Zákon, který umožní prezidentovi „vypnout“ internet

 
 

knoflikNedávno navržený nenápadný senátní zákon umožní americké federální vládě zavřít v době vyhlášení mimořádného stavu internet a zajistí úřadům bezprecedentní přístup do správy soukromé sítě. Návrh zákona stanoví, že „prezident může vyhlásit mimořádný stav bezpečnosti kyberprostoru a nařídit omezení nebo zavření internetového provozu", přičemž vláda získá přístup ke „všem relevantním datům vztahujícím se ke kritické infrastruktuře bez ohledu na ustanovení jiných zákonů, omezující předpisy nebo politiku, která tomuto přístupu zamezuje."


Autory zákona jsou senátoři Jay Rockefeller a Olympia Snoweová.


Zákon rovněž předpokládá vznik jediného řídícího orgánu, který spravoval internet. Doposud ho kontrolovaly Pentagon, Národní bezpečnostní agentura (NSA), ministerstvo obchodu a ministerstvo vnitra. Zatímco Bílý dům oficiálně zákon nepodporuje, podle listu Washington Post se na jeho znění podílel.


Autoři zákona zdůrazňují nutnost centralizovat bezpečnost soukromého kyberprostoru. Mnozí si myslí, že je to vojenská nebo zpravodajská věc," říká Rockefeller, „ale ve skutečnosti je v tom mnohem víc. Týká se to přece také systému semaforů, železniční sítě a vody či elektřiny."


Kritici zákona poukazují na jeho vágní a široce pojaté formulace a připravují se zákon měnit doplňovacími návrhy. „Podle nynějšího znění prezident nejen rozhoduje, co je to ona kritická infrastruktura, ale i to, co je mimořádná situace," podotýká Greg Nojeim z Centra pro demokracii a technologie.


„Zákon chce federalizovat kritickou infrastrukturu," konstatuje Jennifer Granicková z Electronic Frontier Foundation. „Vzhledem k tomu, že mnoho systémů, jako jsou banky, telekomunikace či energetika, je v soukromých rukou, zákon přinese zásadní přesun moci od uživatelů a firem směrem k federální vládě."

 

Převzato z Literárních novin

 

Foto: Senátor Jay Rockefeller

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments