Akademik Čerskij

Během probíhající pandemie koronaviru, na jejímž pozadí probíhají zároveň ve zrychleném režimu globální změny v ekonomickém i politickém uspořádání světa, ztratila média ze zřetele některé další záležitosti, které ovšem rovněž mají strategický význam, přinejmenším pro Evropu. Jednou z takových záležitostí je cesta lodi Akademik Čerskij takříkajíc kolem světa. Z Vladivostoku, či spíše z přístavu Nachodka, který opustil v únoru 2020, do Baltského moře. Oč jde? O nic menšího, než o snahu dokončit Nord Stream 2, bez nějž je Německo stále energetickým rukojmím, tedy silně ovlivnitelným objektem, ze strany USA prostřednictvím jejich pák v podobě Polska a Ukrajiny.

 

Demonstrace proti Babišovi

Podstata věci spočívá v tom, že Babiš svým vítězstvím ve volbách a sestavením vlády, do jejíhož čela se postavil, odtlačil od centra moci „dobré hochy (i dobré holky)“, už tak dost frustrované opakovaným zvolením Miloše Zemana do prezidentské funkce.

 
 

Září v českých dějinách

30. 9. 1938 – Československá vláda přijala tzv. mnichovský diktát, kterým ji západní spojenci v čele s Francií velkou Británií, za účasti fašistické Itálie, předhodili Německu pod hrozbou, že jinak bude za viníka války považováno Československo.

 

Srpen v českých dějinách

26. 8. 1278 – Bitva na Moravském poli, v níž byl poražen a zabit v boji s vojskem Rudolfa Habsburského Přemysl II. Otakar.

 

Červenec v českých dějinách

14. 7. 1420 – Bitva na Vítkově. Jedna z nejvýznamnějších bitev husitských válek. Porážka křižáků zabránila úplnému strategickému obklíčení Prahy (Zikmundova vojska držela již Pražský hrad a Vyšehrad) a tím zachránila Prahu a umožnila další pokračování husitské revoluce.

 
 

Květen v českých dějinách

7. 5. 1458 – Korunovace Jiřího z Poděbrad českým králem. Od roku 1452 byl zemským správcem (král Ladislav Pohrobek byl nezletilý), vládl do roku 1471.