Retro: Ekonomické teorie do hrobu

Módní ekonomické teorie posledních 20-30 let se v kontextu světové krize přinejmenším neosvědčily. V horším případě prokázaly našemu i světovému hospodářství velké škody. Pro některé z nás se však staly součastí osobní identity, reputace nebo prostě zdrojem příjmu.

 

Retro: Jiná krize, nová křižovatka

Bez účinného regulačního rámce a dohledu jednají instituce v zájmu rychlého zisku za cenu nadměrných rizik, která mohou mít v budoucnosti zhoubný dopad nejen pro ně samotné, ale pro celý systém. Finančníci získávají okamžité peníze a slávu na základě dosažených výnosů. Nejsou ale adekvátně postiženi, když způsobí ztráty či dokonce krach. Rizikům tedy nevěnují patřičnou pozornost.

 

Voliče musí zajímat reputace politiků

Podle Myersona může demokratický systém fungovat dobře pouze tehdy, když stojí na pevných základech místní politiky. Pozice v místních a regionálních vládách testují politiky a poskytují výběr kandidátů do voleb na celostátní úrovni.

 
 

Průhlednost českých veřejných financí

Kromě mnoha problémů, o kterých se často mluví, představují veřejné finance České republiky také několik nevšedních úspěchů. Česká republika se před nějakými 10-12 lety stala jednou z neúspěšnějších zemí ve zprůhledňování fiskálních rizik.

 

Olympiáda, zdravotnictví a evropská identita

Při porovnání Velké Británie a USA vychází systém NHS jako jedna z hlavních britských předností. Rozdíl mezi Velkou Británií a USA je v tomto směru o to výraznější, že Britové obecně pokládají zajištění zdravotní péče pro všechny samozřejmostí a morální povinností vyspělé humánní společnosti. V USA se zatím stalo zrušení Obamovy zdravotnické reformy a udržení elitistického zdravotního systému, který nabízí nejkvalitnější možnou péči pro některé ale pouze právo na akutní péči a přežití pro jiné, jedním z hlavních programů prezidentského kandidáta Republikánské strany Mitta Romneyho.

 

Ohňostroje bez elektřiny aneb Americká předvolební lekce

Pátý den ve čtyřicetistupňových vedrech bez ledničky, osvětlení, internetu a klimatizace připomíná milionům Američanů ve Washingtonu a jeho okolí, že vymoženosti 21. století jsou k ničemu bez investic do nezáživných projektů, jako je třeba podzemní vedení. Ohňostroje 4. července na oslavu amerického Dne nezávislosti tomuto kontrastu ještě přidaly určitou symboliku.