Zákaz poskytovat data o evropských bankovních transakcích rozčílil Spojené státy
Evropský parlament zablokoval klíčovou dohodu, jež povolovala Spojeným státům, aby nahlížely do transakcí evropských bank, což způsobilo rozhořčení Washingtonu. Spojené státy označily toto rozhodnutí za „zvrat v americko-evropské protiteroristické spolupráci“.

Hlasování bylo jasným odmítnutím intenzivního amerického lobbování za to, aby EU pomohla při vyšetřování teroristických akcí. Evropské vlády odsouhlasily devítiměsíční dohodu, jež by ponechala Spojeným státům nepřetržitý přístup do evropského mezibankovního zúčtovacího systému.

Vrcholní američtí představitelé – včetně vicepresidenta Joe Bidena, ministryně zahraničí Hillary Clintonové a ministra financí Timothy Geithnera – kontaktovali poslance evropského parlamentu, aby je přiměli k úvaze o „důležitosti této dohody pro naši společnou bezpečnost“, oznámila tisková agentura Associated Press.

Poslanci Evropského parlamentu však řekli, že tato dohoda neposkytuje dostatečnou ochranu osobních údajů. Zákonodárci ve Štrasburgu hlasovali poměrem 378:196 proti dohodě, 31 se zdrželo hlasování.

Tajný přístup

Spojené státy začaly mít přístup k zúčtovacím bankovním datům po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001. Tato skutečnost se však dostala na veřejnost až v roce 2006.

Expert na bezpečnostní záležitosti a poslanec EP za Zelené Jan Philipp Albrecht minulý týden řekl, že podpora Evropské komise a evropských vlád pro tuto novou dohodu „nerespektovala principiální výhrady proti nedostatku adekvátní ochrany soukromí a zákonnosti“.

Lídr socialistické frakce v EP Martin Schulz řekl: „Chceme novou a lepší dohodu s příslušnou ochranou soukromí občanů.“

Pátrání po financování teroristických skupin po celém světě je od útoků z roku 2001 stálou prioritou Washingtonu.

Evropské mezibankovní zúčtovací centrum provádí denně miliony transakcí mezi bankami a ostatními finančními institucemi z celého světa. Má k dispozici data asi 8000 bank a operuje ve dvou stovkách zemí.

Převzato z BBC

Překlad: Stan

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments