Zdravotnická reforma: Máme slovo?
Pan Pratchett říká ústy jedné své postavy „ Ti, kteří mohou, se mají postarat o ty, kteří nemohou. A někdo musí promluvit i za ty, kteří nemají hlas.“

 

Vzpomněl jsem si na uvedený výrok, když jsem včera viděl v televizi pořad Michaely Jílkové „Máte slovo“ o lékárnách a lékárnících. Zlatým hřebem bylo vystoupení Tomáše Cikrta, který měl vysvětlit dobrodiní poplatků za recepty. Jeho slova vyzněla v tom smyslu, že lidé platí poplatky proto, aby léky byly lacinější. Nikdo z přítomných tomu nerozuměl, včetně těch akademicky graduovaných, a dnes už bývalý zdravotnický mluvčí se jen kroutil a obracel oči v sloup, aby dal najevo, jak jsou všichni nedovtipní až tupí (vzhledem k tomu, že podobným způsobem zdůvodňoval se svým šéfem celou takzvanou zdravotnickou reformu, je asi retardovaný celý národ).

 

Na přetřes přišel rovněž fakt, již dříve označený titulky „Středočeské lékárny praskají ve švech“. Jak se ukázalo, lidé se do uvedených lékáren sjíždějí ze stokilometrové vzdálenosti a sám jsem slyšel slova reportérkou dotázané paní, že touto misí ušetří třeba i 900 korun. Nedovedu si představit počet receptů, a zda pouze jejích, nebo všech jejích známých, spíš mám na mysli něco jiného – nastavení zdravotnických poplatků skutečně může pro určitou, a jak se ukazuje dost početnou vrstvu obyvatelstva představovat vážný finanční problém.

 

Pokud je někdo ochoten vystát hodinovou frontu ve městě, kam musel dojet a stále se mu to vyplatí, pak asi nejde jen o odpuštěný si zákusek nebo hrnek kafe, jak se snažila naznačit páně Julínkova reklama. Z tohoto pohledu vyznívá zvlášť arogantně požadavek pana ministra nebo některých poslanců, že přece nebudou hodnotit dopad poplatků čtvrt či půl roku po jejich zavedení. K tomuto kroku je podle těchto pánů třeba nejméně celý rok – zřejmě, aby si nejpostiženější plátci poplatků sáhli až úplně na dno.

 

Pokud vím, dosud se nikdo neobtěžoval usnadnit tíživou situaci nemocným v ústavech, kteří poplatky platí ze sumy, která jim zůstane k osobní potřebě po zaplacení pobytu. Stále existuje několik tisíc pacientů, kterým díky poplatkům nezbude vůbec nic. Poplatky dokonce platili i nesvéprávní chovanci, kteří vůbec nemohli počet svých návštěv lékaře ovlivnit!

 

Ano, zdravotnická technika je stále dražší a není vyloučeno, že na ni peníze, vybrané pojišťovnami nebudou stačit. Že bude nutná jistá finanční spoluúčast pacientů, která bude motivovaná sociální solidaritou, nikoli pokutami za něco, co část lidí vůbec neudělala. Nikdo se však zatím neobtěžoval vysvětlit, proč tato spoluúčast nemůže být vyjádřena procentem z příjmu, nikoli paušálně vybíranou částkou včetně zcela nepřehledného a nesmyslně stanoveného stropu, který navíc ani zdaleka nevyužil avizovaný počet pacientů.

 

Americký prezident Ronald Regan řekl, že úspěšnost vlády se nejlépe pozná podle toho, zda se lidé na jejím konci mají lépe než na začátku. Platnost jeho slov pro naší vládu netřeba rozebírat…

 

Česká televize: Máte slovo o poplatcích

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments