Zase ty poplatky!

Podle dnešní aktuální zprávy odmítl zdravotnický výbor Senátu ústy senátorky za ODS Filipiové prominout zdravotnické poplatky v porodnicích s tím zdůvodněním, že mimino je už tak nákladná záležitost, že se v té sumě peněz pár korun poplatků ztratí. Kromě toho prý byly poplatky rodičům už kompenzovány jinak. Senát nakonec po intervenci premiéra zrušení poplatků u novorozenců výraznou většinou hlasů zrušil a respektoval tak koaliční dohodu o této věci.


Při té příležitosti byla znovu otevřena otázka odpuštění zdravotnických poplatků pro starobní a invalidní důchodce. Podle statistik jejich náklady na zdravotní péči letos vzrostly díky nim v průměru o 326.- Kč měčně oproti loňskému roku. Senátorka za ODS Dana Filipiová tuto myšlenku odmítla se zdůvodněním, že důchodci přece dostanou v srpnu 470.- korun, takže proč jim něco odpouštět. Nad tímto názorem zůstává rozum stát. Jak je možné, že člověk, který si dělá nárok na tvorbu a schvalování zákonů, má takové nedostatky v elementární matematice?


žená paní senátorko!


Díky finanční reformě, kterou jste schválila, se inflace od počátku roku pohybuje kolem 7 %. Zdražilo vše, na co se podíváte – energie, potraviny, doprava, služby. Pokud uvažujeme o průměrném důchodu 8 000.- korun, inflací byl znehodnocen od počátku roku o 560.- korun měčně. Po osmi měsících důchodci dostanou jako kompenzaci zmíněných 470.- korun měčně, tedy o 90.- korun méně, než by odpovídalo jejich nákladům. Kromě toho již pokryli ze svých úspor (teoretických, ve skutečnosti se prostě museli uskrovnit) náklady na inflaci za prvních sedm měsíců letošního roku, tj. 7 x 560.-, což je téměř 4 000.- korun. To se vám zdá spravedlivé?


Že zdravotnické poplatky představují další výdaj navíc, to vám nedochází ? Máte snad dojem, že důchodci si pod vedením ODS žijí jako v bavlnce? Pan ministr Nečas se nechal slyšet, že po přidání oněch 470.- korun se důchodci dostanou proti roku 1989 na index 112, což znamená, že jejich kupní síla vzrostla proti zmíněnému roku o 12 %, což je necelých 0,6% ročně. Za dvacet let budování kapitalismu je to opravdu skvělý výsledek! Zvláště když si uvědomíme, že se poměr výše důchodu k předchozímu platu neustále snižuje. Na váš postoj je skutečně jediná odpověď – pamatovat si ho do následujících voleb a stranu, která o důchodce tak pečuje prostě nevolit. Doufám, že si to důchodci zapamatují!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments