Finsko spouští experiment s garantovaným příjmem pro nezaměstnané
Bude první zemí, která poskytne dvěma tisícům nezaměstnaným občanům základní měsíční příjem ve výši 560 eur (zhruba 15 tisíc korun).
Bude první zemí, která poskytne dvěma tisícům nezaměstnaným občanům základní měsíční příjem ve výši 560 eur (zhruba 15 tisíc korun).
Neexistující pracovní smlouvy, výplata jen občas, ochranné pomůcky z říše snů. To byl denní chleba až pětasedmdesáti procent pracujících na stavbách, kteří měli pas z tzv. třetích zemí. Po čase to ale začalo platit pro lidi ze zemí EU, dnes už i Čechy, napsal deník Právo.
Úroveň nejnižšího zaručeného platu se v roce 2012 podle evropských statistik pohybovala mezi 30 procenty a polovinou průměrné mzdy pracovníků v průmyslu, stavebnictví či službách. Na polovině byli v Řecku a Slovinsku, ve Francii a Lucembursku tento poměr činil 47 procent. Méně než 35 procent to bylo naopak nejen v případě Česka, ale i v Estonsku, Rumunsku a ve Španělsku.
Nižší oficiální hrubá mzda je pro zaměstnance nevýhodná z mnoha důvodů.
Vyplývá to z údajů platných k letošnímu 1. lednu, o nichž ve čtvrtek informoval Evropský statistický úřad.
Středula přirovnal odborovou činnost a centrálu k dobře ladícímu orchestru, který by chtěl dirigovat. Jeho prioritou bude stmelovat činnost 29 odborových, které jsou členy ČMKOS, aby odborová centrála byla důstojným protihráčem svým sociálním partnerům.
Česká národní banka si umělým oslabením koruny vůči euru, k němuž přistoupila loni začátkem listopadu, mnoho fanoušků mezi tuzemskými podnikateli a manažery nenadělala.
Až 26procentní nezaměstnanost čeká v příštím roce Řecko, které se potýká s extrémním zadlužením a musí škrtat ve svých rozpočtech. Vysokou míru nezaměstnanosti předpovídá podle agentury DPA studie institutu pro výzkum práce, která je součástí Všeobecné konfederace řeckých pracujících (GSEE).
Ve středu 14. srpna zveřejnil Český statistický úřad předběžné odhady o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí 2013. Vyplývá z nich, že HDP změřený srovnatelně s minulými čtvrtletími, to znamená očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy jednak meziročně o 1,2 % klesl, ale současně, a to ve srovnání s 1. čtvrtletím letošního roku, byl naopak o 0,7 % vyšší.