Diskuze k článku


 • racek • 4. února 2019

  No celkem dobré vyhodnocení. Čína tohle samozřejmě chápe a potřebuje jen čas. Hodně už dosáhla a strategicky dosažitelné technologické úrovně dosáhne asi tak do 10 let. Takže potřebuje ještě trochu času. A jak je vidět, nasazují se těžké kalibry, třeba americký soudní systém, který vždy podpoří americkou stranu vč. zavírání význačných osobností druhé strany či sankční systém, v podstatě sloužící k podpoření zájmů vlastního průmyslu.
  Bohužel, nemůžu se zbavit dojmu, že vše spěje k vojenské konfontaci. ¨Pro USA co nejdřív, dokud má velkou převahu ve strategických zbraní vč. jaderných. Dnešní poměr je cca 350 čínských hlavic proti cca 8000 amerických.. A žádný čínský bombardér nad USA nedoletí ani nemá šanci vypustit raketu s potřebné vzdálenosti … A samozřejmě, letadlové lodi, torpédoborce atd. |Takže i tady potřebuje čína těch 10 let…

 • Dana • 4. února 2019

  V obchodnich vztazich prece nejde o nejakou definitivni vyhru, ale konkurence je jev na vecny zapas. Jedna miliarda lidi, kruta disciplina a predevsim nacionalisticka touha prodrat se na vrchol vsemi prostredky jsou skutecne hrozby svobodnemu svetu.
  Konkurence a neuprosny boj bude vzdy existovat. Vzpomela jsem si na cesky film „Laska mezi kapkami deste“ , ten nazorne ukazuje prevalcovani privatniho sevce Batovou firmou, no a dnes Batu prevalcovaly firmy cinske….
  Z americke strany je to hra o cas, snazi se omezit vliv Ciny, coz predesle vlady nedelaly. Import z Ciny bude kvuli vyssim clum – tarifum drazsi a tak dostali americti podnikatele lepsi sanci prodavat sve produkty. No nevim. Tyhle smlouvy s cinskymi korporacemi jsaou docasne a zadna strana neni vitez. V Cesku byste se meli zajimat, nakolik jsou ted nemecka auta drazsi kvuli vyvazenejsim tarifum s USA, protoze mnoho ceskych pracovnich mist je vazano v nemecke kontrole…..

 • racek • 4. února 2019

  Zajímavé postřehy o čínské realitě najdete třeba na Youtube u jistého čecha žijícího v číně, kde docela dost vydělává. Říká si čočík a pod tímhle názvem ho najdete. Samozřejmě, je to reálná osoba. Ona Čína je už opravdu jiná než před 30 lety, jak se dosud domnívá tisk a propaganda naší televize.televize . Já tam tedy byl naposledy před 8 lety a koukal jsem. Dokonce jsem našel i místa či hotely, kde jsme bydleli v mém mládí.
  Ta tzv. krutost je výraz nutnosti spravovat zem s miliardou lidí a 100 národnostmi. Ale nikde není vidět, snad jen v Tibetu. Tam se pohybují vojenské hlídky, vzdycky jdou 4 v čtyřúhelníku a jeden uprostřed. No, chápu asi proč. Číňané tam hodně investují, staví domy pro místní, dotují obecní rozpočty a opravují chrámy. Problém je tam 1000 let. To je asi doba ve které tibeťané žijí a uvažují. Ale vypadá to, že číňané už dnes pochopili jak spolu žít. To mám od místních průvodců, kteří jinak byli hodně nacionalističtí a nábožensky silně založení.

 • Martin (už bez taky m) • 7. února 2019

  Tady psávala značka „Eric Jade“ a má i svůj web o životě v Číně.
  Ano, je to holt jiná civilizace a tady to bude skřípat, protože jsme kdys myšlenky Marca Pola nepochopili…
  No co se týče „hrozeb“ „svobodnému světu“ – trolluško Danuško- najděte si prosím méně otřepané fráze, a zkuste „zavzpomínat“, že my v ČR nemusíme vše v životě počítat na doláče… To mnohem spíše koláče.
  Pane racku: Čína zbrojí rekordním tempem, těch 350 hlavic neplatí. Už dávno. A nosiče?? Brzy budou mít podobně jako RF hyperzvukové. A potom?? Z „parity“ za Vámi uváděných 10 let bude pár let či měsíců…
  Mimochodem v USA žije hodně lidí čínského původu. Všichni nestavěli jen tu pacifickou odbočku místní „železniční vlečky“ (myšleno porovnání v investicích a modernosti mezi soudobou Čínskou železnicí a železnicemi v USA)…
  A LL jsou dnes proti zemím jako je RF či Čína dětskými hračkami použitelnými tak leda na pískovišti…
  Mimochodem další obrovské „takypeníze“ bude USA stát výstavba dalších dvou kocábek „minulého století“ zcela nepoužitelných proti moderním armádám toho současného. Prudký rozvoj v oblasti kvazibalistických a „plochodrážních“ střel a raket který jsem předvídal již „10 let tomu nazad“ z nich udělá vbrzku plechové necky i pro řadu dalších zemí. I ten „hyperzvuk“ asi bude do 10 let světově ovládanou technologií, a moderní plochodrážky vyjdou o dost levněji než klasické balistické rakety. I co se přesnosti navádění týče. Bez ohledu na to, že jedno papírové „kdysitakyimpérium“ si dále živí svého vlastního parazita- militárně-korporátní komplex. Dávno se stal jejich osudem a skutečným Komplexem… Svět kolem musí hledět omezit škody takového „vidění“ na vlastní území bumbrlíčka. V tom je i ta Venezuela jen další zkouškou „omezit omezenost“. Ne nadarmo ví „Číňan“ s kompasem kam má jít…