Zpráva OSN „rozzuřila“ Izrael

Květen 6, 2009

Izraelské ministerstvo zahraničí se údajně „rozzuřilo“ poté, co OSN vydala zprávu týkající se izraelských útoků na zařízení OSN v Gaze během masivní izraelské z přelomu roku. Zpráva totiž viní Izrael ze „značné nedbalosti a bezohlednosti“.

Asi nejdiskutovanějším útokem celé izraelské ofenzívy, při níž izraelští vojáci zabili bezmála tisíc civilistů, byl dělostřelecký útok na školu OSN al Fahúra v uprchlickém táboře Džabalíja. Izrael zprvu tvrdil, že školu využívali bojovníci Hamasu, v následujících dnech však své stanovisko několikrát změnil, přičemž ale k útoku nakonec nevydal žádné oficiální stanovisko. Nyní to tedy vypadá tak, že jediným oficiálním stanoviskem Izraele je, že kritizovat jeho útok na školu je „nevyhnutelně zkreslující“.

Izrael už dříve odmítl spolupracovat s OSN na vyšetřování své ofenzívy do Gazy a oznámil, že do země nepustí ani delegaci vyšetřovatelů OSN. Izraelská armáda sice krátce vyšetřovala sama sebe a dospěla k závěru, že všechna tvrzení o civilních obětech jsou jen fámy.

Převzato z Czech Free Press

Spojené státy izraelskou invazi do Gazy, při níž byly použity převážně americké zbraně, podpořily. Jedním z izraelských vysvětlení, proč došlo k útoku na školu OSN, se tak stala i vadná americká „chytrá“ bomba.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments