Členské státy definitivně neschválily ani dočasnou registraci glyfosátu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

POVOLENÍ PRO GLYFOSÁT MŮŽE NYNÍ VYDAT EVROPSKÁ KOMISE SAMA

pátek 24. června 2016

Odvolací výbor Evropské komise sestávající z členských států dnes nepodpořil schválení dočasné registrace nebezpečného glyfosátu na dalších 12-18 měsíců. Výbor o věci rozhodoval po několika neúspěšných pokusech Komise prosadit další registraci této látky. Prodloužení licence nezískalo v minulosti ani nyní dostatečnou podporu členských států – proti hlasovala Malta a Francie, pro nehlasovalo ani Německo, Itálie, Rakousko a další země. Česká republika návrh podpořila.

Také průzkumy veřejného mínění ukazují, že glyfosát lidé nechtějí – dvě třetiny Evropanů podporují jeho zákaz [1]. Nejnovější průzkum v Německu ukázal, že pro zákaz je 83 % dotázaných, z nichž 75 % i v případě, že by glyfosát nebyl karcinogenní [2]. Celoevropskou petici proti glyfosátu podepsalo přes dva miliony lidí [3].

Registrace pravděpodobně karcinogenního glyfosátu vyprší už příští týden – na konci června. Vzhledem k dnešnímu výsledku jednání je proto možné, že glyfosátové herbicidy začnou už brzy mizet z pultů obchodů, našich polí i veřejných prostranství jako jsou parky nebo dětšká hřiště.

Evropská komise může ovšem registraci prodloužit i přesto, že nezískala podporu jednotlivých států. O této možnosti bude jednat na setkání pravděpodobně v pondělí. Pokud by se tak stalo, glyfosátové herbicidy by se mohly nadále používat.

Totální herbicid přitom označila respektovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) za pravděpodobný karcinogen a podle vědeckých studií vykazuje i další nebezpečné vlastnosti pro lidské zdraví. Výrazně poškozuje také životní prostředí [4].

Glyfosát je účinnou složkou mnoha pesticidů, např. u nás známého a dobře dostupného přípravku RoundUp. Patří k nejprodávanějším a nejuniverzálněji používaným herbicidům u nás i v Evropě. K hubení plevele se hojně využívá nejen v zemědělství, ale také v soukromých zahradách a veřejných prostorech, jako jsou parky nebo dětská hřiště. V zemědělství se navíc používá také těsně před sklizní některých plodin kvůli jejich vysušení (tzv. desikaci).

Vzhledem k masivnímu užívání byl glyfosát odhalen v potravinách, hygienických potřebách i lidských tělech. Testy, které nechalo dělat Hnutí DUHA v roce 2013 odhalily glyfosát v těle šesti Čechů z deseti [5].

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla: “Je zřejmé, že používání glyfosátu nemá podporu evropských států ani veřejnosti. Evropská komise by to měla respektovat a umožnit, aby tato pravděpodobně karcinogenní látka začala mizet z našeho prostředí, potravin i našich těl, což by bylo dobrou zprávou jak pro zdraví lidí, tak pro životní prostředí.”

Poznámky:

[1] https://www.theguardian.com/environment/2016/apr/11/two-thirds-of-europeans-support-ban-on-glyphosate-says-yougov-poll,

[2] Další zajímavé výsledky:

  • 96% dotázaných uvedlo, že by zaplatilo o 5 centů (cca 1,35 Kč) více za kilogram jablek vyprodukovaných bez použití glyfosátu (ze studie Julius Kühn Institute vyplývá, že náklady na vyprodukování jablek bez použití glyfosátu jsou zhruba o 3,7 centů větší);
  • 96% rozhodně (82%) nebo spíše (14%) souhlasí s názorem, že zemědělství by mělo chránit přírodní zdroje jako je voda a půda;
  • 93% (71% rozhodně) požaduje, aby zemědělství chránilo přírodní rozmanitost;
  • 74% (43% rozhodně) uvedlo, že zemědělství by nemělo používat pesticidy;
  • 38% (16 % rozhodně) souhlasí, že zemědělství by mělo produkovat levné jídlo.

Průzkumu se zúčastnilo 1 000 lidí v Německu. Výsledky dostupné zde https://www.greenpeace.de/sites/www.greenpeace.de/files/publications/ergebnisbericht_glyphosat.pdf

[3] https://secure.avaaz.org/en/monsanto_dont_silence_science_loc_eu/?pv=192&rc=fb

[4] Více informací zde http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani a zde http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf

[5] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

Přejít do diskuze k článku 26 komentářů