Dejvická kyselka

O lapálii s vodou v pražských Dejvicích už ví asi každý, kdo neví, může nahlédnout třeba sem. Je to jistě nemilé, ale hlavní problém s vodou v Praze není jedna havárie, jakkoliv je nepříjemná a nebezpečná, ba dokonce ani zastaralost pražské vodovodní sítě, nýbrž něco, okolo čeho mainstreamové články chodí jako okolo horké kaše a co když už zmíní, tak jenom v náznaku a rozhodně to nijak nerozvádějí, totiž skutečnost, že dodávka pitné vody v Praze není veřejná služba, ale soukromý byznys, a jejím účelem tudíž není zajištění pitné vody pro obyvatele, ale generování zisku pro soukromý kapitál (že zahraniční, to snad není třeba dodávat). Jakákoliv údržba a rozvoj sítě pak samozřejmě představují další náklady, které zbytečně snižují zisk. V Praze – ale nejenom v Praze, toto je pattern používaný napříč celou republikou – je to pak „vylepšeno“ ještě tím, že vodárenská společnost Veolia vodovodní infrastrukturu nevlastní, ale jenom na ní vydělává, infrastruktura je vlastnictví „neviditelné“ veřejné společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která je za její údržbu zodpovědná (blíže viz zde). Veolia tedy inkasuje, ale investovat nemusí a nemůže. Lze tedy dovodit, že náhrady škody, zejména provozovatelům restaurací, které Veolia bez reptání slibuje, bude chtít refundovat od vlastníka infrastruktury, na jehož majetku k havárii došlo. Rád bych se mýlil, ale s největší pravděpodobností to dopadne tak, že škody zaplatí přímo (v ceně vody) či nepřímo (v poklesu hodnoty veřejného majetku) Pražené a Veolia vysmátá a napakovaná odejde středem. Kdyby zisky z prodeje vody v Praze v Praze i zůstávaly, bylo by i více peněz na údržbu a rozvoj sítě a pravděpodobnost havárií, jako je ta aktuální v Dejvicích, by byla nižší. Jenže to by chtělo myslet v úplně jiných kategoriích, než jsou privatizace a zisk.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
29. 5. 2015 4:39

po akci Dejvice bych už vůbec nechlemtal vodu z trubky všude, kde je nasrána Veolia a spol.., krom toho není to první havárie téhle grupy na cleaning merglí, zo pár pomníčků táhle kafilerka už má. ..

hylahty
hylahty
29. 5. 2015 5:10

Ještě by to chtělo říct, kdo je za tu privatizaci dodavatele vody v Praze zodpovědný. Tj. kdo v té době, když se připravovaly a podepisovaly smlouvy, byl primátorem. Že by pan Bém?

https://www.stream.cz/praha-vs-prachy/10005429-taxi-vs-janek

Tribun
Admin
29. 5. 2015 8:17

fajt napsal

po akci Dejvice bych už vůbec nechlemtal vodu z trubky všude, kde je nasrána Veolia a spol.., krom toho není to první havárie téhle grupy na cleaning merglí, zo pár pomníčkůtáhle kafilerka užmá. ..

A co chcete pít? Leda tak rum, protože i balená voda mívá různý původ a pochybnou kvalitu.

Tribun
Admin
29. 5. 2015 8:18

hylahty napsal

Ještě by to chtělo říct, kdo je za tu privatizaci dodavatele vody v Praze zodpovědný. Tj. kdo v té době, když se připravovaly a podepisovaly smlouvy, byl primátorem. Že by pan Bém?

https://www.stream.cz/praha-vs-prachy/10005429-taxi-vs-janek

Nejde o konkrétní osoby, tohle je výsledek světonázoru, tržního fanatismu. Kdyby tam byl tehdy kdokoliv jiný, tak by to podepsal také, protože svatá a požehnaná privatizace.

Irena
29. 5. 2015 8:26

Tribun napsal
Nejde o konkrétní osoby, tohle je výsledek světonázoru, tržního fanatismu. Kdyby tam byl tehdy kdokoliv jiný, tak by to podepsal také, protože svatá a požehnaná privatizace.

Ovšem někde se s tou zodpovědností začít musí. Neměli v hlavě slámu a co podpisují si velmi dobře uvědomovali.

fajt
29. 5. 2015 9:31

Tribun napsal A co chcete pít? Leda tak rum, protože i balená voda mívá různý původ a pochybnou kvalitu. utíkat se dá po nějakou dobu, ale nakonec to má většinou fatální dopad na oběti – tak samozřejmě, alternativy tady ( zatím) ještě jsou, takže buď se odstěhovat ( nejlépe vůbec z Práglu), pak firmě mrvící vodu z důvodu většího zisku nevěřit a pořizovat si na pití nezávadnou tekutinu se svých prověřených zdrojů ( a zůstat v Práglu) a nebo vzít firmu na milost, nic neřešit a příští nevolnosti ( a další komplikace z vody) vzít jako boží ( přírodní )… Číst vice »

Tribun
Admin
29. 5. 2015 9:51

Irena napsal
Ovšem někde se s tou zodpovědností začít musí. Neměli v hlavě slámu a co podpisují si velmi dobře uvědomovali.

Nejenom uvědomovali, dělali to záměrně. Tohle nebylo žádné selhání nebo nekompetence.

hylahty
hylahty
29. 5. 2015 10:31

Tribun napsal Nejde o konkrétní osoby, tohle je výsledek světonázoru, tržního fanatismu. Kdyby tam byl tehdy kdokoliv jiný, tak by to podepsal také, protože svatá a požehnaná privatizace. Takže si pobrečíme na blogu, jak je kapitalismus zlej a tím to spláchneme? :-o On ten kapitalismus až tak zlej taky není, ono i v tom (mnohými z vás tady) opěvovaném DNEŠNÍM Rusku je kapitalismus. A právě dost možná v daleko čistší a lepší podobě, než někde v US nebo EU (kde tržní kapitalismus, v té formě, v jaké by si ho mnozí, kteří se živí poctivě, rádi představovali, vůbec není). Podívejte… Číst vice »

Tribun
Admin
29. 5. 2015 11:19

@hylahty Ale jistěže jde o konkrétní osoby, nebo přesněji řečeno projevuje se to konkrétními osobami. Ty osoby ale nejsou příčina, jsou „jen“ médium.

P.S. Co podle vás znamená „živit se poctivě“?

hylahty
hylahty
29. 5. 2015 14:24

Tribun napsal P.S. Co podle vás znamená „živit se poctivě“? Např. běžní OSVČ, kteří prostě normálně poctivě podnikají, ale jsou neprávem společností nálepkování jako „podnikatelé“, když toto označení má pejorativní nádech daný tím, co tady mnozí předváděli v divokých 90. létech a někteří předvádí dodnes. A druhý aspekt je ten, že systém těmto drobným živnostníkům akorát hází klacky pod nohy, zatímco korporace mají mnohdy naopak úlevy. Pak tito drobní OSVČ můžou na pojem tržní kapitalismus (alespoň v té formě, v jaké se rozvinul u nás a v EU (viz nesmyslné nařízení ze strany této instituce)) nahlížet se značným despektem. Ale… Číst vice »

PPK
PPK
29. 5. 2015 15:24

hylahty napsal Např. běžní OSVČ, kteří prostě normálně poctivě podnikají, ale jsou neprávem společností nálepkování jako „podnikatelé“, když toto označení má pejorativní nádech daný tím, co tady mnozí předváděli v divokých 90. létech a někteří předvádí dodnes. A druhý aspekt je ten, že systém těmto drobným živnostníkům akorát hází klacky pod nohy, zatímco korporace mají mnohdy naopak úlevy. Pak tito drobní OSVČ můžou na pojem tržní kapitalismus (alespoň v té formě, v jaké se rozvinul u nás a v EU (viz nesmyslné nařízení ze strany této instituce)) nahlížet se značným despektem. Ale jsou to i jiní lidé, ne jen OSVČ,… Číst vice »

Alena
Alena
29. 5. 2015 15:53

Stálo by zjistit, kolik je v ČR skutečných OSVČ a kolik OSVČ z donucení, konkrétně s čím jsem se setkala- svářeč v předdůchodovém věku, nebezpečí , že bude nemocný, tak ho zaměstnavatel přemluvil do založení živnosti. Je to vůči OSVČ kruté, ale měly by být srovnány platby na SP, ZP zaměstnanec versus OSVČ. Pak by se tento systém nezneužíval. Pokud se zavede Babiš systém, zmizí poslední výhoda OSVČ, krátit tržby. Jak jsem již zde jednou napsala, kdo bude mít výhodu- jedině nadnárodní firmy, které zdaňují v daňových rájích, takže v konečném důsledku odvádí na dani z příjmu vzhledem k obratu… Číst vice »

Aleks
Aleks
29. 5. 2015 19:55

Váš návod na zabránění zneužívání systému je zajímavý, něco ve smyslu lidi mají málo pohybu-seberme jim auta.
V Rakousku, pokud osvč nemá zaměstnance, tak za něho platí zp a sp stát a systém se nezneužívá. Zajímavé, že?

PPK
PPK
29. 5. 2015 22:59

Aleks napsal Váš návod na zabránění zneužívání systému je zajímavý, něco ve smyslu lidi mají málo pohybu-seberme jim auta. V Rakousku, pokud osvč nemá zaměstnance, tak za něho platí zp a sp stát a systém se nezneužívá. Zajímavé, že? Ta fráze „lidi mají málo pohybu-seberme jim auta“ je sice dobře naučená, leč právě zde je poněkud mimo mísu. Nicméně, právě od autora toho výroku se dá pochopit, protože trefně vypovídá všechno o jeho způsobu myšlení. Ono totiž vzbudit v lidech pocit neoprávněné závisti, to vůbec není špatný ideo-nápad, jen nesmí ten nápad přijít do konfliktu se spravedlností. Nu a mimochodem… Číst vice »

Aleks
Aleks
30. 5. 2015 10:04

PPK napsal Ta fráze „lidi mají málo pohybu-seberme jim auta“ je sice dobře naučená, leč právě zde je poněkud mimo mísu. Nicméně, právě od autora toho výroku se dá pochopit, protože trefně vypovídá všechno o jeho způsobu myšlení. Ono totiž vzbudit v lidech pocit neoprávněné závisti, to vůbec není špatný ideo-nápad, jen nesmí ten nápad přijít do konfliktu se spravedlností. Nu a mimochodem k tomu porovnávání Rakouska a Česka: Každý stát si může dovolit vydávat jen tolik dotačních dobročinností, na co má zdroje. V Česku však vykradli ty zdroje právě ti, kteří dnes křičí, že jim někdo už nechce dotovat… Číst vice »

Irena
30. 5. 2015 10:28

Aleks napsal
Anebo je může dotovat zdravotním a sociálním pojistenim, sociálními přídavky, případně podporou v nezamestnanosti- štědrá a dobročinná ČR, kde na malých městech a vesnicích chcipa pes.

Asi zapomínáte, že i Rakousku se dostává nemálo z našich peněz, které platíme jako kolonie třeba tím, že nám nepatří jediná banka. To se to potom rozděluje a dělá dojem na pitomce, kteří jim to všechno platí a neví o tom, nebo to vědět nechtějí.