Balíček na boj s dezinformacemi

Tisk EU č. K 006/12
Tisk EU č. K 007/12

1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček:

Děkuji, vážený pane místopředsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Záměrné a masové šíření dezinformací, se kterým se setkáváme v poslední době, představuje bezprostřední ohrožení demokratických systémů. EU si toto nebezpečí plně uvědomuje. Snaží se proti němu intenzivně bojovat. V této souvislosti bych vás dnes rád stručně seznámil se dvěma dokumenty, které jsou nyní projednávány jako balíček pro boj s dezinformacemi, které zveřejnila Evropská komise společně s Evropskou službou pro vnější činnost v prosinci loňského roku.

Jedná se o Akční plán EU proti dezinformacím a Sdělení o boji proti dezinformacím na internetu: Evropský přístup. Významnou součástí akčního plánu, jehož cílem je posílit schopnost EU reagovat na dezinformační kampaně, především ze strany Ruska, je vznik systému včasného varování o dezinformačních kampaních, tzv. rapid alert system. Dokument zároveň vyzývá evropské instituce a členské státy, aby se zaměřily na informační kampaně o fenoménu dezinformací a na podporu nezávislé žurnalistiky a sítě nezávislých ověřovatelů faktů, tzv. fact checkers.

Zpráva o provádění sdělení převážně hodnotí vytvoření mechanismu pro transparentnější a odpovědnější online prostředí, zejména v souvislosti s přijetím kodexu zásad boje proti dezinformacím, mezi jehož signatáře se zařadily Facebook, Google, Twitter nebo Mozilla. S ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu sleduje také opatření k zajištění bezpečného průběhu voleb. S úmyslem posílit odolnost naší společnosti vůči dezinformacím oba dokumenty poukazují na zlepšení vědomí o hodnotách a politikách EU, mediální gramotnost, kritické myšlení a kvalitní novinářskou práci.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji na mezinárodní scéně a prokázané existenci případů ovlivňování demokratických procesů v některých státech ČR považuje prohlubování evropské spolupráce v oblasti boje proti dezinformacím a vnímáme je jako krok správným směrem. Oceňujeme, že akční plán uznává vůdčí roli EastStratComu týmu v rámci Evropské služby pro vnější činnost. V boji proti dezinformacím však zároveň zdůrazňujeme nutnost aktivního přístupu jednotlivých členských států. ČR vítá snahu komise podporovat online platformy v aktivnějším přístupu v boji proti dezinformacím, v této souvislosti považuji za nutné zmínit, že tyto aktivity neusilují o cenzuru, ale naopak se snaží podpořit transparentnost neprůhledného prostředí, sociálních sítí a platforem.

Závěrem bych chtěl zmínit, že v současné době se ČR aktivně věnuje implementaci akčního plánu na národní i evropské úrovni a děkuji vám za pozornost.

Senát ČR
Tisk
Podkladový materiál

Milan Vorwitz na Twitteru: Největší dezinformace současnosti je tvrzení politiků, že je potřeba „bojovat s dezinformacemi“. S dezinformacemi se nebojuje, dezinformace se vyvracejí. Onen „boj s dezinformacemi“ je ve skutečnosti jen jiné označení pro cenzuru a kriminalizaci nepohodlných názorů.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf_K
Rudolf_K
3. 3. 2019 1:00

„Záměrné a masové šíření dezinformací, se kterým se setkáváme v poslední době, představuje bezprostřední ohrožení demokratických systémů.“ Naprosty souhlas!

Tady jsou dva priklady dezinformace.

1) V BBC přiznali, že scény následků chemického útoku v Sýrii byly zfalšované
https://ac24.cz/-/v-bbc-priznali-ze-sceny-nasledku-chemickeho-utoku-v-syrii-byly-zfalsovane

2) Niger uranium forgeries
https://en.wikipedia.org/wiki/Niger_uranium_forgeries
(Prelozte prosim Googlem.)

Zajimalo by me, zda pan ministr ma nejake konkretni priklady dezinformaci ze strany Ruska.

Tady je taky Akční plán proti dezinformacím
https://www.keepandshare.com/doc9/21055/ceskereformy-pdf-21k?da=y

Bety
Bety
3. 3. 2019 16:03

Zajímalo by mě, proč se všem podrazáckým sviňárnám a švindlům říká BALÍČEK.
Snad že je to takové nevinné, měkké slovíčko které nevzbuzuje obavy?
Něco jako např.:Holčičko, pojď ke mně domů, mám tam krásné, milé koťátko?

idiotronic
4. 3. 2019 22:08

Vážená Bety,
zjišťuji s překvapením , že se mýlíte. Máme prožitou celou řadu podrazáckých sviňáren a švindlů, které se vůbec nejmenují BALÍČEK. Například hned vedle je článek o penzijních reformách, které jsou VŽDY podrazné, jakmile se provádějí příliš často.
Ale výrazy balíček a políček se sobě zvukově dost podobají. Možná by se pro opatření jistého druhu měl užívat jasnější název FACKA. Pak bychom našim politikům snáze uvěřili, že to myslí UPŘÍMNĚ.