Sergej Glazjev: Je nutné rozetnout gordický uzel sebevražedné peněžní politiky

Video z Moskevského ekonomického fóra

V půlce září veřejnost aktivně diskutovala o „revolučních“ návrzích ekonoma a poradce ruského prezidenta Sergeje Glazjeva na „rehabilitaci“ ruské ekonomiky. Nedávno při svém vstoupení tento odborník předložil teze své zprávy, která vyvolala tolik spekulací v rámci antikrizové sekce Moskevského ekonomického fóra.

O úvěrování podniků reálného sektoru

Úvěr hraje v současné ekonomice velice důležitou roli. Polovinu provozních prostředků průmyslových podniků tvoří peníze z úvěrů. Naše finanční vedení nebere ohled na to, že se zvyšováním úvěrových sazeb dochází ke zpomalení ekonomického rozvoje. Pokud je rentabilita výroby nižší než úroková sazba, nemohou si podniky dovolit brát úvěry a v této souvislosti jsou tedy při zvyšování sazeb nad rentabilní úroveň nuceny snižovat svůj provozní kapitál a vzdát se financování na základě úvěrování, což samozřejmě vede ke snižování výroby. Nehledě na všechny řeči o nahrazení importovaných výrobků vlastní výrobou tak v reálné situaci, pokud podniky nemají možnost zvyšovat výrobu, protože si nemohou dovolit vzít úvěr, zůstává jim jediná možnost, jak vyžít, a to zvýšit cenu svých výrobků.

O úrokových sazbách a „setrvačníku“ pádivé inflace

Nikdo nepopírá vliv takových faktorů, jako je pád cen ropy a ekonomické sankce, jenže hlavním důvodem krize je devalvace rublu, která vedla k šoku, roztočila setrvačník pádivé inflace a pokus překonat inflaci zvyšováním úrokových sazeb tu situaci jenom zhoršil, neboť to vedlo jenom ke snížení výroby a investic. Úrokové sazby inflaci ovlivňují celkem slabě, platí tu nepřímá závislost. Manipulace s úvěrovou sazbou nemá na kurz rublu vliv. Propad národní měny souvisí s tím, že měnovou burzu ovládají spekulanti. 95 % obratu měnové burzy tvoří spekulace. Značná část těch operací je financována ze zahraničí a peníze spekulanti získávají z levných zahraničních zdrojů. Tím, že přistoupila k cílování inflace, Centrální banka připustila její prudké zvýšení. Místo toho, aby po prudkém zvýšení inflace na polovinu snížila základní úrokovou sazbu, se regulátor fakticky zmýlil přímo při nasměrováním pohybu cen. Tento výsledek byl předpovězen před dvěma-třemi lety. Otázka, jak stále nedělat stejné chyby, je rétorická. Naše finanční vedení se jich dopustilo již mnohokrát. Nehledě na varování a předpovědi vědců ani na minulé zkušenosti Centrální banka s vytrvalostí, která by si zasloužila lepší využití, doufá, že díky snížení peněžní zásoby je možné snížit inflaci. Stejně se chovalo v devadesátých letech a následně v roce 2007. Teď se už popáté pokoušíme uplatňovat jednu a tu samou politiku a doufáme, že povede k jiným výsledkům.

Měnová základna versus nabídka peněz

Ve většině vyspělých a rozvíjejících se států můžeme pozorovat prudké zvýšení nabídky peněz. V Rusku se objem peněžní základny volně směnitelných měn v průměru zvýšil třikrát a jeho růst pokračuje i v současné době. Za dobu po krizi roku 2008 objem rezervních měn vzrostl na více než 5 biliónů dolarů. Snížení peněžní zásoby nejenom provokuje snížení investic a výroby, ale také odsuzuje celý systém peněžního obratu k destabilizaci a opakování smutných zkušeností chaosu devadesátých let. Skutečnost, že pohyb kapitálu přes ruské hranice není omezen, vede k vážným turbulencím na našem finančním trhu. Pokud neomezíme pohyb spekulativního kapitálu, nemůžeme řídit kurz rublu, ani realizovat samostatnou finanční politiku.

O „dárcovství“ ruské ekonomiky

Dvě třetiny peněžních zásob byly vytvořeny na základě získání zahraničních úvěrů. Je možné říci, že jsme náš peněžní systém převedli na vnější financování. Pokud bychom uplatňovali rozumnou finanční politiku, nebylo by důvodů půjčovat si peníze v zahraničí. Teď místo, aby peníze šly na výrobu, utíkají do našeho korporátního sektoru. Ve světě v místech, kde docházelo k vnějšímu šoku, se vždy zvyšoval kumulativní vývoz kapitálu. Každoročně tak přicházíme o 50-60 miliard dolarů. Ostatní peníze ze 120-140 vyvážených miliard dolarů se do země vracejí tak, že protečou přes offshorové firmy a zahraniční jurisdikce, a potom vzniká iluze přítoku zahraničních investicí. Rusko je čistým dárcem a svým konáním jsme své postavení jenom prohloubili. Každý rok říkáme jedny a ty samé mantry, ale cíle, které si stavíme, nejsou dosahovány. Ekonomika se zadýchává, chaos se zvyšuje.

O nezbytnosti ochrany finančního trhu v naší zemi před útoky spekulantů

Odchod Centrální banky z trhu, její odmítnutí plnit svou ústavní povinnost, kterou je zajišťování stability národní měny, vedl k tomu, že trh je dnes zcela v rukou finančních spekulantů, kteří mají k dispozici neomezené úvěrové zdroje od světových finančních center a hlavním centrem jejich zisku je Moskevská burza. Výnosnost operací tam dosahuje prakticky 100 %. Všechny volné peníze při takovéto makroekonomické regulaci plynou do finančních spekulací. V prosinci roku 2014 byl kurz rublu již třikrát nižší než parita kupní síly. Mluvit o tom, že ten pád byl způsoben objektivními faktory, mohou pouze nezasvěcenci. Ohromná volatilita rublu nesouvisí s žádnými fundamentálními faktory. Je to následek spekulativní hry, která přivedla ruský finanční trh do stavu chaosu. Umožňujeme tu nejvyšší volatilitu národní měny, přestože je rubl zajištěn více než ostatní měny rezervami zlata a valut. Makroekonomická situace se stala absolutně neřiditelnou.

O způsobech dosahování ekonomického růstu

V situaci nedostatečné nabídky peněz v ekonomice, v jaké se teď nacházíme, tu existuje velká rezerva neinflačního zvyšování peněžní nabídky, neboť tu máme volné kapacity. Za stávajícího potenciálu můžeme zvýšit výrobu o 40 %. Nemáme žádná omezení ve zdrojích zaměstnanců, neboť máme ohromnou rezervu v oblasti skryté nezaměstnanosti, neomezený trh díky přítoku migrantů z Ukrajiny a zemí SNS. Nemáme omezení v oblasti surovin a nevyužíváme plnohodnotně vědecko-technický potenciál. Vědecká rada Ruské akademie věd mnohokrát vybízela přejít k systému cíleného úvěrování ekonomiky. Jednalo by se o pružný systém poskytování úvěrů reálnému sektoru s nezbytnou podmínkou přísné kontroly jejich využívání. Pokud vytvoříme pružný systém mnohokanálové peněžní emise zacílené na rozšiřování výroby, můžeme počítat s ekonomickým růstem. Úrokové sazby mohou přitom být na trhu sníženy na 3-4 %. Primakovova vláda realizovala směr, o kterém tu mluvím, s velkým úspěchem.

O moderním „tržním“ státním plánování

Abychom dosáhli úspěšného ekonomického růstu, musí mít stát strategické plány a priority. Musíme si uvědomovat, kde máme takové body ekonomického růstu, se kterým je možné spojovat stabilní ekonomický rozvoj. Podniky pracující v takovém systému musí být odpovědné za dosahování plánovaných ukazatelů. Tento systém není analogem Státního plánování SSSR. Jde o absolutně tržní mechanismus, který je vyzkoušen v mnoha světových ekonomických systémech od západní Evropy do Koreje, Japonska a Číny. Kontrola účelného využití peněz a nasměrování peněžního toku v zájmu ekonomického růstu vyžaduje plánování, za kterým stojí závazky společností a systém hospodářských smluv. Potom tu budeme mít opravdu efektivní státně-soukromé partnerství. Stát v tomto systému nenahrazuje trh, jenom harmonizuje ekonomické vztahy mezi všemi stranami – výrobou, bankami, obyvatelstvem – a umožňuje tak maximálně využít náš vědecko-technický potenciál.

Místo doslovu

Pokud nerozetneme gordický uzel sebevražedné peněžní politiky, čeká nás návrat do chaosu devadesátých let, přestože máme všechny možnosti realizaci pro stabilního a rychlého rozvoje.

Zdroj: http://politikus.ru/articles/59531-sergey-glazev-neobhodimo-razrubit-gordiev-uzel-samoubiystvennoy-denezhnoy-politiki-inache-rossiyu-zhdet-pechalnyy-opyt-haosa-1990-h-godov.html

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sasin
Sasin
6. 10. 2015 20:54

Tak začnu já. Letmo zaznamenáno , argumentační třenice o projekty, úvěry, procenta. Tak. A co teď s tím, gdyž voni neznají nic jinýho než kafe vod Lžida. Muheeeeee

Martin (už bez taky m)
6. 10. 2015 22:22

RF vysávána finančně-oligarchickou zombií jako jiné… Vydržel jsem asi hodinu, je to ale finančně-ekonomická ruština a to není rozhodně můj šálek kávy… cit.:“Kontrola účelného využití peněz a nasměrování peněžního toku v zájmu ekonomického růstu vyžaduje plánování, za kterým stojí závazky společností a systém hospodářských smluv. Potom tu budeme mít opravdu efektivní státně-soukromé partnerství. Stát v tomto systému nenahrazuje trh, jenom harmonizuje ekonomické vztahy mezi všemi stranami – výrobou, bankami, obyvatelstvem – a umožňuje tak maximálně využít náš vědecko-technický potenciál.“- to by byla paráda… a u nás…? Kde my máme ty suroviny, „zlaté české ručičky“, vědeckotech-potenciál…?! K O L O N… Číst vice »

fajt
7. 10. 2015 6:28

Martin (už bez taky m) napsal
Martin (už bez taky m)

kolonie se většinou vysají, tady není moc prostoru pro jakoukoliv samostatnost, už vůbec ne pro tu ekonomickou, československo mělo po devadesátém roku docela zajímavý potenciál, ale ten byl velmi rychle rozporcován a pak naprosto zrušen lichvou, dnes torzo kdysi zajímavé zemičky čeká až úplně zhasne, někteří specialisté tuto událost očekávali koncem tohoto století, ale celá záležitost bude ukončena asi daleko rychleji, pak tady budou pusté lány církevního majetku, které se budou bez odporu osídlovat tř. islámisty. ..)

Sio
Sio
7. 10. 2015 6:31

Pozice naše s pozicí RF se nedá srovnávat. RF má všechny předpoklady se osamostatnit, pokud omezí vliv páté kolony. U nás je to jiné kafe, snad ani ne to od žida, jsme ekonomicky a politicky závislí. Naší šancí je bezstrukturně řízený odpor, podobný jaký se projevuje dnes ve vztahu k imigraci a kvótám. Evropské komise, Čulíci a zaprodaná média plivou jedovaté síly, mohou se uvztekat, ale s pozicí Čechů v krátkodobém horizontu nehnou. V dlouhodobém je to zase jiné kafe, to se jim podařit může. Ale zatím to musí brát jako hotovou věc, imigrantům se tu nebude prostě chtít žít.… Číst vice »

Sio
Sio
7. 10. 2015 6:37

fajt napsal kolonie se většinou vysají, tady není moc prostoru pro jakoukoliv samostatnost, už vůbec ne pro tu ekonomickou, československo mělo po devadesátém roku docela zajímavý potenciál, ale ten byl velmi rychle rozporcován a pak naprosto zrušen lichvou, dnes torzo kdysi zajímavé zemičky čeká až úplně zhasne, někteří specialisté tuto událost očekávali koncem tohoto století, ale celá záležitost bude ukončena asi daleko rychleji, pak tady budou pusté lány církevního majetku, které se budou bez odporu osídlovat tř. islámisty. ..) Hlavně neříkejte, že jsme maličcí a nemůžeme s tím nic dělat. Podívejme se teď třeba na Maďary, nevzdávají to. A neříkejme,… Číst vice »

fajt
7. 10. 2015 6:51

Sio napsal Hlavně neříkejte, že jsme maličcí a nemůžeme s tím nic dělat. Podívejme se teď třeba na Maďary, nevzdávají to. A neříkejme, že jednotlivec nic nezmůže. Každé, posléze mohutné hnutí začalo kdysi u jednotlivce a malých skupinek. Poraženecké nálady jsou definitivní cestou do pekel. Raději se při hledání mýlit a vymetat občas slepé uličky, než vůbec nehledat, souhlasíte? to není poraženectví, to je prostě realita, český národ je, bohužel, slabý svou vůli ( je to asi dáno celou jeho historii přežití za každou atomizovanou cenu a pod kýmkoliv ), chybí mu ta houževnatost předků, kteří se nebáli za sebe… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 6:57

fajt napsal kolonie se většinou vysají, tady není moc prostoru pro jakoukoliv samostatnost, už vůbec ne pro tu ekonomickou, československo mělo po devadesátém roku docela zajímavý potenciál, ale ten byl velmi rychle rozporcován a pak naprosto zrušen lichvou, dnes torzo kdysi zajímavé zemičky čeká až úplně zhasne, někteří specialisté tuto událost očekávali koncem tohoto století, ale celá záležitost bude ukončena asi daleko rychleji, pak tady budou pusté lány církevního majetku, které se budou bez odporu osídlovat tř. islámisty. ..) ono je velmi zajímavé srovnání Česka a Řecka. První , kdo to srovnání připustil, byl pan Kalousek a jeho složenky. Nechceme… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 7:03

fajt napsal to není poraženectví, to je prostě realita, český národ je, bohužel, slabý svou vůli ( je to asi dáno celou jeho historii přežití za každou atomizovanou cenu a pod kýmkoliv ), chybí mu ta houževnatost předků, kteří se nebáli za sebe i padnout – uvidíme, jestli to maďaři při odporu proti evropské svévoli dotáhnou do vítězného konce, ale i tak klobouk dolů před jejich současnou politickou reprezentací ( samozřejmě i tady jsou prospěcháři a kosmopolité, kterým je třicet stříbrných bližší než kvalitní budoucnost jejich dětí ), snad jejich boj za svobodné, sebevědomé a rovnoprávné ( tedy nevazalské) Maďarsko… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 7:11

Bohužel má ruština nedosahuje takové úrovně, abych byla schopna sledovat více než dvouhodinový maraton ekonomických názorů. Škoda, mám se co učit. Pokud byly úrokové sazby v Ruské centrální banky v roce 2014 17 %, není co řešit. Ruská ekonomie se nemá jak rozvíjet, vše pohltí nadnárodní oligarchie. Na webu E 15 jsem nedávno četla, že MMF varuje nezvedat úroky.
Zřejmě ty ruské úroky budou bezkonkurenčně nejvyšší. Rusové si musí udělat pořádek, to je jasné. Pokud to nedokáží, pak je pohltí v budoucnu Čína

fajt
7. 10. 2015 7:13

Alena napsal ono je velmi zajímavé srovnání Česka a Řecka. První , kdo to srovnání připustil, byl pan Kalousek a jeho složenky. Nechceme dopadnout jako Řecko. Podstatný rozdíl- zatímco u nás privatizace do rukou nadnárodního kapitálu či církve proběhla bleskově, v Řecku probíhá teprve v roce 2015. Nedá se to ani komentovat někdo by řekl, že je to docela fascinující jak češi rychle opustí(li) národní ( kolektivní) zájmy oproti naprosto mrzké osobní výhodě – jednou o tom vyprávěl nějaký americký manažer, který zde na začátku kapitalizace česka působil, prý rychlost kterou češi opouštěli své kolektivní ( a docela zdravé ekonomické… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 7:18

fajt napsal někdo by řekl, že je to docela fascinující jak češi rychle opustí(li) národní ( kolektivní) zájmy oproti naprosto mrzké osobní výhodě – jednou o tom vyprávěl nějaký americký manažer, který zde na začátku kapitalizace česka působil, prý rychlost kterou češi opouštěli své kolektivní ( a docela zdravé ekonomické a státní ) pozice za korálky do své osobní kapsy,byla ještě rychlejší a hloupější než v nějaké africké banánové zemi, bylo to tak rychlý a děsivý, že samotní amíci museli tuhle masívní korupci brzdit ( samozřejmě to nebylo kvůli nějakým morálním zábranám, ale takhle by na ně po akci bylo… Číst vice »

fajt
7. 10. 2015 7:34

Alena napsal kdysi jsem někde četla, že češi jsou schopni kvůli vidině peněz prodat i vlastní mámu. Myslím, že morálka v naší zemi hraje podstatnou roli, a ta je na bodě nula. ano, morálka a svědomí hrají při zachování státu a národů ( jsou to opravdu nadstavby kolektivního snažení a uvědomění – tedy pokud nejsou umělé a sanitární jako masarykové československo) významnou roli – češi ale stále vidí peníze ( které by měly být pouze nástrojem jejich tvořivé vůle) jako jediný správný ( a konečný) cil své životní poutě, to se pak těžko staví něco jiného než zájmová smečka mrchožroutů… Číst vice »

Sio
Sio
7. 10. 2015 8:20

fajt napsal to není poraženectví, to je prostě realita, český národ je, bohužel, slabý svou vůli ( je to asi dáno celou jeho historii přežití za každou atomizovanou cenu a pod kýmkoliv ), chybí mu ta houževnatost předků, kteří se nebáli za sebe i padnout – uvidíme, jestli to maďaři při odporu proti evropské svévoli dotáhnou do vítězného konce, ale i tak klobouk dolů před jejich současnou politickou reprezentací ( samozřejmě i tady jsou prospěcháři a kosmopolité, kterým je třicet stříbrných bližší než kvalitní budoucnost jejich dětí ), snad jejich boj za svobodné, sebevědomé a rovnoprávné ( tedy nevazalské) Maďarsko… Číst vice »

fajt
7. 10. 2015 8:47

Sio napsal Nemyslím si, že jsme slabí, jsme prostě pragmatici a zvyklí zvaživat zisky a rizika. Vzhledem k naší reálné síle a poloze v Evropě to ústí do vynuceného konformismu, huráhrdinství není u nás v módě. V podstatě jsme v tom popředu, Rusové se to například učí. Putin třeba ví, že vojenské obsazení Ukrajiny a vymetení junty železnou metlou, by bylo Pyrrhovým vítězstvím, i když je realizovatelné za tři dny. Jasně jsme uázali názor volbou Zemana, v parlamentních volbách nás matou novými a novými stranami, ale to také skončí. věřte Sio, že tenhle bezprahovej ( a bez rozumovej )pragmatismus čechy… Číst vice »

Irena
7. 10. 2015 8:54

fajt napsal někdo by řekl, že je to docela fascinující jak češi rychle opustí(li) národní ( kolektivní) zájmy oproti naprosto mrzké osobní výhodě – jednou o tom vyprávěl nějaký americký manažer, který zde na začátku kapitalizace česka působil, prý rychlost kterou češi opouštěli své kolektivní ( a docela zdravé ekonomické a státní ) pozice za korálky do své osobní kapsy,byla ještě rychlejší a hloupější než v nějaké africké banánové zemi, bylo to tak rychlý a děsivý, že samotní amíci museli tuhle masívní korupci brzdit ( samozřejmě to nebylo kvůli nějakým morálním zábranám, ale takhle by na ně po akci bylo… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 9:20

Irena napsal Tohle jsou jenom pitomé pohádky z hlediska toho, že se takto chovali právě Češi. Za prvé nevidím žádný rozdíl v porovnání s ostatními soczeměmi, které mnohdy dopadly mnohem hůř a určitě to nebylo proto, že by právě jejich národy byly na tom z hlediska hledění si vlastní kapsy hůř než Češi. Prostě se lišily jenom podmínky. Navíc si myslím, že v přehradách a když už jsme u toho i při automobilových „nehodách“ skončilo dost lidí, kteří se jen tak nedali ve svých ideálech zviklat a překáželi rychlému procesu „demokratizace“. To ovšem není v rozporu s tím, že se… Číst vice »

Irena
7. 10. 2015 9:25

Alena napsal
jaký je rozdíl mezi tichým přihlížením a odsouzením ? O zblbnutí národa, co se týče divoké privatizace, nemůže být řeči. Národ velmi dobře chápal, o co se jedná.Pokud to nyní lépe chápe, tak jedině skrze vlastní peněženky

Nesnáším, když se obecné lidské vlastnosti připisují konkrétním národům, že právě oni jsou v nich ti nejhorší. A vůbec nejodpornější je, pokud to říkají příslušníci konkrétního národa sami o sobě, jde o trapné sebeponižování se.

Alena
Alena
7. 10. 2015 9:31

Irena napsal
Nesnáším, když se obecné lidské vlastnosti připisují konkrétním národům, že právě oni jsou v nich ti nejhorší. A vůbec nejodpornější je, pokud to říkají příslušníci konkrétního národa sami o sobě, jde o trapné sebeponižování se.

Trapné sebeponižování se dle Vás, dle mne konstatování skutečnosti. Navíc, já nejsem příslušník českého národa, ale Moravanka, už dávno i na tomto webu ponížená.

Alena
Alena
7. 10. 2015 9:38

Co se týče obecných lidských vlastností, každý národ má specifickou odchylku.
Pokud se nemýlím, česká republika měla po roce 89 vzhledem ke svému průmyslu i zemědělství nejlepší předpoklady uspět mezi ostatními zeměmi bývalého východního bloku. Dnes jsme dle mnohých ekonomických ukazatelů za Poláky a Slováky.
To je názorná ukázka specifické české povahy- zaprodat vlastní národ pro osobní cíle. Nebo hodnotíte např. vyjednání podmínek v resortu zemědělství při vstupu ČR do EU jinak? a to je jen malá ukázka české servilnosti

Alena
Alena
7. 10. 2015 9:51

nyní jsou podle mne dva důležité mezníky, které budou určovat kvalitu života budoucích generací a ještě pevnější připoutání se k USA.
Schválení produkce GMO plodin. 15 zemí EU požádalo o výjimku, ČR mezi nimi není! No řekněte, co to o této zemičce svědčí.
Další, dle mého už rozhodnuté- schválení TTIP

Irena
7. 10. 2015 9:53

Nemyslím, že lepší podmínky si vyjednali Bulhaři, Rumuni, Litevci, Lotyši nebo i Maďaři, tak kde máte to své specifikum?

Alena
Alena
7. 10. 2015 9:56

Irena napsal

Nemyslím, že lepší podmínky si vyjednali Bulhaři, Rumuni, Litevci, Lotyši nebo i Maďaři, tak kde máte to své specifikum?

Ale Vámi vyjmenované národy neobsadily český trh. Český trh obsadili Poláci, a to je pro likvidaci českého zemědělství rozhodující.
A Poláci mají sakra lepší podmínky

Sio
Sio
7. 10. 2015 10:21

Alena napsal
co vyplývá z tohoto webu, Ostrovu Janiky či spřátelených ostatních webů? V podstatě imigrantská diskusesouzní se státní politikou či sluníčkových idejích ušlechtilosti, pomoci a přátelství. Češi nejsou schopni rebelovat nad povolené normy, ani v alternativě,to je jasné.
Pak je i zcela jasné, že český národ a česká identita zanikne. Možná za 100 let na budoucí Islamské výstavě budou obřezané ženy předvádět moravské lidové tanečky, toť vše

Nevíme ani co bude za rok, ne tak za sto let.

Sio
Sio
7. 10. 2015 10:24

fajt napsal věřte Sio, že tenhle bezprahovej ( a bez rozumovej )pragmatismus čechy nezachrání ( docela jste mě pobavil, že se rusáci učí od nás, tak takovou školu bych jim zase nepřál ), ale nemohu hovořit za národ ( cz), kterým nejsem příslušníkem ( oficielně potvrzeno, snahou o úplatek zdejšího systému, už v začátku existence čr, podepřeno ), takže mohu pouze fandil a přát jenom to nejlepší ( samozřejmě názor mám, taky podepřený dlouholetou zkušenností ), ale to je asi tak všechno. ..) Ukrajina je trochu jiná situace, tady jde o chladný kalkul ( bez ohledu na svět, asertivní praktičnost… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 10:27

Sio napsal
Nevíme ani co bude za rok, ne tak za sto let.

popíráte tím nejen demografické studie pro určení věku odchodu do důchodu, ale i hlavní argument přijetí imigrantů- vymírání národa

Sio
Sio
7. 10. 2015 10:30

Irena napsal Tohle jsou jenom pitomé pohádky z hlediska toho, že se takto chovali právě Češi. Za prvé nevidím žádný rozdíl v porovnání s ostatními soczeměmi, které mnohdy dopadly mnohem hůř a určitě to nebylo proto, že by právě jejich národy byly na tom z hlediska hledění si vlastní kapsy hůř než Češi. Prostě se lišily jenom podmínky. Navíc si myslím, že v přehradách a když už jsme u toho i při automobilových „nehodách“ skončilo dost lidí, kteří se jen tak nedali ve svých ideálech zviklat a překáželi rychlému procesu „demokratizace“. To ovšem není v rozporu s tím, že se… Číst vice »

Sio
Sio
7. 10. 2015 10:32

Alena napsal
jaký je rozdíl mezi tichým přihlížením a odsouzením ? O zblbnutí národa, co se týče divoké privatizace, nemůže být řeči. Národ velmi dobře chápal, o co se jedná.Pokud to nyní lépe chápe, tak jedině skrze vlastní peněženky

Aleno, s tím nesouhlasil. V devadesátých letech málokdo chápal, kam to povede, to si docela dobře pamatuji. Ekonomika v druhé půlce devadesátých začínala růst, vládl docela optimismus, pokud mluvím o většinové společnosti.

Sio
Sio
7. 10. 2015 10:35

Alena napsal
popíráte tím nejen demografické studie pro určení věku odchodu do důchodu, ale i hlavní argument přijetí imigrantů- vymírání národa

Taky že ano, popírám. Jedno i druhé jsou to ptákoviny, jak určování věku odchodu do důchodu, tak zachraňování populace imigranty. V ČR populace roste, sice díky imigrantům také, ale bez téhle vlny kdesi z Afriky a středního východu. Nepotřebujeme jich víc.

Alena
Alena
7. 10. 2015 11:16

Sio napsal
Taky že ano, popírám. Jedno i druhé jsou to ptákoviny, jak určování věku odchodu do důchodu, tak zachraňování populace imigranty. V ČR populace roste, sice díky imigrantům také, ale bez téhle vlny kdesi z Afriky a středního východu. Nepotřebujeme jich víc.

zdravý rozum ještě existuje!

fajt
7. 10. 2015 11:19

Alena napsal Ale Vámi vyjmenované národy neobsadily český trh. Český trh obsadili Poláci, a to je pro likvidaci českého zemědělství rozhodující. A Poláci mají sakra lepší podmínky to si pište, že poláci si pro své zemědělské ( i vyložené gruchy) umí vyšlapat podmínky – ale nechte ostatní v klídku jejich přesvědčení, když to má přijít, tak se to prostě stane, důležité je, aby člověk byl se vším srovnanej(a to asi podle reakcí budou), to je svým způsobem taky štěstí – na polských cestách jsem tento rok strávil nějaký ten tisící kilometr a mohu posuzovat od minulých průjezdů zemí, jak moc… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 11:29

Sio napsal
Aleno, s tím nesouhlasil. V devadesátých letech málokdo chápal, kam to povede, to si docela dobře pamatuji. Ekonomika v druhé půlce devadesátých začínala růst, vládl docela optimismus, pokud mluvím o většinové společnosti.

ekonomiku měli řídit už tehdy lidé z praxe, ne z prognostického úřadu , kdo ví kým řízeným z venku. Privatizace přírodních zdrojů a strategických odvětví průmyslu vč. bankovnictví se nám vymstila a ještě vymstí

Irena
7. 10. 2015 11:43

Střelba ruských lodí po objektech teroristů Islámského státu v Sýrii byla provedena z vodní plochy Kaspického moře za použití vysoce přesných zbraní a všechny cíle byly zničeny.

Источник: http://politikus.ru/events/59757-putin-korabli-rf-obstrelyali-obekty-ig-s-pomoschyu-vysokotochnogo-oruzhiya.html
Politikus.ru

Irena
7. 10. 2015 13:16

Irena napsal

Střelba ruských lodí po objektech teroristů Islámského státu v Sýrii byla provedena z vodní plochy Kaspického moře za použití vysoce přesných zbraní a všechny cíle byly zničeny.

Источник: http://politikus.ru/events/59757-putin-korabli-rf-obstrelyali-obekty-ig-s-pomoschyu-vysokotochnogo-oruzhiya.html
Politikus.ru

a obrazový materiál
http://politikus.ru/video/59767-massirovannyy-udar-vysokotochnym-oruzhiem-po-obektam-igil-v-sirii-iz-akvatorii-kaspiyskogo-morya.html

Sasin
Sasin
7. 10. 2015 17:15

Lžid vyhrává. Gdyby přišla Sodoma Gomora, spisovatélé diskutálních vopruzů napíšou své každodenní přídopotky bez sebemenší sebereflexe a počkají dvě vteřiny než je to smete. To je vážně totálanálfekál. Nejde to ukecat. Musíte se zvednout. Soráč.

Sio
Sio
7. 10. 2015 17:45

Alena napsal ekonomiku měli řídit už tehdy lidé z praxe, ne z prognostického úřadu , kdo ví kým řízeným z venku. Privatizace přírodních zdrojů a strategických odvětví průmyslu vč. bankovnictví se nám vymstila a ještě vymstí Aleno, tady jde o to, co máte na mysli pod „lidi z praxe“. Sám jsem dělal konstruktéra ve fabrice 13 let, takže snad mám o tom představu. Ale národní ekonomika, na rozdíl od podnikové, je supersystém a ten vyžaduje jiné přístupy k řízení. Většina ekonomů, zvláště těch makro, jsou užvanění lháři, což si třeba o Zemanovi nemyslím. Žádný „člověk z praxe“ vám neřekne, jak… Číst vice »

Alena
Alena
7. 10. 2015 18:12

Sio napsal Aleno, tady jde o to, co máte na mysli pod „lidi z praxe“. Sám jsem dělal konstruktéra ve fabrice 13 let, takže snad mám o tom představu. Ale národní ekonomika, na rozdíl od podnikové, je supersystém a ten vyžaduje jiné přístupy k řízení. Většina ekonomů, zvláště těch makro, jsou užvanění lháři, což si třeba o Zemanovi nemyslím. Žádný „člověk z praxe“ vám neřekne, jak dimenzovat třeba rám vozu aby tam nebylo materiálu ani moc a ani málo, na to je zapotřebí matematika ovládajícícho FEM se znalostmi vlastností materiálů, stejně tak třeba dimenzování mostů nebo přehrad se nedělá „lidmi… Číst vice »

Sasin
Sasin
7. 10. 2015 19:23

Lžid vyhrává na plné čáře. „Občané“ žvaní o cypovinách a nevědí že dou na porážku. Lžide bravo, ještě se ani nezačali zajímat jestli to bude bolet, ty pudeš ale hned po nich. Není cesty zpáky.