Zájem Evropy na uzavření Guantánama


Gilles de Kerchove

BRUSEL – Evropská unie už léta hlasitě vybízí k uzavření vazebního centra v zálivu Guantánamo. Teď když se americký prezident Barack Obama rozhodl, že tak učiní, EU je připravena Spojeným státům poskytnout politickou i praktickou podporu, aby jim k dosažení tohoto cíle pomohla.


Jsme zajedno s úsudkem prezidenta Obamy, že „Guantánamo se stalo symbolem, který al-Káidě pomohl s náborem teroristů pro její záměry. Existence Guantánama zřejmě dokonce celosvětově zplodila více teroristů, než jich tu kdy bylo zadržováno.“ My v Evropě jsme přesvědčeni, že naším společným zájmem s USA je bránit po celém světě radikalizaci a verbování rekrutů pro terorismus.


Primární zodpovědnost za uzavření Guantánama a nalezení domova pro zadržované mají USA. Evropané ale chtějí USA pomoci obrátit list. Právě proto už členské státy EU z Guantánama přijaly své státní příslušníky a někdejší usedlíky. Právě proto Francie nedávno přijala dříve zadržovaného Alžířana. A proto také teď několik dalších zemí EU zvažuje přijetí vězňů uvolněných k propuštění, kteří se však ze závažných důvodů nemohou vrátit do svých zemí původu. My v EU očekáváme, že USA se zachovají také tak; je-li bezpečné propustit tyto osoby na svobodu v Evropě, pak je to bezpečné i v USA.


Obecněji souhlasíme s Obamou, že „dlouhodobě si… nemůžeme zachovat… bezpečnost, pokud se nezaštítíme svými nejzákladnějšími hodnotami“ a že „své nejváženější hodnoty dodržujeme nejen proto, že takové jednání je správné, ale proto, že [nás] to posiluje a uchovává v bezpečí.“ Zkušenost evropských demokracií potýkajících se s dlouhodobou teroristickou hrozbou ukazuje, že lidská práva a právní řád jsou naše nejsilnější aktiva. Právě proto je teroristé chtějí zničit.


Uzavření Guantánama musí doprovázet zásadní přehodnocení fundamentálních politik, z nichž jeho existence vyplynula. Obamova rozhodnutí zakázat „zesílené výslechy“ a ukončit tajné zadržování jsou důležité kroky správným směrem.


Nezbytné jsou ale další kroky. Abychom se vyhnuli opětovným potížím, je konkrétně zapotřebí věnovat pozornost zadržování bez soudního procesu. Nejvýznamnější je proto revize politik zadržování, soudních procesů, přesunů a výslechů. Ochrana nesmí být děravá, ať už platí kterékoli právo. EU přijme pozvání Obamovy vlády, aby si s jeho Pracovní skupinou pro politiku zadržování vyměnila názory na principy mezinárodního práva, které se dotýkají boje proti terorismu.


Doufáme, že USA změní své paradigma „války proti teroru“ a zrevidují svou koncepci globálního ozbrojeného konfliktu s al-Káidou. Žádný z členů EU si takový přístup neosvojil.


Existuje zřetelný rozdíl mezi osobami zapojenými do ozbrojeného konfliktu, například v Afghánistánu a Iráku, a podezřelými z terorismu zatčenými mimo ozbrojený konflikt. Je tudíž nutné k nim přistupovat případ od případu.


Vítáme skutečnost, že první bývalý guantánamský vězeň čelí v New Yorku obžalobě. Pachatelé madridských a londýnských bombových útoků byli souzeni v běžných trestních řízeních. V Německu stanul před běžnými soudy jeden z osnovatelů útoků z 11. září 2001. V mnoha členských státech bylo zesíleno trestní právo a využívá se k předcházení útokům. Trestným činem se stalo členství v teroristické organizaci, včetně těch, které působí na cizí půdě, výcvik a nábor rekrutů pro teroristickou činnost a propagace terorismu.


Boj proti mezinárodnímu terorismu vznáší významné právní otázky. Těšíme se na další přínosný dialog s právním poradcem ministerstva zahraničí USA.


Hrozba al-Káidy je celosvětová. EU a USA musejí spolupracovat na zajištění bezpečnosti pro Evropu a Ameriku. Uzavřením Guantánama a vypořádáním se s politickými otázkami, které jsou v této věci stěžejní, USA vytvářejí mnohem pevnější základ pro úzkou spolupráci EU a USA v oblasti potírání terorismu a boje proti mezinárodnímu zločinu, která se bude zakládat na právním řádu a lidských právech. Společně EU a USA lépe dokážou prosazovat po celém světě spravedlnost, lidská práva a svobodu. To byl dosud a nadále zůstává nejudržitelnější způsob prevence radikalizace a náboru nováčků do řad teroristů.


Uzavření Guantánama není gesto, které by mělo přinést potlesk Evropanů. Jde o nezbytnou revizi politiky, která USA, Evropě a celému světu zajistí větší bezpečnost.

Gilles de Kerchove je protiteroristický koordinátor Evropské unie.


Přetisk materiálu z těchto webových stránek bez písemného souhlasu Project Syndicate je porušením mezinárodního autorského práva. Chcete-li si svolení zajistit, kontaktujte prosím distribution@project-syndicate.org.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments