

President Bush však na schůzce s premiérem Olmertem Izrael nepokrytě varoval před takovým útokem. Současná americká vláda se domnívá, že by takový útok donutil USA kompletně změnit jejich politiku na Blízkém Východě, a to neodpovídá americkým zájmům.

Zdroje: Does Olmert-Bush summit portend strike on Iran?

           Bush warns Israel against Gaza, Iran attacks

Foto:   zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments