Kulturní válka Davida Camerona

Vláda britského premiéra Davida Camerona ohlásila několik nejdrakoničtějších škrtů ve veřejném sektoru, o jaké se kdy vláda kterékoliv rozvinuté země pokusila. Jeho ministr školství dokonce nedávno prohlásil, že objem financí určený pro britské univerzity se sníží o plných 40%.

 

Muppets a mír na Blízkém východě

Nový dokument s názvem „Když muppets sní o míru“ sleduje trýznivou společnou produkci Sezamové ulice v Izraeli a Palestině, k níž byl přizván i jordánský produkční tým, který měl vypomáhat jako zprostředkovatel.

 

Jak spravit zprávy

Minulý týden se to jen hemžilo zvěstmi ze světa tištěných médií: sto reportérů zpravodajství New York Times má být vyplaceno, a pokud to odmítnou, přijdou bez náhrady o místo, britské noviny prudce snižují stavy a nakladatelství Condé Nast propouští zaměstnance – jen z časopisu Glamour odešlo osm respektovaných editorů.

 

Co chtějí muslimské ženy?

Vůdčí představitelky žen, s nimiž jsem se v Ammánu setkala, neříkaly: „Vzkažte prosím Západu, aby nás zachránil.“ Měly plné ruce práce budování vlastních rovnostářských, modernistických nových světů s arabským – a často islámským – požehnáním.

 

Co se stalo Muhammadu al-Hanášímu?

Muhammad al-Hanáší byl jedenatřicetiletý jemenský občan zadržovaný sedm let bez obžaloby v zálivu Guantánamo. Letošního 3. června, právě když jsem s dalšími novináři byla na Guantánamu na návštěvě, tamní tiskový odbor vydal lakonické oznámení, že al-Hanáší byl ve své cele nalezen mrtvý – „zjevná sebevražda“.

 

Bush v Obamovi

Obamovo ministerstvo spravedlnosti oprášilo Bushův argument, že zákon o státním tajemství zakazuje zveřejňování důkazů o mučení, což znamená, že nikdo, kdo byl mučen, nikdy nemůže předstoupit před soud.

 

Když mít dost nestačí

Zvládnutelný a úctyhodný americký sen 50. let minulého století – slušné, cenově dostupné vysokoškolské vzdělání, vlastní domek, naděje, že děti se budou mít lépe než já – se v posledních patnácti letech vytratil.