„Izolacionisté“ měli zase pravdu

Rok od zahájení povstání v Libyi střídá prvotní nadšení z revoluce skepse. Ukazuje se, že Severoatlantická aliance svým zásahem pomohla dovršit rozvrat země a že velká část obyvatelstva, vzájemně se vraždícího v kmenových bojích, nemá o demokracii ani potuchy a přeje si návrat vlády tvrdé ruky.

 
 
 
 
 

Postparoubek

Jiří Paroubek kdysi sliboval, že socialistické reformy prosadí třeba s Marťany. Vzhledem k výsledku voleb se nabízí parafráze: volby sice vyhrál, ale svůj program může jít ČSSD prosazovat akorát tak na Mars.

 

Pochod pouští

Tristní situace vládne na pravici. Ustavení Petra Nečase lídrem kandidátky nejsilnější pravicové strany má ODS dovést k vítězství. Ve skutečnosti pouze zakryje nepředstavitelnou vnitrostranickou řevnivost.

 

Co dál s armádou? Potřebujeme jasnou strategii

Jedním z negativních jevů jinak nutné armádní profesionalizace je trend odcizování vojska občanům konkrétní země. Armáda začíná být považována za spolek žoldáků a mise podobné těm, jež probíhají v Iráku a Afghánistánu, jen stěží získají podporu širokých vrstev obyvatelstva. Tento odmítavý trend pozorujeme nejen v Evropě, ale čím dál více i ve Spojených státech.

 

Pád evropské exkluzivity

Co spojuje krachující Řecko, rozšiřování Unie bez koncepce a kodaňský klimatický summit, na kterém byla Evropská unie se svými požadavky a zájmy odsunuta na vedlejší kolej?