Zelená je cesta z vlády

Březen 29, 2010

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb dnes opouští své ministerstvo. „Premiér Fischer mě ujistil, že po mém odchodu z vlády nebudou pořádat žádnou oslavu a po zbytek mandátu budou i nadále věnovat této problematice stejnou pozornost,“ vysvětloval Kocáb na kameru, zatímco za jeho zády ministerský předseda už radostně kopal plné krabice z Kocábova ministerstva směrem ke kontejneru a po cestě ještě všem rozdával pozvánky na večerní maškarní bál. Podobně se k odchodu Kocába z vlády staví i Strana zelených, která ho tam původně delegovala. „My oceňujeme, co všechno Michael udělal například pro menšiny v naší zemi. Hlavně v Súdánu jsou z toho nadšeni,“ konstatoval předseda Zelených Ondřej Liška a bral si při tom lístek od premiéra Fischera na večerní oslavu.


A přitom ještě zcela nedávno Michael Kocáb odmítal ministerstvo opustit a to i po několikerých výzvách přivolané hlídky městské policie. „Já nechci, aby otázka mé demise přispěla k destabilizaci celé země, což by mohlo mít katastrofální dopad na křehký světový mír. Já nebudu nikomu dělat Mnichov. Prostě se obětuju a budu tu až do Vánoc. Do těch dalších. Myslím v roce 2013,“ vysvětloval Kocáb trpělivému vyjednávači z antikonfliktního týmu, kterého již přece jen trochu svrběl prst na obušku.


Nicméně už tehdy bylo všem jasné, že jeho pozice ve vládě je neudržitelná. Poté, co odešel ministr Dusík, se okamžitě rozhořel spor mezi Zelenými a premiérem Fischerem. Zelení chtěli do vlády dalšího svého člověka, což už přišlo Fischerovi trošku přehnané. „Vláda se neskládá, jako když vaříte omáčku: a teď tam přijde Dusík. Pokud nemáte Dusíka, tak tam dejte Bursíka. Když nemáte Bursíka, vražte tam Katku. A když nemáte ani Katku, tak tam nedávejte nic a ty knedlíky si polejte hnojem,“ rozčílil se tehdy premiér Fischer a celé Ministerstvo životního prostředí nakonec vrazil ministrovi zemědělství.


Nicméně spěch, s jakým Zelení opouštějí vládu, je podezřelý. Věrohodné vysvětlení ovšem podal jejich předseda Ondřej Liška: „Tím, že teď odcházíme z vlády, se jasně distancujeme od naší předchozí tříleté účasti v minulých vládách. Navíc odcházíme do opozice, odkud budeme velmi tvrdě kritizovat cokoliv, co se ve vládě stane a v nadcházejících volbách budeme usilovat o to, abychom se konečně i my dostali do nové vlády a zachránili, co se dá. To je naše cesta.“ Na poslední otázku, proč tedy kritizuje rozhodnutí premiéra předat kompetence úřadu na ministra zemědělství, když sami nikoho nedodali, se Ondřej Liška zatvářil jako Toshiro Mifune v nejlepší formě: „Co mají co zemědělci společného s přírodou?

Převzato ze Strach.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments