Byl newyorský bomber financován pákistánským Talibánem?

Červen 18, 2010

Faisal Shahzad.Odborníci mannhatttanského soudu usoudili, že několik měsíců až týdnů před umístěním bomby ve svém vozidle na Times Square obdržel Faisal Shahzad celkem kolem 12 000 USD od někoho, o kom věděl, že pracuje pro pákistánský Talibán.


Toto tvrzení je obsaženo v deseti bodech žaloby, která viní Shahzada z toho, že  dne 1. května zavezl na newyorskou Times Square  auto s cílem zabít a zmrzačit osoby  a zničit majetek. Dotyčný čelí obviněním, jež zahrnují pokus o použití zbraně hromadného ničení a pokus o teroristický čin přesahující hranice státu.


Generální prokurátor Eric Holder uvedl v prohlášení, že „skutečnosti, obsažené v tomto obžalovacím spise, ukazují, že pákistánský Talibán umožnil Faisalu Shahzadovi nezdařený útok na americké půdě. Naše země zamezila závažným ztrátám na životech v důsledku nezdařeného pokusu o bombový útok, což nám připomíná, že čelíme pokračující hrozbě, proti níž musíme nadále bojovat jakýmikoliv nástroji, které má vláda k dispozici.“


Shahzad, o němž úřady tvrdí, že se přiznal k umístění bomby do auta, byl původně obviněn ze zločinného spiknutí. Podle federálních postupů musí státní zástupce nejdříve získat důkazy, aby mohl proběhnout soudní proces.


Podle obžaloby obdržel Shahzad 25. února v Massachusetts přibližně 5 000 dolarů v hotovosti, které mu odeslal neznámý spoluspiklenec v Pakistánu, zřejmě pracující pro Tehrik–e–Talibán, označovanou též jako skupina Talibánský deštník v Pakistánu.


Obžaloba tvrdí, že 15. března zakoupil v Connectitutu poloautomatickou pušku Kel-Tec řáže 9 mm.


Obžaloba říká, že obdržel 10. dubna v New Yorku přibližně 7000 USD, odeslaných mu na pokyn téže osoby v Pakistánu. O osm dní později si koupil Nissan Pathfinder, který byl umístěn na Times Square s výbušninami.


Obvinění dále říká, že se po zaparkování auta pokusil o odpálení výbušnin a nato se vrátil do svého domu v Connectitutu. Dále 3. května odjel na mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho s nabitou puškou. Úřady ho dopadly v letadle před odletem do Dubaje.


Obžaloba jej rovněž viní z nácviku bombového útoku v pákistánském Vazíristánu.


Převzato z Information Clearing House


Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments