Předvolební medy kolem huby

Změníme to! Zvolte nás a bude líp! Snížíme daně! Zastavíme grázly!Vymýtíme korupci! Rozběhneme ekonomiku! Volte nás, dejte nám hlas a váš život bude rájem zas! Takto a podobně – často ještě vlezleji a přiblbleji – lákají politici před podzimními předčasnými volbami voliče na špek voňavých slibů. Mažou jim med kolem huby, vaří předvolební guláše a usmívají se jako čiperní dědečkové z reklamy na penzijní připojištění.

 

Atomová achillova pata

Jsou americké jaderné reaktory bezpečné před útokem teroristů? Jak se to vezme. Poté, co na veřejnost pronikly závěry Pentagonem objednané studie Institute Nuclear Proliferation Prevention Project, vznikla v kolébce demokracie za Velkou louží panika.

 

Francouzi větří novou šanci, Westinghouse je v průšvihu

Obří cirkulární čerpadla pro reaktor AP 1000 čínské jaderné elektrárny Sanmen, kterou staví japonsko-americká jaderná korporace Westinghouse mají vadné součástky, přehřívají se a mohly by se stát bezpečnostním rizikem. Z Čínské národní jaderné korporace (CNNC) se proto ozývají hlasy pro přehodnocení spolupráce s Westinghousem.

 

Americký med kolem české huby

Americký šéf japonsko-americké společnosti Westinghouse slíbil tento týden Kanadě totéž, co docela nedávno při mediální kampani za vítězstvím v tendru na dostavbu Temelína sliboval osobně už Česku. Jde o obchodnickou lest, nebo má tak krátkou paměť?

 

Bajka o psech a krtečcích

Hořce ironické zamyšlení nad katastrofální úrovní české politické kultury na příkladu posledních skandálních událostí v kauze Nagyová. Slovník politické elity připomíná zlý sen zfetovaného Orwella a cynismus vůči obyčejným lidem páchnoucí žumpu.

 

Nino Burdžanadzeová: „Zbití lidé vyjdou do ulic znovu.“

Koncem května byla v Gruzii nečekaně brutálně rozehnána demonstrace několika desítek tisíc lidí, kteří požadovali okamžité odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho. Několik lidí bylo zabito, další jsou nezvěstní, stovky lidí utrpěly zranění a další stovky byly zatčeny a dosud jsou ve vězení.

 
 
 

Ivan Vyskočil: Diktatura peněz zabíjí kontrasty

Diskuse je ve skutečnosti vysokým stupněm vzájemného učení se, studia, zvažování, vyjasňování, objasňování, pochopení toho, kudy vede cesta dále. Bez diskuse ale není ani tvořivé fantazie, protože jinak než diskusí se ke skutečné tvorbě nedostanete.

 

Spadlo to samo

Komunistické režimy ve střední a východní Evropě nepohřbili disidenti a jejich konec si tehdy nepřál ani Západ. Kolaps způsobily komunistické elity vnitřně znechucené režimem, který je zrodil.