Zpráva Fedu odhalila „stínové záchranné balíčky“ ve výši mnoha bilionů dolarů
Prosinec 03, 2010

Americké Federální rezervy ve středu zveřejnily podrobnosti o svých programech „stínových záchranných balíčků“ ve výši mnoha bilionů dolarů, přičemž se ukázalo, že téměř každá velká americká finanční instituce přišla k miliardám nezveřejněných vládních půjček.

Údaje z 21 000 transakcí FEDu, jež proběhly v období od prosince 2007 do července 2010, ukazují, že na vrcholu krize bylo americkou centrální bankou vytvořeno jedenáct zvláštních úvěrových nástrojů, pomocí nichž natekly do velkých finančních institucí biliony dolarů. Tyto peníze byly půjčeny za téměř nulovou úrokovou sazbu a bez jakýchkoliv podmínek. Banky a korporace, které obdržely tuto masivní finanční výpomoc, dokonce ani nemusely informovat o tom, co s těmito vládními penězi udělaly.

Obrovský objem této nouzové pomoci jen podtrhuje podvodnost nekončícího proudu tvrzení, že „nejsou žádné peníze“ na pracovní místa, hypotéční úlevy či dokonce rozšíření podpory v nezaměstnanosti. Zveřejnění těchto údajů americké centrální banky téměř současně s rozhodnutím Kongresu, že odmítne rozšířit dávky pro dlouhodobě nezaměstnané, Obamovým zmrazením platů vládních zaměstnanců a jeho přípravami na prodloužení Bushových daňových úlev pro bohaté, zatímco osekává sociální programy a daňové úlevy pro dělnickou třídu, ukazují na nepokryté třídní zájmy prosazované vládou a oběma stranami velkého byznysu.

Čísla byla zveřejněna v souladu s ustanovením Dodd-Frankova zákona o finanční reformě, který byl schválen v červenci, a to navzdory námitkám FEDu. Toto ustanovení centrální bance uložilo 1. prosince zveřejnit seznam bank a dalších korporací, které měly prospěch z nouzových uvěrových nástrojů.

Čísla zveřejněná ve středu pokrývají pouze úvěry poskytnuté Federálními rezervami, nespadá tam tedy 700 miliard dolarů z programu na výkup problematických aktiv (TARP), ani záruky za bankovní dluhy federálního fondu pojištění vkladů (FDIC).

Celková výše nesplacených úvěrů od doby různých programů nouzové pomoci FEDu nikdy neklesla pod 3,3 bilionů dolarů, čili více než jednu pětinu hrubého národního produktu Spojených států. Celková suma všech poskytnutých úvěrů však dosahuje desítek bilionů dolarů. Jen úvěry poskytnuté v rámci termínované aukce a úvěrových nástrojů pro primární poskytovatele úvěrů přidaly k této sumě téměř 13 miliard dolarů.

Úvěrové nástroje pro primární poskytovatele, objemem transakcí největší program, poskytly největším investičním bankám celkem 9 miliard dolarů krátkodobých úvěrů. V programu, který byl spuštěn na počátku března 2008, proběhlo 1 381 transakcí v průměru za 6,5 miliardy dolarů.

Každá z velkých investičních bank, včetně těch, o kterých se tvrdilo, že jsou zdravé, tento nástroj využila. Goldman Sachs si v jejím rámci půjčil od 18. března 2008 do 26. listopadu 2008 peníze čtyřiaosmdesátkrát, když k největší transakci v objemu 18 miliard došlo 15. října 2008. Celkový objem jejich půjček v rámci tohoto programu dosáhl 600 miliard dolarů.

Banka Merrill Lynch použila tento nástroj 226krát. Největší krátkodobá transakce této firmy, provedená 26. září 2008, činila 35 miliard dolarů.

Při citaci zprávy o využití tohoto opakovaného  nízkoúročeného krátkodobém nástroje FEDu bankami Goldman Sachs a Merrill Lynch napsal ve čtvrtek Wall Street Journal ve svém úvodníku: „Tyto zprávy znemožňují tvrdit, že by nějaká banka tuto bouři přežila bez pomoci ve formě hotovosti od FEDu.“ WSJ dále poznamenal, že nebankovní korporace své prsty ve státní kase také přihřály: „Totéž platí pro General Electric, která od konce října do konce listopadu 2008 sáhla pro tento nástroj Fedu dvanáctkrát, pro více než 15 miliard dolarů.“

Mezi obdarovanými z programu Fedu byly i zahraniční banky, včetně londýnských poboček Goldman Sachs a Merrill Lynch, a amerických poboček UBS, Deutsche Bank a BNP Paribas.

Termínovaný aukční program, kde byly poskytovány dlouhodobější úvěry širšímu spektru bank, přidal celkem 3,8 miliard USD. Průměrný úvěr činil 900 milionů dolarů.

New York Times ve čtvrtek poznamenaly, že hedgeové fondy a velcí investoři vydělali na úvěrových programech obrovské spekulační zisky. Jeden z těchto programů, Termínový úvěrový nástroj pro hypotékami kryté cenné papíry (TALF), poskytoval nízkonákladové úvěry firmám na nákup cenných papírů krytých hypotékami, úvěry na automobily, studentskými půjčkami a dalšími formami komerčních úvěrů. Timesy uvedly, že mezi ty, kdo měl z takových úvěrů prospěch, patřil Kendrick R. Wilson III, bývalý ředitel Goldman Sachs, který byl hlavním poradcem Henry Paulsona, Bushova ministra financí, a autorem TARP a dalších plánů na záchranu bank.

Tyto údaje také ukazují, že 40 % úvěrů, které Federální rezervy poskytly American International Group, zkrachovalému pojišťovnickému gigantu, šlo do jejích poboček zabývajících se životními pojistkami, které byly zapojeny do divokých spekulací a bez finanční pomoci Fedu by se položily. Centrální banka poskytla těmto firmám miliardy dolarů, navzdory faktu, že neměla žádný mandát je regulovat nebo jim pomáhat.

Zatímco Federální rezervy trvají na tom, že prakticky všechny peníze poskytnuté bankám byly splaceny, nic to nemění na faktu, že bylo rozdáno přes 20 bilionů dolarů z veřejných peněz, aby se zachránil Wall Street před důsledky své vlastní bezohlednosti, nezodpovědnosti a zločinnosti, a tyto úvěry, prakticky zdarma, umožnily bankám pokračovat ve svých spekulacích a shrábnout na ziscích další stovky miliard dolarů. Nemalá částka z prostředků poskytnutých Fedem i Bushovou a Obamovou vládou šla na osobní účty generálních ředitelů bank a hedgeových fondů a vedení těchto institucí.

Jedním ze způsobů, jak banky z krize profitovaly, byl ten, že používaly tyto nízkonákladové vládní úvěry na nákup státních cenných papírů, jinými slovy půjčovaly peníze vládě zpět za dvojnásobek nebo čtyřnásobek sazby, za kterou je dostaly.

Rozsah finanční pomoci odráží rozsah zločinnosti finanční elity. Celá konjunktura za Clintonovy a Bushovy vlády byla v podstatě založena na pyramidové hře. Když se pyramida začala bortit, jak k tomu muselo nevyhnutelně dojít, veřejná pokladna byla vykradena, aby se zalátaly ztráty finanční aristokracie.

Zatímco většina programů pomoci Federálních rezerv byla během roku 2010 ukončena, vláda nadále zakrývá ztráty, které z nich vyplynuly. Federální rezervy drží například ve své bilanci bezcenné hypotékami kryté cenné papíry ve výši přesahující 1 bilion dolarů a trvají na tom, že nakonec budou moci být prodány za plnou cenu.

Lidmi, kteří měli z této politiky přímý prospěch, byli super bohatí. Wall Street použil splátky svých úvěrů TARP v roce 2009, kdy přinejmenším část z těchto peněz byla poskytnuta FEDem, jako výmluvu, aby si mohl nadělit rekordní bonusy. Největší firmy Wall Street si v tomto roce dali na platy stranou 145 miliard dolarů, čímž překonaly všechny předešlé rekordy.

Převzato z Global Research

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments