Retro: Smrt „mučedníka“

Kdyby vaše dítko, po kterém žádáte žákovskou knížku, odvětilo, že má samé pěkné známky, ale žákovskou knížku raději neukáže, pravděpodobně byste zapochybovali a pravdu byste chtěli odkrýt i za cenu, že údaje v ní obsažené mohou být „hrozné až drastické“.

 

Retro: Usáma Bin Ládin jako David Beckham

Každopádně jsem si za ty roky na Usámu zvykl, kolikrát jsem si říkal, co asi v té studené jeskyni, kde se skrývá, vlastně dělá, jestli mu není zima, bál jsem se, aby ho tam nezradily jeho nemocné ledviny, které si léčil v jedné americké nemocnici v Dubaji těsně před 11. zářím, bylo by pro všechny strany konfliktu nevhodné, kdyby byl takto ukončen jeho život, určený ke skonu na bitevním poli!

 
 

„Falešná vlajka“- Markale II.

28.srpna 1995 se psal další krvavý den občanské války v Bosně a Hercegovině, kdy v 11 hod. 10 min. místního času dopadl poblíž sarajevského trhu Markale 120mm minometný granát. Výbuch zabil dle oficiálních údajů 38 lidí a 75 dalších zranil. Z tohoto útoku byli ihned obviňováni bosenští Srbové a aliance NATO zahájila proti bosensko-srbským cílům letecké údery.

 

„Falešná vlajka“- Markale I.

Pod slovy válka v Bosně si většina lidí vybaví Srebrenici a pak město Sarajevo, které bylo blokováno armádou bosenských Srbů (VRS) vedenou generálem Ratko Mladićem.

 

O kolektivní vině (Němců)

Psychologická kolektivní vina je tragickým prokletím: týká se všech, spravedlivých i nespravedlivých, kteří se nějak vyskytovali v blízkosti místa, kde se hrůza odehrávala.

 
 
 

Balkánské „JZD Slušovice“

Při brouzdání po internetu jsem si všiml, že se v poslední době v médiích častěji vyskytují články o JZD Slušovice, jejich vzestupu a pádu, a proto jsem si dovolil napsat pár řádků o podobném ekonomickém zázraku, který se uskutečnil v chudé oblasti severozápadní Bosny. Navíc osud hlavního hrdiny, muslima Fikreta Abdiće, je ještě dramatičtější než „rozplétání temných slušovických nitek“, které postihlo autora slušovického zázraku, pana Františka Čubu.

 

Radovan Karadžić vs. korunní svědek (8.díl)

Soud s Radovanem Karadžićem měl dne 27. a 28.2.2012 na programu výpověď tzv. korunního svědka pana Dražena Erdemoviće. Tento muž je nazýván klíčovým svědkem obžaloby a jeho svědectví mělo přinést důkazy o systematickém zabíjení ve Srebrenici, konkrétně o zločinu v Pilici, v době těsně po pádu enklávy.