Diana Johnstone: Neposlušné Maďarsko

Jak je možné, ptala se, že v roce 1989 byl Viktor Orbán západem oslavovaným liberálním vůdcem vyzývajícím k odchodu sovětských vojáků ze země a dnes je maďarským premiérem tulícím se k prezidentu Putinovi?

 

Retro: Kdo rozvrátil Balkán – Holbrooke nebo Milošević?

Úlohou Holbrookeovy diplomacie bylo prokázat, že diplomacie, tak, jak ji prováděli Evropané, byla odsouzena k nezdaru. Jeho vítězství bylo porážkou diplomacie. Efektní divadlo s bombardováním a Daytonem mělo za cíl ukázat, že pouze hrozba nebo užití americké vojenské moci může ukončit konflikty.

 

Diana Johnstone: Amerika potřebuje režimní změnu – ale Hillary ji chce v Rusku

Hillary je zkrátka rozhodnuta – jak je to zapsáno i v jejích prozrazených mailech ještě z doby americké války proti Libyi – získat si své místo v historii jako vítězný stratég „režimových změn“, využívajících metod jak otevřených, tak tajných, vedoucích k tomu, aby se jaderné zbraně znovu vrátily do rukou a kontroly jediné, výjimečné a dobré země – do Spojených států.

 

Kdo rozvrátil Balkán: Holbrooke nebo Milošević?

Obvykle se považuje za známku dobrého vychování vyhnout se ostré kritice někoho, kdo právě zemřel. Jasný příklad porušení této etikety však podal sám Richard Holbrooke. Když se Holbrooke dozvěděl o smrti Slobodana Miloševiće ve vězení, neváhal ho označit za „monstrum“ podobné Hitlerovi a Stalinovi.