Cenzura Vasila Biľaka

Na základě doporučení jsem si zakoupil knihu soudruha Vasila Biľaka Až po mé smrti. Původně jsem to neměl nijak v úmyslu, neboť jsem reálný socializmus a jeho předlistopadové vládní a stranické představitele neměl rád. Z omylů, iluzí a planých nadějí mne posléze vyléčila polistopadová demokracie. Jsem za to její garnituře neskonale vděčný.

Koupě knihy jsem nijak nelitoval již na prvních stánkách. Zajásal jsem nad příkladnou ohleduplností redakce, která ještě více podnítila můj mdlý zájem. Svým zásahem do textu autorových pamětí vykonala vskutku mistrovský počin, jak přilákat pozornost široké čtenářské obce.

Vzpomínám na předlistopadové doby, kdy jsme četli, opisovali a kopírovali oficiálně nežádoucí literaturu, která byla tzv. na indexu. Bývalý režim pro její šíření nemohl udělat skutečně nic lepšího, než ji nepovolit. Zatímco o její pokoutní šíření se starala StB.

Jsem na pochybách, zda redakce zmíněné knihy má běžné čtenáře opravdu za takové blbce, jaké z nich dělá. Každému je přece jasné, že historické hledisko je vždy poplatné době. Byla by to skutečně strašně obtížná práce objasňovat z dnešního „nezaujatého“ demokratického historického hlediska specifika cenzurou vynechané kapitoly z knihy soudruha Biľaka. Pro běžné čtenáře by to bylo zcela nepochopitelné – jak by to bylo komplikované a nemožné.

Redakci je nutné pochválit za její bezpříkladnou péči o blaho čtenářů. Zejména starší pamětníky jistě nostalgicky dojme její starost o duševní zdraví a ideologickou pevnost čtenářů, která si s cenzurou bývalého režimu nijak nezadá.

„Přestože jsme respektovali požadavek autora vydat jeho paměti v nezkrácené podobě, na tomto místě jsme se přece jen rozhodli vyřadit kapitolu, ve které Vasil Biľak konkrétně popisuje, co prožil a jak vnímal společenskou situaci v letech 1938 až 1945. Jediným důvodem je, že tato kapitola se natolik zabývá specifiky života za tzv. Slovenského štátu, že pro běžného čtenáře, kromě několika zasvěcených historiků, by její obsah byl zcela nepochopitelný a nestravitelný. Skoro každou větu bychom museli objasňovat z historického hlediska, což by byl ve výsledku větší zásah do dohody s autorem, než prostě tuto kapitolu vynechat.“

BIĽAK, Vasil. Až po mé smrti. 1. vyd. Praha: BVD, 2014, 351 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-87090-81-7.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
13. 8. 2015 19:05

Vedecky veskrnismus v sametovem rezimu.

Petrc
Petrc
13. 8. 2015 19:27

Co se týká reklam, ve kterých nám lepé prodejné děvy vnucují nepřeberné množství zbytečného zboží, tak jsme dostatečně duševně způsobilí, ale na posouzení komunistické literatury nikoliv. Mohla by nám otevřít oči. Co se týká kritiky kapitalizmu, buržoazní či liberální demoracie, tak to měli soudruzi bohužel/bohudík absolutní pravdu. Na poprvé se hned všechno nepovede. Ani fašistům se první pokus zcela nepodařil. Ale příště to třeba vyjde (nebo to už dávno vyšlo)…

J. W.
J. W.
13. 8. 2015 19:32

Nevím, co si pořád naříkáte. Vždyť se máme dobře. Viz reklama na OM: „Hotely v Dubaji až o 78% levněji!“ Máme se už tak dobře, že i prostý český občan si může koupit hotel v Dubaji. Kupte si hotel v Dubaji!

Jan Kristek
Jan Kristek
13. 8. 2015 21:54

Dost podobné tomu, když Marta Gottwaldová-Čepičková napsala svou nevydanou knihu vzpomínek na otce – pouze do roku 1945. Knihu napsala v roce 1973 a Ústav marxismu-leninismu ji zakázal vydat.

K. J.
K. J.
13. 8. 2015 22:01

Jan Kristek napsal

Dost podobné tomu, když Marta Gottwaldová-Čepičková napsala svou nevydanou knihu vzpomínek na otce – pouze do roku 1945. Knihu napsala v roce 1973 a Ústav marxismu-leninismu ji zakázal vydat.

Vždyť on ten ústav v podstatě funguje dodnes, akorát názvy se mění…

K. J.
K. J.
13. 8. 2015 22:20

J. W. napsal

Nevím, co si pořád naříkáte. Vždyť se máme dobře. Viz reklama na OM: „Hotely v Dubaji až o 78% levněji!“ Máme se už tak dobře, že i prostý český občan si může koupit hotel v Dubaji. Kupte si hotel v Dubaji!

A k tomu máme, když koukám na tu reklamu ještě všichni duhu uvnitř:
We all have a rainbow inside
I když je zajímavé pokud zde použijeme přesmyčku:
We have(al)l a rainbow inside
Potom by měli uvnitř všichni havlovu duhu. Třeba je to skryté poselství té akce…

abx
abx
14. 8. 2015 5:16

je pravdu, ze za Bilakovho ucinkovia v politike sa tiez vselico vynechavalo, dokonca aj zosrotovalo. vydavatel, ktory vynechal v jeho pamatiach prislusnu cast, je podla vsetkeho tiez manipulator a dovolim si povedat, ze aj idiot. Bilak toho vela za zivota nenapisal, takze kazde autenticke svedectvo o tom, kto to bol, akym myslienkam a idealom bol oddany, co bolo original a co bola povinna jazda – to su velmi cenne poznatky pre sucasnikov a urcite aj pre ludi buducnosti, ktori sa touto dobou budu zaoberat…

Béda
14. 8. 2015 6:04

Každý režim si ostřížím zrakem hlídá svou ideologii, provozuje propagandu (politickou reklamu) svého ( „zaručeně ze všech nejlepšího“ systému), snaží se všemi možnými způsoby vyvrátit svoji kritiku, odradit, zastrašit, zesměšnit, překřičet, umlčet své kritiky. To se vůbec nezměnilo. Za 1.republiky zavírali komunisty, fašisté se snažili vyhubit komunisty, komunisté zakázali svým oponentům svoji kritiku, cenzurovali, dávali své kritiky na listinu zakázaných autorů, zakázali vydávaní jejich děl… Nynější řežim jde na věc sofistikovaněji – prozatím se snaží své kritiky vytlačit na periferii veřejného zájmu mainstreamovým „překřičením“ a „autocenzurou“, špicluje své kritiky, shromažďuje je v databázích, buduje rozsáhlou trollí a propagandistickou síť povinně… Číst vice »

fajt
fajt
14. 8. 2015 6:29

co vlastně dosáhl absolutistický kapitalismus za posledních 25 let – v podstatě humanitární krizi , která nemá obdoby – pomohla technická revoluce lidem ? zcela ne – došlo k nějakému civilizačnímu rozvoji, který by významně člověka někam posunul ? absolutně ne – jaký je vlastně význam existence člověka na planetě, krom toho, že jde o krutý omyl, nepovedenou hříčku všehomíra – po dlouhém bádání i vědci přišli na to, že je v podstatě jediný – kurvit planetu a trápit a ničit co se mu dostane do pacek…sebe z toho nevyjímaje … jo, a důchodci revoluce nedělaj, ti jenom důsledně betonují… Číst vice »

abx
abx
14. 8. 2015 6:43

co je toto za system, 400 ton papriky hnije len v Dolnej Kounici…
http://www.blesk.cz/galerie/zpravy-udalosti/361706/?foto=0

Janus
Janus
14. 8. 2015 6:58

Pokud mne pamě’t neklame první Biĺakovi paměti vyšly někdy kolem roku 1991 v sešitovém vydání. Biĺak popisuje nejen učednická léta, ale zvláště své působění v armádě Slovenského štátu(dne SR) tažení v rámci dělostřelecké baterie do Polska a SSSR. Bohužel knihu jsme měl půjčenu od tehdejšího spolužáka a další si nepamatuji.

J. W.
J. W.
14. 8. 2015 7:32

fajt napsal co vlastně dosáhl absolutistický kapitalismus za posledních 25 let– v podstatě humanitární krizi , která nemá obdoby –pomohla technická revoluce lidem?zcela ne – došlo k nějakému civilizačnímu rozvoji, který by významně člověka někam posunul ? absolutně ne – jaký je vlastně význam existence člověka na planetě, krom toho, že jde o krutý omyl, nepovedenou hříčku všehomíra – po dlouhém bádání i vědci přišli na to, že je v podstatě jediný – kurvit planetu a trápit a ničit co se mu dostane do pacek…sebe z toho nevyjímaje … jo, a důchodci revoluce nedělaj, ti jenom důsledně betonují to, co… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 8. 2015 8:44

J. W. napsal Technická revoluce je forma genocidy lidstva. Je to urychlení lidské degenerace a mutace. Technika masivně nahrazuje přirozené přírodní a lidské biologické funkce. A ti zmrzačení idioti si to ještě chválí, považují si to, vytahují se mezi sebou a před sebou, kdo je vlastně větším zdegenerovaným idiotem…. Přijeli na prázdniny vnuci plní zájmu o vše okolo i uvnitř. V pondělí vyhlásilo pražské ZOO vstup důchodcům za symbolickou korunu,a tak jsem zaplatil za dva špunty „jen 300“ kč a šli jsme. Bylo všude okolo nás hlavně hodně lidí a pohled na velmi mnohé připomínal některá zvířátka jako jsou třeba… Číst vice »

J. W.
J. W.
14. 8. 2015 10:48

viz Hudryper: ZOO koncentráky jsou ukázkou naší narůstající debility. Nestačí, že trpíme sami, ještě mučíme a zotročujeme druhé – rostliny, zvířata aj. Debilní otrok se úchylně oblažuje, když mučí doma v kleci, teráriu či akváriu dalšího otroka – mnohem inteligentnější než je on sám. Jedinou naději skýtá Vědecký negativizmus, který praví, že všechny molekuly i atomy tohoto vypráskaného vesmíru se musí pokřtít písmem svatým (gramotností), tedy abstraktním myšlením a posléze se musí vysát a umučit až do úplného vyhlazení a vymizení. Pak konečně přijde ona velebená prázdnota, mír a klid. (Mezi námi děvčaty, dnešní ženský jsou pěkný krávy. Za kus… Číst vice »

peter.
14. 8. 2015 12:32

V.Biľak má na východnom Slovensku(minimálne v Prešovskom kraji) omnoho viac prívržencov ako odporcov.Jeho hendikepom bol slovný prejav poznačený rusínskym prízvukom a nevýrazným,dosť nepríjemným hlasom.Napokon,toho prízvuku sa nezbavil do smrti, čo je pre mňa dosť nepochopiteľné,lebo peknou slovenčinou bez prízvuku dnes hovorí väčšina Rusínov aj z tých najodľahlejších dedín pri kontakte so Slovákmi.Toto spôsobovalo,že pri prejavoch vnímali poslucháči viac nedostatky v Biľakovom spôsobe vyjadrovania sa, ako významový obsah samotného prejavu ktorý sa takto u poslucháča dostával do úzadia.Mnoho vtedajších nepriateľov režimu využívali práve tento Biľakov hendikep k zosmiešneniu nie len jeho samého ale aj myšlienky a idei ktorú hlásal.Preto nie je… Číst vice »

J. W.
J. W.
14. 8. 2015 15:00

Nemáte se co omlouvat. Spíše se omlouvám sám za hrubší provokace směřující k ženám, ale mínil jsme to v dobrém, neboť ženy velmi podléhají bezohledně destruktivnímu vlivu dnešního zrůdného režimu. A protože žena táhne muže, mléko je rozlito.
Souhlasím s vámi. Socializmus společnost založená na levicovosti, ženskosti, nesobeckosti a regeneraci lidské bytosti a společnosti je jediná možná varianta vývoje. Jinak zde bude horoucí peklo…..(jako že ta vedra již začala).

peter.
14. 8. 2015 16:16

p.J.W.
Ani nehovorte!Meteorológovia spievajú každý deň o búrkach z horúčav.Nebola ani jedna.Potok z Beskydu vyschol,všetko je spálené,zem ako kameň.Ani vtáci nelietajú,len havrani v pohrebákoch a sanitky odvážajúce ľudí,ktorí od horúčav skolabovali.Ozajstné peklo.

lomikel
lomikel
14. 8. 2015 16:19

http://www.novarepublika.cz/2015/08/dotaznik-pro-jiriho-fialu-odpor-proti.html

jsem rad ze ja pan fiala venku a neposkozen na tele i na duchu.

v kontextu clanku me zaujalo ze hodnoti justici pred 89 jako funkcnejsi a systemove lepe zabranujicim exesum (pomineme li ciste politicke causy) nez v jistici dnesni.

pan fiala je antikomunista

J. W.
J. W.
14. 8. 2015 19:28

Jestli někdo znáte vydavatele a vlastníky vydavatelských práv knihy soudruha Vasila Biľaka, sdělte jim, že mi dluží odměnu, za zvýšení prodejnosti jeho knihy. O tu odměnu nemám zájem „Až po mé smrti“…ať mi jí dají hned!!!!!

fajt
fajt
15. 8. 2015 7:09

J. W. napsal Máte mé vřelé sympatie! Přesně tak. Technická revoluce je forma genocidy lidstva. Je to urychlení lidské degenerace a mutace. Technika masivně nahrazuje přirozené přírodní a lidské biologické funkce. A ti zmrzačení idioti si to ještě chválí, považují si to, vytahují se mezi sebou a před sebou, kdo je vlastně větším zdegenerovaným idiotem…. Ač se třeba zevně ohrazují proti některému zacházení ze strany režimu, proti omezeným možnostem ještě více degenerovat a mutovat, v zásadních věcích svého bytostného úpadku jsou s ním zcela za jedno. Komické! technika je v podstatě v dnešním světě pouhá zákeřná droga, umožňuje mase přestat… Číst vice »

fajt
fajt
15. 8. 2015 7:17

J. W. napsal Nemáte se co omlouvat. Spíše se omlouvám sám za hrubší provokace směřující k ženám, ale mínil jsme to v dobrém, neboť ženy velmi podléhají bezohledně destruktivnímu vlivu dnešního zrůdného režimu. A protože žena táhne muže, mléko je rozlito. Souhlasím s vámi. Socializmus společnost založená na levicovosti, ženskosti, nesobeckosti a regeneraci lidské bytosti a společnosti je jediná možná varianta vývoje. Jinak zde bude horoucí peklo…..(jako že ta vedra již začala). přesně, socialismus bez zákeřných a chamtivých jedinců a jejich následných interakcí na společenské procesy – jenom jestli toho je lidstvo ještě schopno, protože pokud je mi známo z… Číst vice »

J. W.
J. W.
15. 8. 2015 10:09

fajt napsal technika je v podstatě v dnešním světě pouhá zákeřnádroga, umožňuje mase přestat myslet a u některých úspěšně nahrazuje mozkové funkce, které byly pro minulé generace nezbytně důležité – že někteří nechtějí o tohle oblbovadlo přijít , je nasnadě, že je to zabíjí snad i chápou, ale touha po životě, který je v jistém směru pohodlný ( ale evolučně naprosto sterilní) je pro masy prostě silnější – mno, příroda neodpouští ( jede si svým vlastním řádem aživotem), takže výsledek takového fěťáctví ( s vymezením, či bez)není žádným složitým tajemstvím. ..) Nelze než souhlasit. Zlo či parchanti určují vývoj lidské… Číst vice »

J. W.
J. W.
15. 8. 2015 10:14

fajt napsal technika je v podstatě v dnešním světě pouhá zákeřnádroga, umožňuje mase přestat myslet a u některých úspěšně nahrazuje mozkové funkce, které byly pro minulé generace nezbytně důležité – že někteří nechtějí o tohle oblbovadlo přijít , je nasnadě, že je to zabíjí snad i chápou, ale touha po životě, který je v jistém směru pohodlný ( ale evolučně naprosto sterilní) je pro masy prostě silnější – mno, příroda neodpouští ( jede si svým vlastním řádem aživotem), takže výsledek takového fěťáctví ( s vymezením, či bez)není žádným složitým tajemstvím. ..) Není sporu o tom, že účelem vědy a techniky… Číst vice »

leoš
leoš
15. 8. 2015 10:29

J. W. napsal viz Hudryper: ZOO koncentráky jsou ukázkou naší narůstající debility. Nestačí, že trpíme sami, ještě mučíme a zotročujeme druhé – rostliny, zvířata aj. Debilní otrok se úchylně oblažuje, když mučí doma v kleci, teráriu či akváriu dalšího otroka – mnohem inteligentnější než je on sám. Jedinou naději skýtá Vědecký negativizmus, který praví, že všechny molekuly i atomy tohoto vypráskaného vesmíru se musí pokřtít písmem svatým (gramotností), tedy abstraktním myšlením a posléze se musí vysát a umučit až do úplného vyhlazení a vymizení. Pak konečně přijde ona velebená prázdnota, mír a klid. (Mezi námi děvčaty, dnešní ženský jsou pěkný… Číst vice »

J. W.
J. W.
15. 8. 2015 11:35

Je to velké stěstí pro lidi, mít lidské tělo, ne však pro tu mrzkou čeládku, která se tam nastěhovala….ta jej pouze haní, ponižuje, zesměšňuje, pošlapává, pustočí a ničí.

Aleš
Aleš
15. 8. 2015 18:45

Kapitán Nemo z čezsekty by vám politicky vysvětlil, že „Pokrok nezastavíš!“ Dnešní cenzura je taková dětinská. Informace v TV o havárii v Litvínově mi připoměly výjev z mateřinky. Nemám vši, jenom hnidy… A pak se nestačíme divit, že všechna ta hovádka boží, fetují, hulí a taky se množí, a trollové se svými noži, jako k Libavé tu láskou hoří. Je mi k blití z každého kašpara, z ostrova paniky prchlého barbara, co ho miluje Respekt i HASBARA, v pochodu s úšklebkem na líci, po lidech šlapou tu balíci, Artuš, Merlin i prchlíci, na om natáhli udici, Dobřečov je Gazou v… Číst vice »