Češi patří v EU k méně spokojeným národům

V nedávno zveřejněném průzkumu Evropského statistického úřadu Eurostat odpovídali dotázaní na úroveň spokojenosti se svými životy. Nejspokojenějšími národy jsou suverénně seveřané a naopak mezi ty, které pociťují nejméně štěstí, patří Bulhaři a obyvatelé zemí, jako je Řecko či Kypr, které v minulosti silně zasáhla ekonomická krize. Češi ve spokojenosti se svými životy za unijním průměrem zaostávají. Napsal to server EurActiv.cz.

Evropský statistický úřad Eurostat včera zveřejnil výsledky průzkumu, při kterém byli obyvatelé EU dotazováni na spokojenost se svým životem. Na stupnici od 0 do 10, přičemž 10 znamenala nejvyšší spokojenost, téměř 80 % z nich vybralo hodnotu vyšší než 6.

Obyvatelé České republiky skončili na škále u čísla 6.9, což znamená, že ve spokojenosti se svými životy nedosahují ani unijního průměru, který činí 7.1 bodu. Statistický úřad EU se však také ptal na „smysl života“, ve kterém Češi vykázali hodnoty převyšující průměr EU.

Nejspokojenějšími obyvateli Evropské unie jsou lidé žijící v severských zemích. V Dánsku, Finsku a Švédsku dosahuje spokojenost tamních obyvatel hodnoty 8 a výše. Skandinávské země jsou následovány Nizozemskem a Rakouskem, jejichž hodnoty dosahují v průměru 7.8.

Na druhé straně spektra jsou Bulhaři, jejichž spokojenost má hodnotu 4.8. Následují Řekové, Kypřané a Portugalci (6.2).

Závěry studie byly publikovány v předvečer Mezinárodního dne štěstí, pořádaného OSN, který se koná dnes, tedy 20. března. „Honba za štěstím je základním lidským cílem,“ tvrdí Organizace spojených národů na oficiálních stránkách Mezinárodního dne štěstí a zároveň vyzývá členské státy a jejich občany, aby tento den „náležitě oslavili“.

Podle Evropského statistického úřadu se jako hlavní faktor určující spokojenost lidí se životem jeví jejich zdravotní stav, až poté přicházejí na řadu takové aspekty, jako finanční situace, postavení na trhu práce či sociální vztahy. Nespokojenost se svým životem většinou udávají nezaměstnaní lidé nebo lidé trpící majetkovou nouzí, což se potvrzuje zejména v zemích, které byly velmi postiženy ekonomickou krizí.

Statistika také nezaznamenala výraznější rozdíl v odpovědích mezi ženami a muži. Výjimkou je fakt, že ženy oznamovaly nepatrně vyšší hodnoty co se „smyslu života“ týče, nehledě na věk či relativní chudobu.

Výsledky statistiky mohou být překvapivé, protože narušují dosavadní trend, kdy v minulých letech spokojenost Evropanů s jejich životem klesala, zejména kvůli dopadům finanční a ekonomické krize.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
24. 3. 2015 8:05

jde spíše o závist, která zvětšujícím se majetkem a vlivem konkurenta ( to je v podstatě každý, nejraději soused) přechází ve strach a pak až v panickou připosranost – za ta staletí pod habsburkem a mrtvým chlapem na kříži se mozkové závity pospojovaly u zbylého dvoranstva a podhradí v nehezkou sračku. ..)

Bety
Bety
24. 3. 2015 8:53

Výsledky statistiky mohou být překvapivé kdykoli, záleží na tom, kdo ji a za jakým účelem dělá.

fajt
24. 3. 2015 9:54

http://www.novinky.cz/domaci/365069-okamura-ma-usvitu-vratit-760-tisic-a-rezignovat.html – japončík ve službách švejka má problém – tak čezko zatím drží pohromadě pouze kaufy ( neuralgické body havloidního evro patvaru s americkou tlamou), pokud by ty padly, tak je tady za týden více obětí než Hirošimě po přátelské návštěvě Enola gay. ..)

Aleš
Aleš
24. 3. 2015 12:41

fajt:http://www.novinky.cz/domaci/365117-poslanci-usvitu-vyhodili-okamuru-a-fialu-z-klubu.html Že by mikev? Kdo po nich sáhne teď? Mach, Vandas, Babiš, P. Fiala nebo Valenta? To jste vystihl přesně. Z lásky k Čezku je klíčem i bolístkou. Dnešní fronty při prvních dnech Akcí, při polovičním chodu pokladen nebo poloprázdná parkoviště střídající se s prázdnými nejsou vinny, to jen hloupost, naivita, namyšlenost, egoismus či pokrytectví těch, co v 90 letech rozhodovali. Politici, manažeři, úředníci, soudy, policie i voliči či zákazníci. A v podstatě i drtivá část neziskového sektoru. Raději se budou mýlit s NATO, Coca Colou a registrovaným partnerstvím, než žít pravdu. A k tomu mi dopomáhej Agrofert. Když jsem… Číst vice »

Béda
24. 3. 2015 13:15

Béda napsal

Sami sobě! https://www.facebook.com/photo.php?fbid=889916677738590&set=p.889916677738590&type=1&theater

Odeský hřbitov – generální sponzor Národní gardy!

Aleš
Aleš
24. 3. 2015 13:26

Béda napsal Z jiného šálku: http://www.literarky.cz/blogy/vladimir-tupaek/19557-strana-bez-vize-strana-velkokapitalu Řeč je o ČSSD Strany z tzv. národní fronty přešly do OF a KSČM a z OF vzešly všechny další strany. Některé „nové“ subjekty jsou projekty osob výše uvedených subjektů. Babička Mary by s nimi zatočila. Jak diskutující Mihulka napsal, vizi strana má, jejím obsahem je podpora zahraničního velkokapitálu. Kapitál se už postaral o to, aby volby mohly něco změnit. Změna pro Liberecký kraj chtěla naléhat na prezidentistu. A ten všem vytřel zrak. Hérectví Ich bin ein Amerikaner? Strach? Nebo švejkovina? Proč ten mladík použil nálepku chaot Foldyna? Zaslouží si ji anebo to byl… Číst vice »

Béda
24. 3. 2015 13:33

Aleš,

Myslím, že pan Mihulka to docela trefil. LN mají stabilní a kvalitní diskutéry. Jinak ten článek nutí k zamyšlení a pokládání si otázek. Zrovna takových které jste položil.

fajt
24. 3. 2015 14:48

meditovat v kolonii o nějaké vizi a budoucnosti je myslim marnivost na entou, prostě věci příjdou a lidi se už nějak srovnaj, na novou vlajku si zvyknou. ..)

Aleš
Aleš
25. 3. 2015 7:20

fajt: Nemusí to tak dopadnout. Kolik kolonií už se vymanilo. Některé z nich v poslední době sice dopadly špatně, ale jen díky tažení amerických žoldáků či působení CIA či MOSADU a jimi podporovaných organizací. Zdroje americkým žoldákům vyschnou. I tiskárny ničím nekrytých petrodolarů budou potřebovat papír a elektřinu… Rusko má v Kyrgyzstánu svoji vojenskou základnu. Ale nemyslím si, že by byl ruskou kolonií…Jde o hodně. Na konci nemusíme být jen kolonií. Ale taky nemusíme být vůbec. Přestože osud nemáme ve svých rukou, neznamená, že jej nemůžeme ovlivnit. A k tomu tu cizí vlajky zatím nepotřebujeme.

fajt
25. 3. 2015 7:29

Aleš napsal fajt: Nemusí to tak dopadnout. Kolik kolonií už se vymanilo. Některé z nich v poslední době sice dopadly špatně, ale jen díky tažení amerických žoldáků či působení CIA či MOSADU a jimi podporovaných organizací. Zdroje americkým žoldákům vyschnou. I tiskárny ničím nekrytých petrodolarů budou potřebovat papír a elektřinu… Rusko má v Kyrgyzstánu svoji vojenskou základnu. Ale nemyslím si, že by byl ruskou kolonií…Jde o hodně. Na konci nemusíme být jen kolonií. Ale taky nemusíme být vůbec. Přestože osud nemáme ve svých rukou, neznamená, že jej nemůžeme ovlivnit. A k tomu tu cizí vlajky zatím nepotřebujeme. pokud se chcete… Číst vice »