Žoldákův smích

Za ideově závadnou kresbičku exemplárně potrestaný žoldák, degradovaný nadporučík Jan Čermák, se směje. V jisté situaci je terno být vyhozen z naší demokratické armády, která ho za peníze daňových poplatníků vycvičila. Až teď může svou kvalifikaci skutečně „účelně" využít.

 

Obránce vlasti, vojín Čermák

Obránce vlasti, vojín Čermák 

 

Kromě toho, že elegantně zesměšnil celé vedení naší slavné demokratické armády se zvláštním důrazem na osobu pana ministra, poskytl méně bystrým, či ve formalitách utopeným jedincům, názornou ukázku toho, jaký charakter má česká armáda, kdo je a není žoldák. Otevřené obavy, že by jeho příklad mohli následovat i jiní „obránci vlasti" svědčí o tom, že ve skutečnosti ani nejvyšší armádní místa nemají falešné iluze o charakteru vlastního mužstva. Žoldáctví není primárně právní kategorie, je to mentální stav, specifický vztah člověka k ostatním lidem a penězům. V něm je člověk schopen za peníze tyranizovat, zraňovat či zabíjet lidi ve vzdálené zemi, které nikdy neviděl a kteří neudělali nic členům jeho rodiny ani národa. Je naprosto jedno, kdo je zaměstnavatelem, jde o peníze, a on je profesionál. Žoldák je totiž synonymum pro specifický typ nájemného vraha, nic víc.

 

O tom, že žoldnéřská armáda je pro obranu státu naprosto nevhodná, věděl už Niccolo Machiavelli. Pevně věřím, že Česká republika se nikdy v budoucnu nedostane do situace, v níž by se s touto starou pravdou musela seznámit na vlastní kůži.

 

Převzato z blogu Nautilus

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments