Zdravotnictví v propasti

Září 18, 2010

Pirátské noviny přinášejí rozhovor s internistou, zastáncem svobody a transparentnosti nejen ve zdravotnictví. V oboru působí 10 let, z toho 8 let byl odborným asistentem ve fakultní nemocnici. Pracoval 2 roky v Německu, poté si zařídil privátní praxi a zároveň je jedním z externích lékařů urgentního příjmu a rychlé záchranné služby v nejmenované nemocnici. Je autorem více než 90 odborných publikací.

V dnešní době se asi moc nenosí mluvit nepokrytě o problémech ve zdravotnictví, protože ty se přeci vyřešili 30 korunovými poplatky, nemám pravdu?

Poplatky ve výši 30 korun byly jen záminkou, jak postavit veřejnost proti lékařům a musím říci, že tento záměr se povedl. Takto získané peníze vylepšily ekonomickou situaci některých privátních lékařů, kteří si mohli koupit nové přístroje. Primární cíl byl ale jinde: rozděl a panuj. Dalším efektem bylo to, že se diskuze ohledně zdravotnictví točila po mnoho měsíců jen okolo poplatků. Tím se zastínily další mnohem podstatnější problémy zdravotnictví: personální devastace, systematické rozkrádání managementem nemocnic, korupce v lékové politice.

Pokud nebudeme řešit privátní lékaře, jaký dopad to tedy mělo na nemocnice? Slýchávám o tom, že doktoři mají málo a odchází do zahraničí, čím je to tedy způsobeno? Vždyť přeci dle ministerstva je průměrný plat lékaře poměrně vysoký.

Na lékaře-zaměstnance nemělo těchto 30 korun žádný efekt. Přibyla jim jen práce, neboť je na nich, aby o poplatky pacientům říkali. Vůbec nikdo z nás nechápe, kde se ty fantasmagorické částky průměrných platů vzaly. Sám neznám žádného kolegu, který by podobný plat měl. Je třeba rozlišovat plat se službami a bez nich. Je pravda, že mnozí lékaři slouží stovky hodin přesčasů týdně. Když tedy připočítáme peníze za služby a částku uvedeme v hrubém, vyjde již zajímavější číslo. Musíme si ale uvědomit, že tato částka vznikla na základě nelegální práce proti zákoníku práce a navíc za cenu zdravotní a sociální devastace těchto lidí. K částkám uváděným sdělovacími prostředky lze tedy říci jen toto: lži, lži a lži. Termín "lékaři odcházejí do zahraničí" není zcela přesný. Řekl bych, že jsou vyháněni. Česká společnost je totiž nejen xenofobní, ale i vzdělanofobní. Čím je nižší úroveň vzdělání občanů, tím lépe se jim vládne. Podívejme se do Afriky nebo na některé země bývalého východního bloku. Z těchto zemí odešla velká část vysokoškoláků a politici si v těchto zemích dělají, co je napadne. Lékaři a obecně vysokoškoláci jsou nepohodlní. Jak jinak si lze vysvětlit to, že se český národ dobrovolně vzdává toho nejdražšího – lidského potenciálu. Odchod jednoho specialisty znamená do budoucnosti velkou ztrátu pro celý stát. Nehledě na to, že se zhoršuje genetický potenciál národa. Pak ta otázka odcházejících lékařů "Kdo tu zbyde?" dostává zajímavou, až komickou odpověď. No kdo asi – odpovězte si všichni sami…

Pokusím se trochu odbočit. Je tedy peněz ve zdravotnictví dostatek? Myslím tím, zda je tu možnost náhlé změny nebo se opravdu jedná o ten „postupný“ vývoj, který nám předhazují političtí zástupci už dlouhá léta?

Ve zdravotnictví nebude peněz nikdy dost. Populace stárne, pacienti jsou léčeni běžně ve věku, ve kterém se mnoho léčebných zákroků považovalo za "věkem kontraindikovaných" (okolnost nebo stav pacienta vylučující některé léčebné postupy, výkony, užívání některých léků – pozn. redakce). Dále je medicína stále alibističtější, pacienti jsou posíláni na mnoho vyšetření "pro jistotu", ze strachu z žalob ze strany pacientů. Je děláno obrovské množství diagnostických výkonů jen proto, aby se lékař "pojistil". To všechno dohromady předražuje systém zdravotní péče. Dále je na zdravotnictví napojen přímo oceán větších či menších parazitů: jsou to různí bakaláři a magistři zabývající se kvalitou, certifikáty, managementem, informatikou… To jsou všechno zbytečnosti, které lékař ke své práci nepotřebuje, naopak mu jeho práci kazí. Lékař potřebuje klid a prostor na léčení pacienta, nic víc. Mraky "odborníků na zdravotnictví, na kvality a informační systémy" nic nepřinesou, jen odčerpávají peníze.

To zní dost kriticky. Není to příliš subjektivní pocit?

Objektivita této kritiky je přeci vidět na odlivu kvalitních lékařů a na péči o pacienty jako takové, ne? Ale vůbec nejhorším únikem peněz je obrovské množství „zlodějů“ na nejrůznějších úrovních: od ministerstva po management nemocnic. Ve zdravotnictví nebude peněz nikdy dost, stále bude možné léčit lépe a ještě lépe. Pokud bude však zdravotnictví vysáváno enormním množstvím parazitů, jako je tomu dnes, nebudou pacienti léčeni ani tak, jak by být léčeni měli. Řeknu-li to naplno: Dnes pacienti trpí a umírají na špatnou péči českého zdravotnictví.

Příště se sejdeme i nad konkrétními případy, aby bylo jasno, že se nejedná o jednostranný pohled českých lékařů, i proto, že české zdravotnictví je zjevně palčivý problém pro celou společnost.

Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments