Balí si pan Schapiro kufry?

Jak dnes uvedly americké zdroje, přípravná Trumpova administrativa požádala americké ministerstvo zahraničí, aby takzvaní političtí velvyslanci jmenovaní prezidentem Obamou v řadě zemí světa, mimo jiné i v Česku, ukončili do 20. ledna 2017 svoji činnost v hostitelských zemích. New York Times cituje velvyslance Marca Gilberta, amerického tituláře v novozélandském Wellingtonu, který právě onoho 20. ledna opouští přijímací zemi. Podle indických zdrojů, které cituje NYT, se změna má týkat i České republiky, skončí také velvyslanci v Belgii, Ženevě a jinde.

Jak známo, pan Andrew Schapiro byl donátorem předchozí Obamovy volební kampaně. Jako takový je prý považován za politického nominanta, nikoli kariérního diplomata. Dne 20. ledna 2017, pokud dojde k předání prezidentského úřadu Donaldu J. Trumpovi, skončí zhruba čtyři tisíce přímo jmenovaných politických nominantů na zastupitelských úřadech i v Bílém domě. Budou nahrazeni novými lidmi, byť v případě titulářů může jít o svízel, neboť jejich vyslání musí schválit US Kongres.

Funkce politického velvyslance, tedy osoby, která vykonává úřad snad za symbolický dolar ročně, je poměrně stará. Ze dvacátého století připomeňme alespoň Josepha Kennedyho, otce prezidenta J.F.K., který za prezidenta F. D. Roosevelta sloužil na politickém postu ve Velké Británii v předvečer 2. světové války a během ní. Slul podporou appeasementu, mezi jeho přátele patřil lord Runcimam a on sám se tituloval velvyslancem na dvoře, nikoli v zemi. Roosevelt musel tohoto tiskového magnáta  brzdit, aby nedošlo k roztržce uvnitř Velké trojky.

Politický nominant sice žije za své a má výsadní pozici, která je ovšem otřesitelná. Jmenovec pana Andrewa Schapiro, pan Dan Shapiro, je americkým titulářem v Tel Avivu, a požádal, aby mohl skončit až v létě, neb jeho dítko navštěvuje školu. Izraelská pravice ovšem navrhuje, aby hodinou skončení Obamova mandátu byl velvyslanec Shapiro Dan prohlášen za personu non grata. Důvodem je rezoluce RB OSN č. 2334 z minulých dní, která má zásadně měnit poměry v Judeji a Samaří (pozn. edit. – takto izraelská pravice označuje okupovaný Západní břeh Jordánu).

Disclaimer: Jakákoli podobnost s odchodem kohokoli kamkoli je čistě náhodná. Udivující je, jak v bondovce Live and let die černí herci zahráli výstižně  povahu nás, Čechů.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ghis
Ghis
6. 1. 2017 17:28

Doufám, že se moje předpověď, kterou jsem napsal 31.10.2016 splní:
Ghis • 31. října 2016
Tržiště tlačí na pilu. Zbývají mu v Praze asi 2 měsíce a pak adié Praho. Musí se ještě pomstít Zemanovi a vykázat nějaké „úspěchy“ aby byl ponechán v diplomacii.

mm
mm
6. 1. 2017 20:18

Dnes pan Joe Biden, ač obamovec, provedl dobrou věc, nenechal kongresmany a hlavně kongresmanky diskutovat o legálnosti zvolení Trumpa. Máte připomínku písemně, máte podporu senátora, pokud ne, vyřízeno. Kdyby se k poslancům z dolní sněmovny přidal byť jen jeden senátor, inaugurace by mohla být blokována http://www.politico.com/story/2017/01/no-trump-electoral-college-challenge-233294.

Gatta
Gatta
6. 1. 2017 21:23

Re mm: Zaujalo mě slovní spojení – „hlavně kongresmanky“.
Nedávno jsem četl delší, poněkud nekonzistentní, článek na D-FENS a v něm zajímavé myšlenky „do pranice“ a to pranice přímo sluníčkově feministické :-)

Téma, které mám na mysli začíná asi v poslední čtvrtině slovy: „Slyšel jsem historky, že když ve Švédsku zaváděli sociální systém,…“
http://dfens-cz.com/jugoslavie-2-0/

fajt
6. 1. 2017 21:43

hezká asymetrická odpověď Trumpa na Obamovo zdivočení, ale začíná další kolo neoconů – ti pomocí šéfů zpravodajců zaútočili na výsledek am. prezidentských voleb a vydali memorandum, kde tvrdí, že bez pomoci Ruska by Trump nikdy nevyhrál, dokonce hlavním viníkem všeho zlého v americe a za zničení demokratického systému v americké korporaci viní přímo Putina … bude ještě srandy kopec. ..)

hudryper
hudryper
6. 1. 2017 22:01

mm napsal Dnes pan Joe Biden, ač obamovec, provedl dobrou věc, nenechal kongresmany a hlavně kongresmanky diskutovat o legálnosti zvolení Trumpa. Máte připomínku písemně, máte podporu senátora, pokud ne, vyřízeno. Kdyby se k poslancům z dolní sněmovny přidal byť jen jeden senátor, inaugurace by mohla být blokována Očekával jsem přesný opak toho,co proběhlo. Musím dát za pravdu Pjakinovi,který v průběhu tohoto roku několikrát sdělil,že Biden je utajený globalista pracující proti Rockenfellerovcům. Pokud si nyní v těchto 14 dnech Trump pohlídá Pentagon a jeho lidé nedovolí nějakou zoufalou provokaci na ruských hranicích,budeme moci slavit. Mám pro tuto příležitost připravenou velmi speciální… Číst vice »

Gatta
Gatta
6. 1. 2017 22:14

PS Ona jedna věc je ženská psychika a její specifická strategie v přežití jedince a druhu … Co je ale problém, je náš starý známý – zhouhný individualismus – a to i v tomto případě – v kombinaci s ženským myšlením. Je pěkné a správné hájit SVÉ zájmy a SVÉ postoje, ale vždy je nutno brát zřetel k funkčnosti vyšších celků. I buňka, která musí mít zajištěny všechny svoje životní potřeby, take tyto své potřeby nemůže nadřazovat orgánu nebo dokonce celému organismu – pokud se tak stane, tak se tomu odborně říká zhoubné bujení – tedy rakovina. Stejně tedy ani… Číst vice »

Starý doktor
7. 1. 2017 8:28

Již také náše ta „správná“ média štkají viz. – https://www.novinky.cz/zahranicni/425707-schapiro-skonci-do-dvou-tydnu-s-nim-i-dalsi-uz-si-hleda-bydleni.html Zajímavé je jak dojemně píší nejen o hledání bytu ale hlavně o dětech a jejich problémy s novou školou uprostřed roku. Poněkud opomíjejí, již tradičně, že podobné problémy muselo řešit vypovězených 35 ruských diplomatů a to v podstatně kratším termínu. Také lkají nad tím, že není dodržena překlenovací doba jako v případě předchozích prezidentů. Ovšem zamlčují že tento postup byl více než pravděpodbně vyprovokován na toto období nezvyklými činy adminstrativy „chromé kachny“ jejichž evidentním cílem je zkomplikovat činnost zvolenému prezidentovi a jeho administrativě. Lze překládat že další „čistící“ operace budou… Číst vice »

fajt
7. 1. 2017 9:36

hudryper napsal
hudryper

šetřte trunky, žádný politik za to nestojí. ..)

PS : dle Jacky Rigauxe je tento ročník považovány za průměrný, ale takový rok 1990 byl dle něj výjimečný … ale je to jenom názor. ..)

Pablo
Pablo
7. 1. 2017 9:55

Schapiro by mohl udělat gesto dobré vůle a vzít si sebou Jakuba Jandy …

hudryper
hudryper
7. 1. 2017 10:20

fajt napsal PS : dle Jacky Rigauxe je tento ročník považovány za průměrný, ale takový rok 1990 byl dle něj výjimečný … ale je to jenom názor. ..) Co může Jack Rigaux vědět o bílých vínech na severní hranici jejich pěstovatelnosti ,tedy na Moravě v létech,kdy ještě tloukl špačky v Langedoqu ? Je ovšem pravda,že jakkoliv se rok 1990 příliš nevyvedl u nás politicky,víno z tohoto roku bylo znamenité i na té Moravě. Mám z něho ještě asi 20 litrů Sylvánu a je úžasné. Ovšem léta 2009,10,11,ba i to předloňské byla vínům u nás mimořádně příznivá. To Burgundské mám z… Číst vice »

fajt
7. 1. 2017 11:00

hudryper napsal hudryper asi nic :-) ( taky ho beru s rezervou ), já víno nemusím, darované převážně cpu do sklepa a některé povedené ročníky daruji vybraným lidem, u kterých vím, že jim tam bude dobře – když už si otevřu láhev tohoto moku ( a to už musí být), tak většinou Kindzmarauli ( Saperavi ), to ještě snesu ( měl jsem specoš edici l.p. 2000 ve dvou litrových hliněných džbáncích omotaných nějakým ratanem, chuťově – dle mého – jsem snad nic lepšího nepil, dva poslední si nechávám na něco extra zuper peckového – ani raději nebudu psát, co dle… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
7. 1. 2017 11:37

Pablo napsal

Schapiro by mohl udělat gesto dobré vůle a vzít si sebou Jakuba Jandy …

Myslíte vzít si ho do registrovaného partnerství?

peter.
7. 1. 2017 15:01

Clintonovci odchádzajú z politiky.Hillary si pri tom z pretlaku emócií po prehre vo voľbách uľavila a fukla to do gatí na mäkko.
http://ic.pics.livejournal.com/serfilatov/37945564/641162/641162_600.jpg
Čo sa Shapirovho odchodu týka,tak by som sa skoro stavil,že jeho následník bude z rovnakého „bratstva“ako on.

M.C.
7. 1. 2017 15:31

peter. napsal Clintonovci odchádzajú z politiky.Hillary si pri tom z pretlaku emócií po prehre vo voľbách uľavila a fukla to do gatí na mäkko. http://ic.pics.livejournal.com/serfilatov/37945564/641162/641162_600.jpg Čo sa Shapirovho odchodu týka,tak by som sa skoro stavil,že jeho následník bude z rovnakého „bratstva“ako on. Ze stejného bratrstva asi ano, ale ne ze stejné stáje. Ze Schapira se mi dělá zle, to už mi byl sympatičtější jeho předchůdce ve funkci Norman Eisen, i když byl zřejmě taky z bratrstva. Ale měl alespoň vystupování na úrovni. O velvyslanecký post u nás se uchází i Trumpova exmanželka Ivana. Podle toho, jestli to dostane ona, nebo… Číst vice »

peter.
7. 1. 2017 15:39

M.C. napsal
Ze stejného bratrstva asi ano, ale ne ze stejné stáje.

Myslím,že je jedno z ktorej stajne bude nový US veľvyslanec pochádzať.Aj tak tam majú“kone“jedného a toho istého majiteľa.

mm
mm
7. 1. 2017 19:05

Starý doktor napsal Již také náše ta „správná“ média štkají viz. – https://www.novinky.cz/zahranicni/425707-schapiro-skonci-do-dvou-tydnu-s-nim-i-dalsi-uz-si-hleda-bydleni.html Zajímavé je jak dojemně píší nejen o hledání bytu ale hlavně o dětech a jejich problémy s novou školou uprostřed roku. Poněkud opomíjejí, již tradičně, že podobné problémy muselo řešit vypovězených35 ruských diplomatů a to v podstatně kratším termínu.Také lkají nad tím, že není dodržena překlenovací doba jako v případě předchozích prezidentů. Ovšem zamlčují že tento postup byl více než pravděpodbně vyprovokován na toto období nezvyklýmičiny adminstrativy„chromé kachny“ jejichž evidentním cílem je zkomplikovat činnost zvolenému prezidentovi a jeho administrativě. Lze překládat že další „čistící“ operace budou následovat,… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 1. 2017 19:56

Možná pan Shapiro tuší, že se nachází v životním zlomovém bodu své profesní kariéry.

mm
mm
7. 1. 2017 20:15

pro pokročilé zájemce z diplomatických kruhů. Americký Kid Tube emitoval naučný materiál, kde Krym a Sevastopol patří k Ruské federaci. Nespí soudruzi na ZAMINI? Aneb rozčilte Poroshe a pošlete mu to—–https://www.youtube.com/watch?v=mmHsKdpPTPk

mm
mm
7. 1. 2017 20:35

https://www.dni.gov/files/documents/ICA_2017_01.pdf vhodné čtivo na noc. Když píšou, že Guccifer 2.0 was more than one person, měli by si uvědomit, že domněle mrtvý Zifčák alias student Růžička alias mrtvý student Martin Šmíd byl také „více než jeden“. Podle Rumunů, ruské stopy dělají záměrně Ukrajinci.

mm
mm
7. 1. 2017 20:45

https://www.youtube.com/watch?v=9PU0YOf5OJk v Rusku je dobře, jak by řekl putimský strážmistr. I prostí věřící kolem pana Putina nosí rolexky. Jinak mše bez výhrad. Snad zaslzí i Béé Vyskočové v novém centru vnitra.

mm
mm
7. 1. 2017 20:53

toto JE realita. A mělo by se to vědět i nahoře : Sledovat

Donald J. TrumpOvěřený účet
‏@realDonaldTrump
Having a good relationship with Russia is a good thing, not a bad thing. Only „stupid“ people, or fools, would think that it is bad! We…..

Aleš
Aleš
7. 1. 2017 21:44

hudrypere, na Bideta pozor, to může být pěkná past. Podpora Trumpovi za jeho odlon od slibované politiky… Doufám, že Trump ty satanisty a Bidety pořádně okoupe hlavou v bidetu. http://www.hlavnespravy.sk/biden-sa-snazi-stazit-trumpovi-pozicie-ohladne-ukrajiny/881448 http://www.hlavnespravy.sk/jo-biden-usa-uz-odpovedali-rusku-tajnym-uderom/881244 To co píše mm ohledně účtu D.J.T. odkazuju na stránkách slovenských anonymous na sousedním vláknu…. Kolik dní mají tankové brigády z Pentagramu času na přesun k hranicím R.F? Ve čtvrtek ráno drahami člověk s batožinou necestující s tankem jel 65 km 4,5 hodin po železnici. Stačí jedna sabotáž, demonstrace, porucha či nehoda nebo pokračování mrazivého počasí a tanková brigáda nikam nedojede… A pokud by to měla být jen jedna… Číst vice »

hudryper
hudryper
7. 1. 2017 22:37

Aleš napsal
hudrypere, na Bideta pozor, to může být pěkná past.

Aleši, jedna věc je vykřikovat bojovná hesla novinářům a druhá,když s důvěrou za ty výkřiky může
rozhodnout tak, jak 6.ledna učinil. Vím o jednom poslanci EU,který se už léta snaží dávat najevo
svou nenávist k Rusku. Vůbec bych se nedivil,kdyby si tímto způsobem získával legendu pro práci
agenta GRU.

peter.
8. 1. 2017 10:06

Berl Lazar je hlavný rabín Ruska.Narodil sa v r.1964 v rodine rabína ŽNO v Miláne.V r.1978 odišiel do New Jersey,tam chodil do ješivy a neskôr študoval na rabínskej škole v New Yorku.V r.1988 získal diplom rabína a bolo mu udelené štátne občianstvo USA.V r.1991 sa nevedno ako dostal do Moskvy a začal jeho rýchly postup.Získal aj občianstvo RF a v r.1999 sa za podivných okolností stal „Hlavným rabínom Ruska“.Zlé jazyky o ňom tvrdia,že je agentom CIA a Mossadu. Tak tento človek vyhlasuje,že V.I.Lenina treba odstrániť z Mauzólea na Červenom námestí a pochovať niekde na cintoríne a že Stalina treba vykopať… Číst vice »

peter.
8. 1. 2017 11:25

peter. napsal
V r.1991 sa nevedno ako dostal do Moskvy

http://www.perunica.ru/uploads/posts/2012-01/1325854168_image001i.jpg

mm
mm
8. 1. 2017 20:41

hudryper napsal Aleši, jedna věc je vykřikovat bojovná hesla novinářům a druhá,když s důvěrou za ty výkřiky může rozhodnout tak, jak 6.ledna učinil. Vím o jednom poslanci EU,který se už léta snaží dávat najevo svou nenávist k Rusku. Vůbec bych se nedivil,kdyby si tímto způsobem získával legendu pro práci agenta GRU. hudryper má, přirozeně, pravdu. Kdybyste měl možnost číst projevy prezidenta Finska Paaskiviho, začal byste něco tušit, a že prezident Urho Kaleva Kekkonen nazýval svoji spolupráci s Rusy finlandizací, je také fakt. Pan Kekkonen pracoval za sem tam pozvání na daču a lov. Na co si ovšem potrpěl, bylo to,… Číst vice »

Aleš
Aleš
9. 1. 2017 7:18

Finštinu (jako svůj třetí obor) studovala kamarádka v Olomouci, ale nakonec učí výtvarnou výchovu a němčinu a řeknu Vám, že na to nemám se učit finsky. Mně bude stačit ta ruština, do které se snad konečně někdy dokopu. Již tedy chápu dobře vznik těch bombarďákových (Vény Truemana) divadelních her? Největší jeho životní role tedy byly, když si hrál na vězně před spoluvězněm orim, když si hrál před světem na intelektuála a před národem na disidenta, rezidenta, prezidenta pravdy a lásky… V tom 75 bychom tedy ještě mohli pozorovat jisté náznaky klaunství, ale později to již tedy musel být pro moji… Číst vice »