Assange dělá svoji zatím nejdůležitější práci

Assange

Díky němu víme, jakou cenu má proklamovaná podpora svobodného tisku ze strany západních lídrů ve skutečnosti.


Britská ministryně vnitra Priti Patelová schválila vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde bude souzen podle zákona o špionáži v kauze, jejímž cílem je vytvořit právní precedens pro stíhání jakéhokoli vydavatele nebo novináře informujícího o nepohodlných pravdách amerického impéria kdekoli na světě. Assangeův právní tým se proti tomuto rozhodnutí odvolá a údajně bude argumentovat mimo jiné tím, že ho CIA špehovala a plánovala jeho vraždu.

„Pravděpodobně to bude několik dní před uplynutím (14denní odvolací) lhůty a odvolání bude obsahovat nové informace, které jsme předtím nemohli soudu předložit. Informace o tom, jak byli špehováni Julianovi právníci a jak existovaly plány na únos a vraždu Juliana z řad CIA,“ řekl v pátek agentuře Reuters Assangeův bratr Gabriel Shipton. A díky bohu.

Assangeova ochota vzdorovat pokusům Washingtonu o vydání je přínosem pro nás všechny, od jeho přijetí politického azylu na ekvádorském velvyslanectví v roce 2012 přes jeho násilné odvlečení britskou policií v roce 2019 až po jeho úporný boj s americkými prokurátory v soudní síni během jeho věznění ve věznici Belmarsh.

Assangeův boj proti vydání do USA nám prospívá nejen proto, že válka impéria proti pravdě poškozuje celý náš druh, a nejen proto, že se mu nemůže dostat spravedlivého soudu podle zákona o špionáži, ale i proto, že jeho odmítnutí sklonit se a podřídit se nutí impérium, aby se samo vyhrabalo na světlo boží a ukázalo nám všem, z čeho se skutečně skládá.

Washington, Londýn a Canberra se spikli s cílem uvěznit novináře za to, že říká pravdu: První aktivní snahou o vydání, druhý loajálním napomáháním těmto pokusům a třetí tichou spoluúčastí na tom, že australský novinář může být uvězněn a pronásledován za to, že se věnuje novinářské praxi. Tím, že odmítl přestat a donutil je, aby po něm šli, odhalil Assange některé drsné skutečnosti, o nichž veřejnost z velké části nevěděla.

Skutečnost, že Londýn a Canberra tak úslužně plní plány Washingtonu, i když jejich vlastní mainstreamová média vydání odsuzují a i když všechny hlavní skupiny hlídající lidská práva a svobodu tisku v západním světě tvrdí, že Assange musí na svobodu, ukazuje, že se nejedná o samostatné suverénní státy, ale o členské státy jednoho celosvětového impéria soustředěného kolem americké vlády.

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, poukazuje na tuto skutečnost.

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, také odhalil lež, že takzvané svobodné demokracie západního světa podporují svobodný tisk a hájí lidská práva. Spojené státy, Velká Británie a Austrálie se spolčily, aby vydaly novináře za odhalení pravdy, přestože tvrdí, že jsou proti tyranii a autokracii, přestože tvrdí, že podporují svobodu světového tisku, a přestože hlasitě odsuzují nebezpečí vládou podporovaných dezinformací.

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, bude vždy zavánět pokrytectvím, když američtí prezidenti jako Joe Biden říkají něco jako: „Svobodný tisk není nepřítelem lidu – zdaleka ne. V nejlepším případě jste strážci pravdy.“

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, lidé budou vždy vědět, že britští premiéři jako Boris Johnson lžou, když říkají něco jako: „Mediální organizace by se měly cítit svobodně, když přinášejí důležitá fakta na veřejnost.“

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, více z nás pochopí, že jsou klamáni a manipulováni, když australští premiéři jako Anthony Albanese říkají něco jako: „Musíme zákonem chránit svobodu tisku a zajistit, aby každý Australan mohl být vyslyšen“ a „Nestíhejte novináře za to, že jen dělají svou práci.“

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, budou mít američtí státní tajemníci jako Antony Blinken mnohem těžší prodat svůj šunt, když budou říkat něco jako: „V den Světového dne svobody tisku se Spojené státy nadále zasazují o svobodu tisku, bezpečnost novinářů na celém světě a přístup k informacím v online i offline prostředí. Svobodný a nezávislý tisk zajišťuje veřejnosti přístup k informacím. Ve vědomostech je síla.“

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, budou britští ministři vnitra jako Priti Patelová viděni jako podvodníci, když říkají něco jako: „Bezpečnost novinářů je základem naší demokracie.“

Vydání zahraničního novináře za to, že odhalil vaše válečné zločiny, je ta nejtyranětější agenda, kterou si jen můžete vymyslet. Spolčení USA, Spojeného království a Austrálie za tímto účelem nám ukazuje, že se jedná o členské státy jednoho impéria, jehož jedinými hodnotami jsou nadvláda a kontrola, a že veškeré jeho pózy o lidských právech jsou pouhou fasádou. Assange stále odhaluje pravou tvář moci.

Ve skutečnosti existuje silný argument, že i po všech těch letech od úniku informací z roku 2010, za který je v současnosti stíhán, dělá Assange svou nejdůležitější práci. Jakkoli byly a jsou jeho publikace na WikiLeaks důležité, žádná z nich neodhalila zkaženost impéria tak, jako to, že ho donutila podívat se nám do očí a říct, že nám vydá novináře za to, že říká pravdu.

Assange toho dosáhl tím, že se postavil na nohy a řekl „Ne“, i když všechny ostatní možnosti by byly jednodušší a příjemnější. I když to bylo těžké. I když to bylo děsivé. Dokonce i tehdy, když to znamenalo být zavřený, umlčovaný, očerňovaný, nenáviděný, neschopný bojovat proti svým kritikům, neschopný žít normální život, neschopný obejmout své děti, neschopný dokonce ani cítit sluneční paprsky na tváři.

Právě jeho život vrhá světlo na všechny oblasti, kde je ho nejvíce potřeba. Všichni jsme tomuto muži nesmírně zavázáni. To nejmenší, co můžeme udělat, je snažit se ho dostat na svobodu.

Caitlin Johnstone je nezávislá novinářka z australského Melbourne. Její webové stránky najdete ZDE a můžete ji sledovat na Twitteru.

Zdroj: Caitlin Johnstone

Překlad: Aleš Macháček


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
24. 6. 2022 13:05

Kdesi jsem četl, že výměna Assange za zachudni teroristy na Donbase by mohla být zajímavým řešením tohoto gordickeho uzlu.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
24. 6. 2022 20:59

to je blbost, teroristi z Donbasu by se neměli měnit, západ buď Assange pustí a nebo z něj udělá mučedníka, Rusko nemá se západním špinavým honem na čarodějnice nic společného, krom toho výměnou by R. zase vstupovalo do hry dle amerických šmejdů. ..)

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
24. 6. 2022 21:41

To byl nápad paní Procházkové,který velmi jemně uvedla s tím,že pokud ruská tajná služba vyhodnocuje vše,co se v současné době v Evropě uveřejní, pak doufá,že si jejího podnětu všimnou.Zdánlivě by šlo o rozumnou věc,jenže by byl porušen již dříve vyhlášený princip,že žoldáci ze zahraničí jsou zločinci,na které se nevstahují předpisy o vojenských zajatcích. Muselo by jít o výraznou figuru, nejméně o amerického generála poté,co ho vyšetřovatelé v Moskvě dokonale vyslechnou. Mohlo by to být zajímavé,kdyby taková nabídka byla z ruské strany zveřejněna a americká strana ji odmítla jako ostatně jakýkoliv návrh z Moskvy.

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
25. 6. 2022 6:49

p.procházková je pizda, její jeblé názory dnes ignorují i soukmenovci kolektivního západního fašismu na zdejším maras protektorátním písečku – Lavrov to řekl jasně, Rusko nezajímá názor západu na ně – no a toho by se měli držet – pokud budou chtít američtí teroristé někoho z Ruska vyměnit, tak prostě vezmou a unesou skutečně významnou figuru a pak na Kreml budou tlačit ( americký generál v zajetí je pro ně naprosto postradatelná figurka, ale nějaký zmetek ze zlaté fed skupiny a nebo neoconské, prediktorské mafie, tak tam by reagovali okamžitě), jenže to už začne válka bez prostředníků – pokud jde o… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
25. 6. 2022 7:12

Fakt je ten, že v době hysterického covidu a totalitní uzávěry držela mohutného bobra mlčení. A nejen ona. Je poněkud vnitřně rozporná.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
25. 6. 2022 9:07

prostě je mrtvola i pro korporátní šmejdy. ..) když teď koukám na záběry z proxy války, která nabírá na intenzitě těžké techniky, tak jsem si vzpomněl na vojnu a na pobyt na Libavé v trestním praporu – měli jsme v tehdejší pracovní těžební grupě cca 6 vojclů problém se svým furťákem, který byl náš kápo a který byl v TP taky za trest ( sice ne úplný nepřítel lidu, či krymoš, ale totální psycho idiot, který byl i na tehdejší lampasáky silný matroš), stále nás nutil do těžby svou pistolkou, ze které si občas pro zábavu a dodání si autority… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
25. 6. 2022 10:51

Jen tak na okraj: Na Nové republice jsem se zúčastnil jakési čtenářské soutěže na téma cca Další rok bez vánoc. Napsal jsem to v nádražní restauraci ve Veselí nad Lužnicí, kde měli na háku nějaké kontroly hostů. Za 2,5 hodiny to bylo hotové – tedy spíše fejeton – a nedělal jsem si iluze. Popsal a zasadil jsem realitu do kontextu. Porota: Procházková, Schneider, Sýs. Výsledky se začaly zveřejňovat od pátého místa a hned mi bylo jasné, že šanci mají jen znormalizované obsahy. Pak blbečkové vypnuli weby včetně NR. Do emailu mi přišel výsledek, ty první dvě povídky jsem ani nečetl,… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  orinoko
25. 6. 2022 13:53

tihle hnědí, pijaviční čmoci své vzorce chování nikdy nezmění, krom toho člověku ani nemají skutečně co dát, proto je lépe je ignorovat a nedopustit s nimi i nicotnou interakci ( na to je život jednoho moc krátký a drahý) – až se začne pořádně vařit eu hrnec ( který si samotní evropané zahřívají ), pak nastane brutální dělení zrna od plev, protože to bude var, který tady nebyl tisíciletí, tak i většina zrn půjde vniveč – to je prostě daň za otřesnou kolektivní ( a dokonce i nevynucenou) servilitu, vědomé potlačování národní paměti i tvořivé společenské socializace, takže i zdravá… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 6. 2022 5:58

Děkuji Vám pane Macháčku za překlad, s impériem lži nelze jednat v rukavičkách.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
25. 6. 2022 11:04

„Every War in the past 50 Years is a Result of Media Lies“.
Julian Assange