Zjevení v OVM: Syrová pravda v podání rivalů

Jako zjevení zapůsobili dva diskutující v posledních Otázkách Václava Moravce. Ptáte se, ze kterých že to byli politických stran?


Žádné mlžení a obvyklé nic neříkající fráze a slovní přestřelky plné agresivity v podání našich politických matadorů, ale syrová pravda o současném stavu ekonomiky, kterou nám naservírovali společně a v naprosté shodě předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Možná jenom jednu věc bych jim vyčetl – že chválili vládu, která se podle nich chystá předložit naprosto nerealistický rozpočet. Ostatně, posuďte sami:

 


Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Vy osobně si, promiňte, že vstupuji do vaší řeči, vy osobně si nemyslíte,že i Fischerova vláda ten problém podceňuje a vrátím se k první hodině Otázek, ke konstrukci rozpočtu na příští rok, kdy je konstruován na ekonomickém růstu 0,3 % a nezaměstnanosti 8,5 % a podle části ekonomů i ostatně podle vaší zprávy odborů to jsou hausnumera, čísla, která nemusejí souhlasit?

Josef STŘEDULA, předseda, Odborový svaz KOVO
——————–
S tím my naprosto souhlasíme, že jsou to opětovně čísla, které neodpovídají tomu, co přijde. A my jsme to při těch jednání řekli,že rozpočet není založen na pravdivém základě, přesněji řečeno, předpoklady, na základě čeho se vytvořil státní rozpočet pro rok 2010, tak jsou již teď nepravdivé. To znamená vývoj HDP, to znamená výše nezaměstnanosti a vše, co z toho vychází.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Budete to probírat v pondělí na té mimořádné tripartitě, pane prezidenta Hanáku?

Jaroslav HANÁK, 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
——————–
Já chci jenom říct k tomu státnímu rozpočtu, podle názoru podnikatelské ekipy je státní  rozpočet nejdůležitější věc letošního roku. Do konce roku jednoznačně. Protože jestliže  nebude schválen co nejdřív státní rozpočet a s co nejmenším deficitem, těch 157 miliard, co  nám poslal Eda Janota včera večer, abychom si to přes víkend prostudovali a v pondělí k  tomu zaujali stanovisko, si stejně já myslím, že to je minimum. Já mu to nezávidím, je to doslova machr, profesionál, 30 let dělá rozpočet, ale střetávat se s populismem, s ideologií těch politických stran v době, kdy je tak vážná situace, kdy my musíme dostat ten rozpočet  na těch 157, to, co navrhl, co jsme dostali nebo také méně.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
A vy osobně si myslíte, že Česko na tento deficit se dostane, když je ten rozpočet postaven a pro vás jako Svaz průmyslu a dopravy vidíte ta čísla jako reálná? To znamená 0,3 % ekonomického růstu a nezaměstnanost 8,5 % v roce příštím?

Jaroslav HANÁK, 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
——————–
Já chci říct, že nevěřím, že bude nula, myslím si,že bude ještě pořád minus. Říkám to zodpovědně z toho pohledu, že my jsme udělali řadu průzkumů a naše členská základna, rozhodující firmy země, které tady tvoří hodnoty a přispívají do toho státního rozpočtu, říkají, že ve čtvrtém čtvrtletí je nárůst zakázek jenom u 25 % firem a v prvním čtvrtletí u 40. Zbytek má buď stejně, anebo klesá.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
To znamená, že Svaz průmyslu a dopravy také počítá příští rok se záporným růstem.

Jaroslav HANÁK, 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
——————–
Já osobně si myslím, že to bude záporné. Já nejsem makroekonomický génius, ale jako z toho vývoje, co je, z těch predikcí a jsme přesně tam, kde jsme byli před rokem, naše predikce září, říjen, listopad byly, že budou obrovské problémy a nikdo nás nechtěl slyšet, nikdo nás nebral vážně. Nabídli jsme řadu opatření, které dneska vlastně slavnostně předal NERV, ale vždyť my jsme jich 90 % říkali v září nebo v říjnu. Ale vrátím se ještě k té nezaměstnanosti. To je obrovský vykřičník, protože já jsem přesvědčen i z těch průzkumů, co jsme udělali,že ta nezaměstnanost 8,5 % je extrémní optimismus, protože ona bude hodně k 10. A jestli nebude dobře fungovat jedno z mála opatření, která pomohla podnikatelům, program Vzdělávejme se, nebo dokonce tam nepřidáme na konec roku a pro příští rok nějakou miliardu, která se asi nejlíp zhodnotí v cashi firem a v potřebách pro firmy, tak bude zle.

 …

Písemný záznam celé diskuse: ČT24

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments