Otročící pracanti se už ozývají

Neexistující pracovní smlouvy, výplata jen občas, ochranné pomůcky z říše snů. To byl denní chleba až pětasedmdesáti procent pracujících na stavbách, kteří měli pas z tzv. třetích zemí. Po čase to ale začalo platit pro lidi ze zemí EU, dnes už i Čechy, napsal deník Právo.

 
 

Pracovat za minimální mzdu v Česku? Raději si počkat na dávky

Úroveň nejnižšího zaručeného platu se v roce 2012 podle evropských statistik pohybovala mezi 30 procenty a polovinou průměrné mzdy pracovníků v průmyslu, stavebnictví či službách. Na polovině byli v Řecku a Slovinsku, ve Francii a Lucembursku tento poměr činil 47 procent. Méně než 35 procent to bylo naopak nejen v případě Česka, ale i v Estonsku, Rumunsku a ve Španělsku.

 
 
 
 
 

Podle odborů bude letos každý čtvrtý Řek nezaměstnaný

Až 26procentní nezaměstnanost čeká v příštím roce Řecko, které se potýká s extrémním zadlužením a musí škrtat ve svých rozpočtech. Vysokou míru nezaměstnanosti předpovídá podle agentury DPA studie institutu pro výzkum práce, která je součástí Všeobecné konfederace řeckých pracujících (GSEE).

 

Odbory k růstu HDP: Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá

Ve středu 14. srpna zveřejnil Český statistický úřad předběžné odhady o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí 2013. Vyplývá z nich, že HDP změřený srovnatelně s minulými čtvrtletími, to znamená očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy jednak meziročně o 1,2 % klesl, ale současně, a to ve srovnání s 1. čtvrtletím letošního roku, byl naopak o 0,7 % vyšší.