Diskuze k článku


 • abx • 23. října 2015

  sledoval som vcera slovenske a ceske TV spravy, kde ako udalost na letisku v Seremetievu okomentuju. CT1 vcelku objektivne, ostatne TV viacmenej neutralne, asi chybali informacie. najcasiu demagogiu vyprodukovali na TV Nova. zdrojom neobjektovneho spravodajstva bol samotny Gazdik, ktory nepovedal zakladnu vec, ze samotni ceski poslanci „zo solidarity“ odmietli nastupit do lietadla a pokracovat v dosledku toho, ze pracovnici ceskej ambasady (ktori pristupovali v Moskve) nemali v poriadku nejake administrativne veci a tak ich ruska kontrola nemohla odbavit…

 • Dolmen • 23. října 2015

  Reprezentuje nás to, co jsme si zvolili. Většině ovčanů tohle asi imponuje.

 • Martin (už bez taky m) • 23. října 2015

  Dělat povyk typu „víte kdo já jsem…“ vycházejíc z „přidělené funkce“ je opravdu hloupé a vypovídající…
  Takže každou nulou opravdu není nutné se zabývat, mělo by stačit jen poznané označení kdo kým v takovémto případě je.
  Abychom si pamatovali…
  Vsadím se, že ani poslední uklízečka /omluvám se tímto všem v této opravdu významné a na rozdíl od poblitiků významné funkci) pět minut po jeho odletu nebude vědět, že Moskevské letiště ke své cestě využila tato UNIKÁTNÍ RODÍCÍ SE NOVÁ OSOBNOST ČESKÉ POLITICKÉ SCÉNY…
  A u nás doma by bylo záhodno tohoto „Představitele ČR“ pozdravit i kdyby jen papundeklovým transparentem typu „víte vůbec co to znamená reprezentace státu?“ Uvědomujete si svou funkci?!
  Svěřili jsme Vám prostřednictvím vašich parlamentních kolegů fukci ku úrospěch země a lidí u nás, ne pro vás samotného…
  Gazdík jen dokazuje, že vnímáním pašalíků patří naši poblitici na Východ – ovšem ten staro-středověký…

 • Tribun • 23. října 2015

  Ono je to celé takové typicky velikášsky maločeské: nadávat na Rusy, to ano, chovat se drze, poučovat je, kárat je, nosit placky „Putine k noze“, to ano, ale běda když Rusové ukáží, že u sebe doma jsou pány oni a že i čeští poslanci musí respektovat ruské zákony. Jasně, že se ji Rusové vychutnali, ale plným právem.

 • fajt • 23. října 2015

  to nic není, v rádiu zašli ještě dál a citovali nějakého joudu z cz parlamentu, že takové skandální jednání ruských úředníků je prý na vyhlášení války – prostě magoři – kdybychom se jenom trochu vrátili pár měsíců zpět, tak bych celé české delegaci ( která přišla do Ruska jenom provokovat) připomněl kauzu Nočních vlků, kterým přímo česká vláda vystavila stopku – no a Gazdíkovi a spol. bych do diplomatického pasu dal jedno velké razítko – persona non grata – když se jim v Rusku tak moc nelíbí, tak ať tam poslanecká jelita nejezdí, můžou třebas na nějakou americkou základnu na BV a tam okukovat americké vojcly při práci za americký mír a demokracii. ..)

 • Vlastimil • 23. října 2015

  Bohužel panu Gazdíkovi jedna zásadní věc chybí a jedna zásadní mu přebývá. Tou první je rozum a tou druhou bezbřehá iminuta, která mu dovoluje existovat i bez rozumu .

 • fajt • 23. října 2015

  http://lifenews.ru/news/165861 – i když ne všechno v Rusku je dnes super ( asi těch – dost směšných – 10 let v kolonii bude mít jinou váhu než arest u nás), alkoholismus v řadách ruské policie bují stále dál, ta manipulace se zbraní je naprosto otřesná, ale může taky zamaskovat úmysl zabít. ..

 • asym • 23. října 2015

  …svého času jsem se po Rusku pohyboval víc než dost a dovolím si tvrdit, že vola rozeznají na sto honů. Tak ať se gazdík nečertí.

 • Alice • 23. října 2015

  abx – áno, chýbaly informácie. Dnes už je mají, proto mlčí. Celý den ani zmínka. Jestlipak se vůbec dozvíme, proč tomu ufňukanému kašpárkovi Rusové tak ubližovali? Říkali jsme si, že měli toho důležitého veleGazdíka posadit do letadla, povolit odlet a ať si letí sám.

 • fajt • 23. října 2015

  http://www.interfax.ru/world/475258

 • valouch • 24. října 2015

  http://www.aktualnikonflikty.eu/viewtopic.php?id=219&p=32

  Takže se nám to trochu vyjasnilo smile

  Delegace 29 občanů ČR cestovala do Uljanovska letadlem Armády České republiky.
  Z hlediska mezinárodních vztahů se nejednalo o tzv. Státně důležitý let (SD let), který má nárok na speciální zacházení. Proč? Protože tuto výsadu mají lety přepravující Prezidenta, Premiéra, Předsedy Parlamentu nebo Předsedy Senátu a jim na roveň postavených představitelů státu (třeba král je postaven na roveň prezidenta). Nikdo takový se na palubě letadla nenacházel, byl tam „pouze“ místopředseda Parlamentu, a ten takovouto výsadu nemá.
  Letadlo nepřeváželo oficiální státní návštěvu, ale „jen“ účastníky pamětní akce.
  Přeprava byla prováděna vojenským letadlem, ale dle civilních leteckých předpisů.
  Co se civilní letecké přepravy týče, tak pravidla stanovuje Chicagská smlouva z roku 1944 a rozpracovávají dokumenty ICAO. Tato pravidla zahrnují i tzv. „letecké svobody“, určující, co mohou letadla cizího státu na území jiného státu dělat.

  Základních 5 leteckých svobod jsou:
  1. svoboda – právo přeletu cizího teritoria bez přistání;
  2. svoboda – právo přistávat na cizím teritoriu z jiných než obchodních důvodů (např. tzv. technical landing);
  3. svoboda – právo letu a přepravy nákladu z vlastního teritoria do cizího teritoria;
  4. svoboda – právo letu a přepravy nákladu z cizího teritoria do vlastního teritoria;
  5. svoboda – právo letu a přepravy z bodu v cizím teritoriu do dalšího cizího teritoria a zpět v návaznosti na 3. a 4. svobodu tzv. kabotážní právo (kabotáž)
  Kabotáž znamená právo přepravy mezi body na území téhož cizího státu a prakticky se neuděluje.

 • valouch • 24. října 2015

  Pokracovani

  Mezinárodní letecká dohoda mezi Českou republikou a Ruskem zahrnuje 1., 2., 3. a 4 svobodu, přičemž 3. a 4. svoboda jsou omezeny na konkrétní letecké dopravce a konkrétní letiště. Pátá svoboda zahrnuta samozřejmě není.

  To, že si česká strana vymyslela, že nepůjde o normální přepravu na místo určení = mezinárodní let až do Uljanovska, ale že v Moskvě přistoupí cestující na trase Moskva – Uljanovsk (tj. vnitrostátní let) tak cestující z Prahy museli v Moskvě vystoupit a projít celní a pasovou kontrolou, aby mohli pokračovat jako vnitrostátní let.
  To bylo OK, to zajistili státní úředníci – pasovák a celník – a vše bylo dle pravidel.
  Pak ale došlo k nástupu do letadla … a místo 29 cestujících v režimu tzv. tranzitu (přiletím a odletím tím samým letadlem a mezi příletem a odletem není doba delší než 24 hodin) přišlo ještě 11 osob v režimu kabotáže. Pokud letištní personál neměl přímo udělenou výjimku od ruského ministerstva dopravy, tak je prostě nemohl nechat nastoupit a odletět.

  Chyba je tedy buď v tom, že česká strana zapomněla požádat o výjimku z kabotážního práva (de facto udělení 5. svobody pro tento let), nebo ruská strana opomněla tuto žádost vyřídit a česká strana se neozvala.
  V každém případě leží část odpovědnosti (možná celá) na českém Ministerstvu obrany.

 • Starý doktor • 25. října 2015

  Když to řeknu jednoduše, tak vojenské letadlo České republiky provádělo vnitrostátní přepravu cestujících na území jiné země, ač armáda ČR není leteckou společností, která je zaregistrovaná v této zemi a tato vnitrostátní přeprava osob jí nebyla schválena příslušnými orgány země.
  Výjimku nakonec obdrželi a trvalo to jen několik hodin, slušelo by se poděkovat za velkorysost.
  http://www.novarepublika.cz/2015/10/z-internetu-gazdikovi-to-zrejme-opet.html