Židovské kolonie už zabraly 42 procent okupovaného Západního břehu

Obamova administrativa v novém prohlášení veřejně potvrdila dlouhodobý postoj USA k izraelskému jadernému arzenálu a zdůraznila, že Izrael má neodmyslitelné „právo" na takový arzenál z „odstrašovacích důvodů".

Někteří činitelé vlády navíc v této souvislosti označili nedávnou Obamovu iniciativu na přeměnu Blízkého východu v bezjadernou zónu, při němž USA hlasovaly ve prospěch Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), za chybu. Obamova administrativa si vzápětí stěžovala, že toto hlasování neférově poukázalo na Izrael, jedinou jadernou velmoc na Blízkém východě a zároveň jedinou tamní zemí, která není signatářem NPT.

Izrael možnost přistoupení k NPT opakovaně vylučuje, požaduje ale zároveň, aby mezinárodní společenství přitvrdilo postoj vůči signatářským zemím jako jsou Írán či Sýrie, protože ty prý smlouvu porušují.

A ve stejné době vyšlo najevo, že zhruba 200 ilegálních izraelských kolonií už celkem zabírá 42 procent okupovaného západního břehu Jordánu, což vytváří zásadní překážku případnému vzniku nezávislého palestinského státu. Kolonisté, kteří si nárokují bohem dané právo na celé území tzv. Velkého Izraele, přitom na okupovaném Západním břehu zabírají i soukromou palestinskou půdu, což je vedle mezinárodního práva v rozporu dokonce i s verdiktem izraelského nejvyššího soudu, který povolil židovskou zástavbu jen na „státní" půdě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments