Co obnáší udělat pořádek v neziskovkách u nás

Před několika dny mne zaujal článek ministryně financí pí Schillerové, v němž slibuje „udělat pořádek v neziskovkách“. Přitom ve svém článku konstatuje zjištěný nepořádek a nepřehlednost ve financování neziskových organizací ze státního rozpočtu v ČR, který hnutí ANO spolu s vládou převzalo, a současně i svoji značně naivní a nefunkční představu o způsobu řešení tohoto problému v ČR. Na toto téma lze napsat buď velmi mnoho či velmi málo. Budu v tomto případě spíše stručným:

  • Nepořádek a nepřehlednost financování neziskových organizací prostřednictvím různých ministerstev mohla paní ministryně odhalit již dávno, neboť státní rozpočet s rozdělením na jednotlivé ministerské rezorty přece nepřipravuje jako ministryně financí zdaleka poprvé;
  • představa paní ministryně o vyplňování tabulek jednotlivými ministerstvy o tom, jak a koho z neziskovek z našeho rozpočtu (a tedy z našich daní) opět podpořila, je zcestná a nic neřešící, neboť fakticky chce jen sepisovat další zbytečně vzniklé škody místo toho, aby jim předešla;
  • tato její představa je z hlediska systémového řešení nefunkční, neboť ona sama musí odlišit společensky užitečné neziskovky sociálního zaměření od neziskovek politických podvracejících náš stát a případně i státy další (viz aktuálně neziskovku Člověk v tísni) a soustředit se výlučně na podporu obecně prospěšných neziskovek se sociálním zaměřením a ty ostatní (politické) oddělit.

K tomu lze využít americký zákon FARA zavedený ve Spojených státech již někdy ve 30. letech minulého století, který byl před několika lety převzat i v Ruské federaci.

Vyprávění o nějakých tabulkách k vyplňování údajů o tom, kam zase paní ministryně financí „vyhodila peníze z rozpočtu“, již nic nevyřeší. („Po účinku zlá rada“). Peníze budou totiž opět bezúčelně utraceny. Nevratně, a to přitom za situace, kdy nás již začíná vláda připravovat na nedostatek peněz na důchody a kdy není dostatek peněz na neziskovky činné v oblasti sociální péče.

Pokud chce paní ministryně opravdu začít řešit tuto problematiku, nezbude nic jiného, než přejít k navržení a prosazení zákona FARA. Tedy amerického zákona z 30. letech minulého století, který již tehdy upravoval podvratnou činnost zahraničních neziskových organizací v USA a určoval možné zdroje financování neziskových organizací činných v USA, stanovoval jejich povinnost uvádět se jako cizí agentské organizace a stanovoval právo a povinnost amerických úřadů ke kontrole způsobu a zdrojů jejich financování, jejich hospodaření a využití takového financování.

O tom, že by americký stát chtěl spolufinancovat činnost zahraničních neziskových organizací v USA, nemůže být logicky ani řeči. O to více ale financuje podvratnou činnost amerických neziskovek v jiných zemích, ale to je již jiné téma.

Pokud jde o neziskovky u nás, dle dostupných údajů byla pro neziskovky na rok 2019 vyčleněna celková částka 19 mld. Kč. Jak je to s jejím rozdělením mezi neziskovky se sociálním a s politickým zaměřením, si lze udělat představu již s ohledem na průběžné problémy té první skupiny neziskovek s penězi potřebnými k zachování jejich činnosti. Pokud do toho pí ministryně skutečně „řízne“, pak je nezbytně nutné provést následující kroky:

  1. Zavést urychleně do naší praxe zákon FARA.
  2. Zastavit zcela financování politických neziskovek ze státního rozpočtu či z jakýchkoliv třeba i mimo rozpočtových prostředků, a to zákonem s potřebným postihem v případě porušení
  3. Z takto uspořených finančních prostředků bude možné zvýšit alokace peněz pro neziskovky se sociálním zaměřením, a to se zcela konkrétní náplní činnosti. Zamezit přitom tomu, aby politické neziskovky začaly „zabývat se také“ sociální tématikou, alespoň na oko s cílem obejít zákon a dostat se znovu k penězům ze státního rozpočtu.
  4. Neziskovky se sociální tématikou musí mít zcela konkrétní vymezení činnosti včetně jejího rozsahu odsouhlasené příslušným ministerstvem, které na tuto činnost bude zajišťovat i potřebné prostředky ze státního rozpočtu.

Jedině tak může být nastolen v oblasti neziskovek pořádek.

Tato potřeba je o to naléhavější, že některé české politické neziskovky provádějící podvratnou činnost v dalších zemích jsou financovány dosud českým státem, který je pak nutně s jejich činností spojován. K dovršení všeho to ještě nepřímo potvrdil i ministr zahraničních věcí Petříček, který se začal míchat do problému soukromé neziskovky Člověk v tísni s ruským státem, který zastavil v těchto dnech její činnost na území Ruské federace.

Neustále obviňujeme jiné z provádění hybridní války proti nám, a pak se k jejímu provádění vůči jiným státům jednáním ministra zahraničních věcí jako stát sami přihlásíme. Neuvěřitelné.

Jakmile odejde pan Petříček od svých čmeláků, hned vyrobí problém. Před nedávnem se čmeláci uložili k přezimování, což pro naši zahraniční politiku nevěstí nic dobrého, neboť pan ministr jistě zvýší v tomto období svoji „diplomatickou“ aktivitu. Máme se nač těšit. V této souvislosti nelze než litovat, že neexistují čmeláci s celoročním „provozem“. Mohli bychom si mnohé problémy ušetřit a on by mohl být považován za nejlepšího ministra. Nic by na poli diplomatickém nedělal, nic by tedy ani nezkazil. A navrch by mohl být považován za úspěšného včelaře.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
18. 11. 2019 11:54

Udělat pořádek v neziskovkách, na to bude muset přijít někdo s koulema a ten bude muset být hóódně silnej v kramflecích.

Točí se tam spousta peněz a jsou tam zájmy ze zahraničí.

Když se někde přiškrtí penězovod, to je křiku, je na něm existenčně závislých xxx darmojedů a darmožroutů. A mimo nich i hodně těch co pro ziskovky dělají normální práci.

A co se týče těch „zájmů ze zahraničí“ jsou to ti, ke kterým naši politici přicházejí v předklonu povětšině pouze na předvolání.

Gatta
Gatta
18. 11. 2019 17:11

Už jsem to sem dával – www stránky Člověka – dárci a partneři – je to téměř všeříkající. https://www.clovekvtisni.cz/kdo-jsme/darci-a-partneri K návrhům autora bych doplnil nékolik véci: 1. Státem přidélované množstvi peněz bych zredukoval na cca 10 – 15%. Což by se i shodovalo s tim „podporovat jen ty užitečné“. 2. Zavést možnost „samostatně rozhodovat o části svých daní“ !!! Takové fnanční referendum omezené u občanů maximální roční částkou a u organizací záporně progresivně z odvedených daní s pevným maximálním stropem. 3. Zakázat všem státním a státem dotovaným organizacím jakoukoliv možnost takovéto „dobrovolné volby daně“. Jde prakticky o obcházení státního rozpočtu.… Číst vice »

Bety
Bety
18. 11. 2019 18:27

Proč je vůbec máme? Ty neziskovky. I tam, kde je jejich činnost sociálně
oprávněná nahrazují funkci státu a to formou charity- tomu dám, tomu ne.
Máme prý třikrát víc úředníků než před třiceti lety, slušně je platíme z daní,
a oni přelévají státní peníze soukromým a charitativním organizacím, takže
z dalších peněz z daní jim platí za to, aby za ně dělaly jejich práci. Kontrola
není vůbec žádná, nebo jak navrhuje paní ministryně papírová, takže opět
žádná.
Já prostě nevidím rozumný důvod, proč tyto organizace existují.
O těch politických, které nám chtějí diktovat, co si máme myslet ani nemluvě.

Gatta
Gatta
19. 11. 2019 22:14

Re Bety – dobrá otázka.
Také myslím, že neziskovky vůbec nemusí suplovat státní sociální péči. A třeba takové lůžko u Charity neni ale vůbec levné.

Neziskovky mají místo tam, kde místní nebo i celostátní aktivisté mohou určitou společensky žádoucí činnost zajistit levněji nebo lépe než státni bytokracie. Tskovým by pak právem prináležel i státní pŕíspěvek.

Gatta
Gatta
19. 11. 2019 22:25

PS – úřad ktetý předàvà nebo makupuje svoje povinnosti jiným a od jinud bych zrušil a vedoucí zaměstnance propustil pro neplnění pracovních povinností (bez odstoupněho) ostatní pro nadbytečnot.

Výrobní podnik, který začne zajišťovat obědy dodovatelsky si zaké nebude nadàle držet a platit stávající kuchaře.