Astronomické náklady na válku z pohledu průměrného daňového poplatníka: Pentagon 3456 USD vs. Životní prostředí 39 USD

 US Výdaje Na Zbrojení Kongres vydává na vojenské výdaje více než osm dalších zemí dohromady, ale rok co rok odmítá adekvátně investovat do přístupu ke kvalitnímu vzdělání a zdravotní péči pro miliony Američanů.


Snížení výdajů na armádní dodavatele o 10 procent by poskytlo dostatek peněz na platy 395 000 učitelů základních škol nebo na zdravotní pojištění pro 13 milionů dětí.

(Lindsay Koshgarianová, National Priorities Project)

V to samé úterý, před uzávěrkou, kdy Američané spěchali zaplatit daně, snažila se mírová hnutí v USA veřejnosti připomenout nepříjemný fakt, že “astronomické částky”, které každoročně posílají svým finančním úřadům, nejdou na financování vzdělávání nebo do systému zdravotní péče, které si USA takzvaně nemohou dovolit, ale přímo do bezedné pentagonské kasy.

Na enormně vysoké vojenské výdaje USA poukázala na svém blogu Lindsay Koshgarianová. Při té příležitosti upozornila na to, že je obzvláště důležité mít na paměti, kdo financuje nekonečné války vedené USA v zahraničí. “Je zdrcující, když se dozvíte, kdo to zaplatil – jsme to my sami,” píše Koshgarianová. “Průměrný daňový poplatník přispěl v roce 2017 na válčení částkou 3546 USD, přitom na programy sociální péče šlo 80 USD a agenturám na ochranu životního prostředí pouhých 39 USD”.

Kongres vydává na vojenské výdaje více než dalších osm zemí dohromady, ale rok co rok odmítá adekvátně investovat do přístupu ke kvalitnímu vzdělání a zdravotní péči pro miliony Američanů, infrastruktury a alternativních zdrojů energie. Výsledkem je, že se šéfové zbrojního průmyslu se chovají jako banditi, zatímco programy, které poskytují základní služby pro většinu Američanů, zůstávají drasticky podfinancovány, stejně tak jako rozvoj a diplomatické programy, které pomáhají ukončit války a předcházet jim.

(Paul Kawika Martin, ředitel Peace Action)

Jen poslední nelegální útok prezidenta Donalda Trumpa na Sýrii naplnil kasy výrobců zbraní částkou ve výši téměř pět miliard dolarů. Projekt National Priorities v analýze zveřejněné minulý měsíc odhadl, že 23,8 centů z každého dolaru z daní zaplacených v roce 2017 bylo utraceno na zbrojní výdaje Pentagonu. Z toho 11 centů šlo na vojenské dodavatele, včetně 1,7 centů pro největšího dodavatele Pentagonu a výrobce stíhacího letounu F-35 Lockheed Martin. “Snížení výdajů na vojenské dodavatele o 10 procent by poskytlo dostatek peněz na platy 395 tisíc učitelů základních škol nebo na zdravotní pojištění třinácti milionů dětí,” napsala Koshgarianová

Common Dreams minulý měsíc napsaly, že Trump podepsal federální rozpočet, který obsahoval 700 miliard USD na financování Pentagonu a požádal o ještě větší vojenský rozpočet na příští rok. Pokud se umožní Trumpovi a republikánským zákonodárcům jejich politika, Američané brzy utopí ještě více daňových peněz ve zbrojení, zatímco zdravotní péče, vzdělání a další veřejné programy, jako je potravinová pomoc nejchudším, budou rapidně snižovány. Celých 61 procent federálního rozpočtu je navrženo na zbrojení.

Koshgarianová poukázala na to, že politika spočívající v tom, že se tak obrovské sumy peněz daňových poplatníků darují Pentagonu a jiným vojenským organizacím, bude mít velmi negativní “reálné následky”.

Trumpův návrh rozpočtu na rok 2019:

Zdroj: Massachusetts Peace Action

Zdroj: Commnon Dreams
Překlad: Aleš Macháček


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
28. 4. 2018 9:28

Ruské vojenské výdaje predstavujú necelých 10% z výdajov USA.Napriek tomu v RF vyvinú a zaradia do svojej výzbroje skoro každý rok nejakú superzbraň,ktorá údajne naháňa Američanom a NATO strach.Vzniká dojem,že buď majú v USA neschopných vedcov,alebo je za tým niečo iné. Tak ma aj v tejto súvislosti napadá hriešna myšlienka,že všetko to harašenie zbraňami a vyvolávanie rusofóbie vo svete môže byť úmyselné a zamerané na upevnenie kapitalizmu v Rusku.Lebo kým občania Ruska cítia ohrozenie zvonku,tak sa zomknú okolo svojho „vrchného veliteľa“ (Putina) a nostalgiu za ZSSR odsunú na vedľajšiu koľaj.Vytvorenie zdania hrozby zo strany vonkajšieho nepriateľa zomkýna ľudí okolo vodcu,… Číst vice »

fajt
fajt
28. 4. 2018 9:51

peter. napsal
peter.

prostě nekonečný obraz boje dobra se zlem se musí stále točit , i kdyby to byla úplná blbost, protože tisíciletí vyhrává pouze zlo – Rusko je dokonalý projekt NWO, to je ralita se kterou neudělá nic žádný dobroser či závislej sektař pravdy. ..)

peter.
28. 4. 2018 10:23

fajt napsal prostě nekonečný obraz boje dobra se zlem semusí stále točit , i kdyby to byla úplná blbost, protože tisíciletí vyhrává pouze zlo – Rusko je dokonalý projekt NWO, to je ralita se kterou neudělá nic žádný dobroser či závislej sektař pravdy. ..) 23.5. to budú už 3 roky čo bol A.Mzgovoj zabitý ako zviera.Previnil sa svojimi predstavami o sociálne spravodlivej spoločnosti.Odchyt a vydávanie opoľčencov z Donbasu je v Rusku zdôvodňované tiež tým,žecit. :“prinášajú k nám pre Rusko škodlivú ideológiu socializmu“kon.cit. V odkaze je báseň,ktorú napísal sám Mozgovoj v predtuche blízkej smrti.Bol by z nej dobrý epitaf na jeho… Číst vice »

peter.
28. 4. 2018 12:01