Zdravotnické poplatky a zahraniční mise: Začátek konce
Poslanecká sněmovna se včera poprvé ukázala v nové podobě.  Poslanci schválili zrušení nejviditelnějšího symbolu vládních reforem – zdravotnických poplatků a také překvapivě neodsouhlasili pokračování naší vojenské mise v Afghánistánu.
 
Místo toho, aby vláda po těchto hlasováních okamžitě podala demisi, dozvěděli jsme se, že se nic zvláštního nestalo a jedeme dál kočárem černým podél temných skal. Každý další den ve funkci ministrů se přece počítá a proč by se během vánoc nemohl stát zázrak, a odpadlíci od vládní koalice po patřičném „vykomunikování“ pochopí, že udělali chybu?
 
Z pohledu účelu zavedení zdravotnických poplatků se však možná opravdu nic zvláštního nestalo. Proslýchá se totiž, že poplatky musely být plošné a fungovat alespoň rok, aby se s jejich pomocí budoucím zdravotnickým privatizátorům a jejich špiónům ve veřejných institucích podařilo zmapovat toky pacientů a peněz v celém systému. Obě podmínky byly splněny, takže teď budou moci být poplatky i s nepopulárním ministrem zdravotnictví hozeny přes palubu.
 
Zcela jistě se ještě dozvíme srdceryvné příběhy o onkologických pacientech, kteří zemřou kvůli těmto chybějícím penězům, dozvíme se, jak se bez nich zhroutí celý systém, ale nic z toho nebude pravda. Stane se jenom to, že soukromí lékaři a lékárníci přijdou o část svých nezasloužených zisků a zdravotní pojišťovny budou přinuceny šáhnout do svých mnohamiliardových rezerv, které neoprávněně vytvořily.
 
Mnohem dramatičtější bude tedy paradoxně mít hlasování o zahraničních misích. Topolánkova vláda totiž ztratila tvář před svými spojenci a stala se naprosto nedůvěryhodnou. Konečně se také snad začne veřejně diskutovat o tom, proč naši vojáci musí umírat v dalekých afghánských horách, kam byli vysláni na základě vylhaných důvodů. Na Afghánistánu si v dějinách vylámali zuby všichni, kdo tam přišli válčit, včetně Britů i Sovětů. Není důvod se domnívat, že bychom jako spojenci Američanů mohli dopadnout lépe.

Jak to vidí Petr Wagner

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments