Američané požadují, aby na olympiádu pustili narkomanku

 

Olympiáda v Tokiu bude bez diváků a rozhodně nebude spravedlivá. Vzpomínáte si na vynikající lyžaře jedné „nejmenované“ severské země, kteří všichni trpí hrůzostrašným astmatem, ale co by neudělali pro reprezentaci své země, takže mohou používat jinak zakázané „léky“? Tady je ale před námi jiná váha a jiné podmínky.

Chápejte, to je ale přece něco úplně jiného!!

V předvečer olympijských her v Tokiu píšou americká média hodně o ruských sportovcích. Baví je, že ruský tým bude muset vystupovat bez hymny a vlajky. Autoři se s zlověstnou ironií vysmívají skutečnosti, že do Tokia nepojede více než deset ruských sportovců (v národním týmu je jich obvykle přes sto). Jsou vydávána mazaná schémata, které mají nalákat talentované sportovce z Ruska do Spojených států – protože pro ně v jejich domovině „nic dobrého nekvete“. Závěrem lze říci, že Rusům je předkládaná moralita – to je prý vše kvůli jejich „systémovému dopingu“.

Mezitím WADA nepředložila prakticky vůbec žádné důvěryhodné důkazy o dopingu. Stejně jako u Skripalových – highly likely (velmi pravděpodobné), a hotovo. Sankce však byly štědré: desítky nejtalentovanějších ruských sportovců a sportovkyň nedosáhly na status „neutrálních sportovců“ a na olympiádu v Tokiu nepojedou. Navíc nejsou ani obviněni z užívání zakázaných látek. Prostě do toho spadli. Kruté. Ale, může to být tak, že je to spravedlivé?

Dlouho do nás přece hustili, že pravidla boje proti dopingu jsou pro všechny stejná a není si na co stěžovat. Přesto není vše tak jednoduché.

Před několika dny americký národní antidopingový výbor diskvalifikoval známou běžkyni, jednu z hlavních uchazeček o olympijské zlato ve sprintu, Sha’Karrie Richardsonovou. V červnu se dívka zúčastnila atletického mistrovství USA a vědomě těsně předtím kouřila marihuanu. V její analýze byly nalezeny stopy drogy. Sportovkyně přiznala, že těsně před závodem kouřila joint, omluvila se veřejnosti a požádala, aby ji tak přísně nesoudili.

Co v naší době znamená „přísně“? Například vynikající ruský skokan do výšky, mistr světa Danil Lysenko. Ne, v jeho testech nenašli marihuanu, nenašli v jeho vzorcích vůbec nic zakázaného. Jedinou stížností na ruského sportovce je, že vynechal několik dopingových testů. Za to byl právě potrestán šesti lety diskvalifikace. Nepojede na olympijské hry v Tokiu ani na mistrovství světa v roce 2022.

Sha’Carrie Richardsonová dostala za svůj joint jediný měsíc diskvalifikace – navzdory skutečnosti, že kodex WADA přísně zakazuje sportovcům užívat marihuanu. Tradičně se to odbývá distancí po dobu čtyř let. Odstranění Richardsonové by však mělo skončit na konci července. Teoreticky by měla běžkyně dokonce šanci být včas na začátku srpna v Tokiu.

Smůlou pro ni však je to, že její kvalifikační výsledky byly zrušeny, a Richardsonová tak ztratila lístek na olympiádu. Ale tu v amerických médiích vypukla mediální bouře. Myslíte si, že se za Richardsonovou začali stydět a nadávat jí? Ne, všichni ji litují. Přední sportovci, politici a feministky se postavili na obranu sportovkyně před „hloupými“ pravidly WADA.

„Opravdu sympatizuji se Sha’Karrimovou,“ tweetovala světová a olympijská fotbalová šampionka Sidney Lerouxová. „Musíte pochopit, co sportovci dostávají, aby zvládli výzvy velkého sportu. Jelikož jsou povoleny opioidy a Xanax, je také nutné legalizovat marihuanu.“

Sociální sítě propagují hashtagy „Let her run“ a „Let’s support Sha’Karri“. Petice požadující zrušení pozastavení Richardsonové a vyslání narkomanky do Tokia již shromáždila více než půl milionu podpisů.

„Jedná se o zastaralá a absurdní pravidla,“ uvádí se mimo jiné v petici. Potrestat sportovkyni je obecně nemožné, protože patří k několika utlačovaným menšinám najednou: ženě, černošce a dokonce i netradiční sexuální orientaci. Stejně jako ve známé anekdotě.

Čtete novinové titulky a zdá se, že Richardsonová se neujela na „trávě“, ale že prožila nějakou tragédii. „Proč mučíme olympioniky těmito směšnými a krutými pravidly?“ ptá se The New York Times. „Šílené. Tragické. Kruté. Nespravedlivé,“ hlásí Boston Globe prostřednictvím svých „odborníků na marihuanu.“

Sponzor Richardsonové Nike uvedl, že s ní bude i nadále pracovat. Americká atletická asociace vydala prohlášení na podporu běžkyně: „Podporujeme ji a tleskáme jí.“ K tomuto tématu hovořil i americký prezident, který uvedl, že je „hrdý na reakci sportovkyně. Pravidla jsou však pravidla,“ neochotně připustil Biden.

„Ano, nechte ji startovat (v Tokiu),“ tweetoval syn bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Jsem si stoprocentně jistý, že ‘tráva’ nikdy nikoho nezrychlila.“

Celou kampaň za zrušení pozastavení Richardsonové zahájila „levicová“ hvězda Demokratické strany Alexandrie Ocasio-Cortezová. Kongresmanka věří, že pokud je marihuana v Oregonu legální, znamená to, že sportovec, který tam na soutěži kouřil joint, nic neporušil. A obecně podle demokratů „všechny zákony zakazující marihuanu jsou systémově rasistické“. Proto je použití pravidel WADA na Richardsona rasově motivovaným útlakem.

Až skoro závidíte tu semknutost americké společnosti. Zapomenou na jakékoli vnitřní rozdíly a spěchají bránit svého sportovce. „Teplým“ okem se snaží vnutit na celé lidstvo místní zákony Oregonu.

Ne, to se nedá ani nazvat dvojitým standardem. Toto je jen světová informační válka v horké fázi. Poté, co si Američané podřídili pod sebe mezinárodní sportovní organizace, začišťují všechny možné konkurenty ještě před zahájením soutěží.

Namibijští běžci, jejichž testy ukazují hodně testosteronu v krvi, jsou z olympiády vyřazováni. Ale současně může bývalý muž hrát za ženský tým Nového Zélandu. Před několika lety podstoupil operaci změny pohlaví. Od té doby Laurel „Hubbardová“ konzumuje hormony v průmyslovém rozsahu a úspěšně vytahuje činku pod vnější podobou ženy.

Po celá léta WADA v testech záměrně hledala stopy neškodného meldonia. Konopí je však zároveň prakticky legalizováno na nejvyšší úrovni. Možná by sportovcům mělo být také dovoleno pít alkohol? Ať si teda zakouří marjánku a zachlemtají vodku – tak a co? Nebo na čem to tam „sedí“ syn amerického prezidenta? Také to povolíme?

Trend na legalizaci drog už vzal americký byznys dávno. Dobře krmená média inzerují doslova vše v různých formátech – od marihuany po heroin. Ale je obzvláště nechutné, když jsou do této kampaně zapojeni slavní sportovci, kteří by teoreticky měli ztělesňovat zdravý životní styl.

Nejen pouze Rusové, ale všichni nejsilnější sportovci na světě dnes žijí jako pod Damoklovým mečem. Jsou jako zmrazeni v očekávání – koho dalšího WADA „uklidí“? A právě v té samé době američtí sportovci požadují, aby jim bylo dovoleno dělat všechno, co chtějí.

Už mě velmi unavuje, když slyším lež o tom, že pravidla jsou pro všechny stejná. V olympijských sportech dnes zůstalo už jen jedno jediné pravidlo. Veškeré zlato z principu musí jít americkým sportovcům . Rodáci z vazalských zemí si mohou tak nanejvýš podělit stříbro a bronz. Všechny ostatní národy jsou zvány, jen aby na tomto „sportovním festivalu“ vystupovali jako kompars a „křoví“. Cena takových amerických vítězství však nebude mít ani cenu zlámaného groše, nebo spíše vzhledem k hodnotě, ani cenu zlámaného centu.

Zdroj: RIA

Přeložil Bedřich Vinopalník

Pozn. překl.: Kdysi jsem se na olympiády díval, ale už tak nejméně za tři poslední olympiády jsem neviděl ani jednu minutu. To není sport, ale jen – parafrází řečeno – nic sportovního, jen byznys. A ještě jen tak mimochodem, to už by mohli Američané chtít vrátit všechny ty tituly, co musel odevzdat například Lance Armstrong ​… ani bych se tomu moc nedivil.

 

5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
10. 7. 2021 9:42

Olympijské zlato ztratilo lesk i přitažlivost. Místo sportovního zápolení se stalo zápolením politickým, kde, jak jinak, se bezohledně používají nesmyslné sankce.
Pro pořádající státy se stává ten humbuk okolo jejich pořádání až neúnosně vysokým finančním zatížením a sportovci už nesoutěží ani tak z touhy ve sportu vyniknout, ale z touhy získat finanční bonusy. Prostě Zátopkovy časy jsou dávnou minulostí a já olympiády ignoruji stejně jako Stan.
Pokud se záměrně vyřadí dobří soupeři, výsledky jsou neprůkazné a tudíž nezajímavé.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 7. 2021 15:34

comment image
comment image

Last edited 2 let před by Botičky od Diora
Gatta
Gatta
10. 7. 2021 15:57

Celou slavnou Olympiádu bych normálnė zrušil. MS daného sportu je podle mne úplně dostatečné.

Pamatuji doby, kdy se na OH přelepovaly názvy výrobců (třeba u lyží), žádné reklamy a soutěžit mohli jej amatéři – tedy ne profesionàlní sportovcí.

I když i tehdy mnohý náš amatérský hokejista – soustružník, ten soustruh neuměl ani zapnout.

Ono ale jde o moc a moc peněz – no a tak je také třeba se na Olympiádu dívat. Drahá barevná show …

A pro děti a skutečné rekreační amatéry (což je základ zdraví národa) peníze nejsou.