Co se (ne)děje ve Venezuele

Ve Venezuele se něco děje, není to nic pěkného a situace eskaluje. To je ale asi tak všechno, na čem se shodneme, protože mediální pokrytí je jako obvykle povrchní, zkratkovité a tendenční a naprostá většina zpráv o Venezuele se nese v duchu ideologické zkratky o nevyhnutelném krachu socialismu. Fundovaný rozbor situace, dynamiky venezuelské společnosti, příčin a následků se (bohužel jako obvykle) nekoná. Dílem proto, že je to složité a nejsou lidi (a s rušením „zbytečných“ humanitních oborů jich bude nadále ubývat), kteří by toho byli schopni, dílem jistě i proto, že ona floskule o „krachu socialismu“ je tak lákavá.

Jenže jako obvykle je situace mnohem složitější. Především (v tomto případě ale nejspíš nikoliv v první řadě), současný venezuelský prezident Maduro prostě nedosahuje kvalit svého předchůdce Cháveze, nemá nejenom jeho charisma, ale ani jeho inteligenci a vůdčí schopnosti. Pořád je to ale jen jeden muž a jednotlivci nikdy neurčují osudy národů. Vedle Madura nepochybně existují na venezuelské mocenské šachovnici i další figury, ať již v armádě, policii či politice, které také mají svoje zájmy,. O jejich roli se ale nic nedozvíme (asi by šla zjistit, ale znamenalo by mnoho rešeršní práce, od níž tu ale máme právě novináře, není-liž pravda?). V případě armády je to jasné, neboť vojáci jako snad jediná složka společnosti dostávají i nadále mzdy v plné výši.

Samotné ekonomické problémy Venezuely nejsou ani důsledkem nějakého socialismu, jako spíše sázky na jedinou kartu – ropu. V ekonomické teorii se tomu říká holandské nemoc a jak již sám název napovídá, se socialismem to nemá nic společného.

I když celá řada venezuelských problémů má nepochybně vnitřní příčiny, stejně nepochybně existují i vnější tlaky, zejména ze strany USA, které mají ve Venezuele své zájmy (chtějí její ropu a nechtějí její uprchlíky) a amerického kapitálu. A jak známo, Spojené státy nikdy nešly pro pokus změnu režimu v cizí zemi daleko a neštítily se pro to ničeho. Čím hůř pro domácí, tím lépe pro USA, to je osvědčená americká strategie. Vzhledem k nadnárodní povaze kapitalismu je pak nutné i venezuelské občany, kteří mají zájem na restauraci kapitalismu, považovat za do značné míry vnější faktor. A že takových keťasů, kteří hledí především na vlastní zisk a bída spoluobčanů jim je u zadele, bude jistě i ve Venezuele dvanáct do tuctu.

A nakonec jeden zcela zásadní aspekt – neexistuje jediný důvod se domnívat, že pokud by ve Venezuele nevládl (formálně?) socialistický režim, že by žádné problémy neměla, existují však všechny důvody k domněnce, že pokud by Venezuela byla demokratická (kapitalistická), tak by analogická situace, tedy kolaps školství, zdravotnictví i zásobování nebyl prohlašován za logický důsledek kapitalismu a něco nežádoucího, ale vše by bylo v pořádku, chudáci by nikoho nezajímali a za svoji bídu by si mohli sami.

To všechno jsou ale jen spekulace, protože informací o Venezuele je žalostně málo (asi tak, jako informací o KLDR) a kromě faktu, že se zmítá v problémech a společnosti je rozdělená (kdyby nebyla a režim si stále nedržel významnou podporu části populace, tak by dávno padl) o tamní situaci není známo nic, na základě čeho by se dal udělat kvalifikovaný názor. Výkřiky k „logickém krachu socialismu“ ani redukce celého problému na jediného muže – prezidenta jím rozhodně nejsou.

Převzato z blogu Tribun

14
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Autoři komentářů
SloboAlešfajtGattapeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
peter.
Člen

Čo tam po Venezuele!
U nás na Slovensku sa dejú veci! Člen vládnucej koalície vypovedal koaličnú zmluvu a štátni manažéri prestali dôverovať bankám.Preto nosia svoju skromnú hotovosť v ruksakoch.A keď sa taký ruksak stratí alebo ho jeho majiteľ zabudne na benzínke,nič sa nedeje.Ide predsa len o „pár drobných“.Kradnú kurvy ako po nebohom a ani sa pri tom nečervenajú od hanby.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/437734-statny-manazer-mal-v-ruksaku-300-tisic-eur/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox

Admirál
Člen
Admirál

Způsob informování veřejnosti o dění ala Venezuela mainstrémovými medii v čele s těmi „veřejnoprávními“ je tragický. Ať plkají tam nebo onde, výsledný dojem je jednostranná ideologická propaganda bez kouska vhledu. To už na tom husákovské Rudé právo bylo lépe. Teda kvalifikací a úrovní propagandistů. Jejich řídící orgány by se měli dobře zamyslet, zda neplatí blbce, se kterými se nedá nic dělat, než je vyhodit, nebo jim zajistit kvalitnější odbornou přípravu. Zamyslet – to jsem napsal blbost. To těm jejich řídícím orgánům také moc nejde. Ńák se jim ta personální pyramida drolí.

Admirál
Člen
Admirál

peter. napsal

Čo tam po Venezuele!
U nás na Slovensku sa dejú veci! Člen vládnucej koalícievypovedal koaličnú zmluvu a štátni manažéri prestali dôverovať bankám.Preto nosia svoju skromnú hotovosť v ruksakoch.A keď sa taký ruksak stratí alebo ho jeho majiteľ zabudne na benzínke,nič sa nedeje.Ide predsa len o „pár drobných“.Kradnú kurvy ako po nebohom a ani sa pri tom nečervenajú od hanby.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/437734-statny-manazer-mal-v-ruksaku-300-tisic-eur/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox

Povídejte, informujte, díky právě probírané kvalitě informování našimi masmédii toho moc o podstatě vládní krize na Slovensku nevím. Něco píše Paroubek na VašeVěc nevím, jak moc to odpovídá realitě.

Bety
Člen
Bety

Slovenské mamičky pekných synov máte -za tuto tuto výšivku a jiné umělecké příspěvky na odměnu sponzorům děkují pořadatelé Gay Pride Bratislava.
Pekné, Peter že?

peter.
Člen

Admirál napsal Povídejte, informujte, díky právě probírané kvalitě informování našimi masmédii toho moc o podstatě vládní krize na Slovensku nevím. Něco píše Paroubek na VašeVěc nevím, jak moc to odpovídá realitě. Nič neobvyklé sa u nás nedeje.Len prasce pri válove sa pustili do seba,lebo jedno z nich sa domnieva,že jeho dvaja koaličný druhovia žerú nejako viac ako bolo dohodnuté. p.Danko – predseda NR SR a čerstvo povýšený z vojcla rovno na kapitána svojím straníckym kolegom,ministrom obrany sa rozhodol k niečomu,čo sa vzdialene podobá prípadu „odstúpenia p.Sobotku“.Chce prosto vydierať.Pondelňajšia koaličná rada nedospela k žiadnemu výsledku a bude pokračovať rozhovormi v piatok.p.Danko… Číst vice »

Dana
Člen
Dana

Venezuela je ve volnem padu a jestli se Tribun domniva, ze socialismus s tim nema nic spolecneho, pak je to asi jako kdyz cesti humanisticti krasoduchove prohlasuji, ze jihadisticky terorismus v Evrope nema , ale vubec nema nic spolecneho s islamem. Ted by meli socialiste ve Venezuele ukazat, ze je jejich rezim i pres veskere nedostatky lepsi nez kapitalismus. Semknout se a makat a makat. Ukazat svetu, ze maji ideologicke poslani a kapitalistum se nepodrobi – to by vzpruzilo i jine revolucionare. Neco jako blahe pameti soudruzi v Ceskoslovensku: “ Imperialistu plany zhati nasi vepri boubelati“ . :-) Venezuelsti Marxiste… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

a je tady zas, karel, nástěnkář z langley, tedy z místa, kde světoví teroristy páchaj své nejhorší hříchy, a je tady opětovně se svým hnědým flašinetem – dneska bych taky zůstal u samotné ameriky, která vykazuje silné známky humusu, a to v oboru, který se v teto korporaci pyšní největší produkcí, tedy jejich movie propagandy – rád bych upozornil na dva kousky poslední produkce hullywůdských svazáků, kteří docela překvapili námětem a v podstatě i svou netradiční koncovkou, první dílko prošpikované aktéry, kteří hullywůdu docela věrně a úspěšně sloužili a slouží a jejich mordy nesou u sprostého davu známky celebritní závislosti,… Číst vice »

peter.
Člen
peter.
Člen

Oplatí sa vypočuť tohoto človeka.Aby sme vedeli,že průser sa ešte len chystá.
https://www.youtube.com/watch?v=aDxv46NGEhM

Gatta
Člen
Gatta

Re fajt – hele, byste tady mohl dělat kulturní filmové okénko – něco jako na iDnes dělá Mirka Spáčilová :-) A vlastně – Nejste Mirka Spáčilová ? – přiznejte se !!
A jestli ne, tak jste s filmovým prostředím určitě už dřív něco měl.

Jinak , dobrý tipy. A dobrý postřeh – těch muklů, co prošlo nápravou, těch bude v USA opravdu hodně. A za určitých okolností by možná by mohli zafungovat i jako skupinová síla.

fajt
Člen
fajt

no nevím, ze mě by asi nějaký převratný kulturista asi moc nebyl ( tedy kulturní referent – dle slov bývalé kolegyně, která tímto výrazem častovala všechny osvětové a jinak na hrách pro sprostý lid angažované pracovníky ) , když koukám na ty své ošibky, tak si říkám, že na menším stroji než je rozměrově piáno už nic psát nebudu, páč už taky vidím hovno – no ale zase na třetinového maďara ( a dalších pár evropských kmenů) je to docela fajne, tedy az jó. ..) v americké korporaci neexistuje nic jako skutečný americký národ, páč až tohle komerčně nesourodé uskupení… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

Gatta napsal
Gatta

PS : a spáčilová je totální mimoň, která už neví, jak by více kdekomu v režimu posloužila ( její name se stává regulérní nadávkou pro méně chápavé, ale o to více vřískající jedince) , sice největšího kolaboranta českého národa všech dob, vaška veškrnu, asi nepřekoná, ale snaží se, obluda, docela festně. ..)

Aleš
Člen
Aleš

fajte: dost dobrý; na Karla mám jen jednu krátkou pubertální básničku, ale on si stejně nic lepšího ani nezaslouží.
Karle, Karle,
máš děravý varle.