Zdravotnická překvapení

V posledních dnech se nám Ministerstvo zdravotnictví pod vedením impresária pana Julínka postaralo o další překvapení. SÚKL neboli Státní ústav pro kontrolu léčiv zjistil, že tři čtvrtiny léků je u nás předražených. V následujících dnech má dojít k jejich přecenění a předpokládaná úspora je kolem 7 miliard korun.

 

Když pan Julínek uváděl do provozu svojí reformu zdravotnictví (jak říká kolektivní pokutě za chození k lékařům) tvrdil, že vše je v naprostém pořádku a ceny léků jsou nastaveny nejoptimálněji, jak to jen jde. Na doklad jeho slov vystoupila mluvčí naší největší farmaceutické firmy Zentiva a na obrazovce televizorů takřka se slzami v očích pronesla, že oni nemohou slevit na svých výrobcích ani jediný haléř, protože jsou prostě na dně a sebemenší snížení cen by už podnik položilo ( výroba léků je přitom jeden z nejlepších obchodů na světě – např. v USA na třetím místě, těsně za automobilovým průmyslem a výrobou elektroniky ). A ejhle – ono je to jinak !

 

Co na tom zaráží je skutečnost, že pořadí podniknutých kroků mělo být opačné. Ministerstvo zdravotnictví mělo nejprve udělat seriózní vyhodnocení trhu s léčivy. Nejspíš by zjistilo, že stačí vyčistit ceny a úspora bude daleko větší než tak zvané regulační poplatky. Část z uvedených sedmi miliard totiž zaplatily zdravotní pojišťovny a na pokrytí tohoto schodku zřejmě nestačily ani 2,6 miliardy, vyždímané z pacientů. Takže celá slavná reforma šla vlastně do kapes farmaceutických firem. Buď to pan Julínek and his boys nevěděl a pak nemá v čele ministerstva co dělat, natož připravovat další kroky, vedoucí pod jeho taktovkou zjevně do neznáma. Nebo to uvedení hodnostáři věděli a pak by se o ně měl zajímat Nejvyšší kontrolní úřad a nejspíš i orgány činné v trestním řízení.

 

Vzpomínám si, jak v otevřeném dopisu, adresovaném panu profesoru Hořejšímu (který měl o reformě zdravotnictví oprávněné pochybnosti) byl vychvalován Julínkův náměstek pan Hroboň jako odborník na slovo vzatý, který má reformu zcela pod kontrolou. A kovaný odborník se ani nedovede přesvědčit, zda systém někdo neokrádá.

 

A nejčerstvější novinka – otevření několika indikačních skupin léků k volnému prodeji. Občan usoudí, že má hodně cholesterolu, zajde do lékárny, investuje několik stokorun (tato léčiva podraží) a smlsne hrst pilulek. Čím víc, tím lépe, protože je všeobecně známo, že větší množství dokonaleji uzdravuje. Dáma zjistí, že je otylá a zakoupí tablety proti obesitě. Nejraději dražší, než má sousedka, protože jí na zdraví záleží daleko víc. Pán se po návštěvě restaurace probudí se zjištěním, že mu není nejlépe. Protože kocovina je hanba, ale žaludeční vředy nemoc, provede jejich samodiagnózu a koupí přípravek. Za svoje zdraví si každý zodpovídá sám, ale uvedení spoluobčané kromě jeho eventuálního poškození zase trochu naplní kasu farmaceutické firmy, která se bude zaklínat, že je poslední krůček před krachem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments