Zaplaťte svoje dluhy, Evropani!


Narazil sem na zajimavy proslov jihoameryckeho indyjana k evropskym posluchačum. Dovolte mi ho přeložit a zkraceně parafrazovat, original najdete vespodku textu.
Posluchejte, vy evropšti šašci. Ja sem indyjan, potomek tych, keři kolonyzovali tuto zem před 40.000 lety a rad bych cosik řeknul vam, bratrum, keři tu dovalili před pětisty lety.


Jste tady na navštěvě, přesto když chcu jet za vama, tak mě evropsky celnik žada, abych mu platil za razitko na papirovem vizu a evropsky lichvař mi chce pujčovat penize zadlužene řiše a vyžaduje za to jidašske uroky.


Tež bychom mohli vyžadovat, abyste už konečně zaplatili svoje dluhy a uroky. V našich archivach su doklady o tym, že ste si mezi lety 1503-1660 odvezli 185 tisic kilogramu zlata a 16 milionu kilogramu střibra.


Že by to bylo rabovani? To snad ne. Naš křesťansky bratr by přece neporušil svoje sedme přikazani.


Že by to byla loupež a genocida? To snad ne. Naš křesťansky bratr by přece neporušil jine ze svojich přikazani.


Tak co to teda kura bylo? Byl to jeden z prvnich přatelskych uvěru, kere zme Evropě poskytli. Cokoliv jineho by totiž znamenalo egzystenci valečnych zločinu, což by znamenalo nejenom okamžite vraceni, ale aji nahradu zpusobenych škod!


Tyto přatelske uvěry byly prvnim Maršalovym planem, jak zajistit rekonstrukci barbarske Evropy, zničene valkami proti muslimum (což byli mimo jine tvurci algebry, zastanci mnohoženstvi, denni hygieny a dalšich vymoženosti velke civilizace).


Tuž abyste si uvědomili pětiste vyroči naši pujčky, zeptejme se: "Už su naši evropšti bratři civilizovani, zodpovědni, anebo aspoň schopni efektyvně využit prostředku zapujčenych Mezinarodnim fondem ameryckych indyjanu?"


Bohužel, zda se, že naši evropšti bratři kajsik zrobili chybu. Misto efektyvniho využiti zapujčeneho bohatstvi mezi sebu valčili v tisici nesmyslnych bitvach. Vrazili penize do nekonečneho vyzbrojovani. Vymysleli Třeti řiše, Sovětske svazy, agresivni armady NATO a jine formy vzajemneho vyvražďovani, misto teho, aby za teho pultisicileti vynalezli levne energie a pozityvni věci, kere by levně vyvezli do celeho světa.


Potvrzujete tym učeni vašeho vědce Miltona Frydmana, kery napsal, že dotovana, zadlužena ekonomika nemože nikdy fungovat a nutite nas, abyzme si naše pujčky vzali zpět. Ale nemusite se bat. Nebudeme našim evropskym bratrum učtovat odporne, krvežiznive urokove sazby 20-30%, tajak to oni robi nam. Nechame vam prvnich 200 let urokove prazdniny, a za dalšich 300 let nam vratite enem zapujčene drahe kovy a k temu 10% urok.


Bohužel, kdybyzme k temu použili vaš lichvařsky vzorec, byla by z puvodni vahy drahych kovu taka hmotnost, že by byla vyšši než vaha cele zeměkoule.


Pokud ste tedy za pul tisicileti nebyli schopni vyprodukovat takove bohatstvi, abyste zaplatili naši pujčku, a co huř – jste všeci, jeden jak druhy, zadluženi tak, že vam ve vašich zemich nepatři už ani chlup v nose, co teda s vama, evropšti bratři?


Zda se, že vaš svět je na samem koncu.
Evo Morales Ajma, indyjan, šef a prezident Bolivije 

Original projevu tady.


Ladislav Větvička, indyjansky překladatel iFčil, La Paz

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments