Diskuze k článku


 • zajoch • 13. října 2015

  Doplnění: Dmitrij dostal 12. října od prezidenta Putina Řád Alexandra Něvského.

 • QQ • 16. října 2015

  Velmi příjemný článek a krásné kulturní odlehčení, kterého je v dnešní době potřeba co nejvíce, nebot tak, jak duši člověka dusí mamon a jeho spojenci, tak skutečné umění duši naopak umožňuje doslova vzkvétat a Chvorostovsky dokázal právě tím svým opravdovým talentem přítomné duše/lidi oslovit a naladit. Už video samo o sobě je příjemným zážitkem, natož být při tom. Cohertní atmosféra shodně naladěných lidí patří vždy mezi nezapomenutelné chvíle…

  Ovšem velmi zajímavé jsou zde i ony obavy druhých umělců „svobodného“ světa z vystupování v neoficiálně politicky (ne)korektně zakázaných (!) zónách. Takže umělec se v tom našem, přímo ukázkově svobodném euroatlantickém světě, nemůže až tak svobodně a až tak individuálně rozhodnout, kde bude vystupovat?!

  Dnes tam ani nemusí jezdit.
  Krásným příkladem ukázky je nejen zrušení koncertu ukrainské rodačky, pianistky Valentiny Lisitci v Kanadě a to za její soukromě praktikovanou svobodu slova, ale nemusíme chodit až tak daleko a stačí povšimnout si oduševnělých reakcí našich pravdoláskových demokratů, ať již ve vládě, médiích či kavárně, na vyprodáná vytoupení Alexandrovců. Věřím, že čeští umělci účastnící se koncertu, ustojí případnou demokratickou perzekuci a návštěvníci nebudou po svých případně kladných komentářích na ksichtoknize, vyhazováni ze zaměstnání, lustrováni a jinak „laskyplně“ perzekuováni v naší mladé, zralé demokracii, protože za minulého, socialistického to zřízení se v ČSSR konaly nejen koncerty západních zpěváků a skupin, ale bylo dokonce možné se jejich návštěvou volně a bez obav chubit a to i v zaměstnání.(!)
  Zdá se, že i sama rocková zpěvačka Suzy Quatro, nezapoměla na vynikající atmosféru „sklíčeného, ujařmeného a šedivého“ obecentsva v Praze r.1979.

 • QQ • 16. října 2015

  http://www.theguardian.com/world/2015/apr/10/toronto-orchestra-cancels-ukraine-pianist-valentina-lisitsa-concert

  http://www.denik.cz/hudba/suzi-quatro-praha-v-roce-1979-skoro-vsechno-tam-bylo-sedive-20140828.html

  Zdá se, že poslední dobou dochází doslova k raketovému zvovuvzkřísení Ruska s to nejen triumfálním výkonem např. Chvorostovkého. A tak zatímco česká politická reprezentace a média soutěží na vyprodaných Alexandrovcích o Šapirův úsměv, proběhne v další části anglosasského světa doslova a do písmene ruské vzkříšení.
  Russian Resurrection – tak se totiž jmenuje největší festival ruského filmu, který bude zahájen 21. října v novozélandském Aucklandu. Podle slov ředitele festivalu, Nicholase Maximowa se jedná již o 12. ročník, ale letošní je svým pořádáním i obsahem největším! festivalem ruského filmu ve světě, mimo Ruskou federaci a kromě Aucklandu proběhne též v Sydney, Brisbane, Canbeře, Melbourne a Perthu.
  Zatím není známo žádné vyjádření politické reprezentace obou zemí o nějakých špatných signálech pro spojence, a nedošlo dokonce ani k epidemii osypek.

  http://russianresurrection.com/2015

  PS: Též již probíhající festival českého a slovenského filmu v Sydney a Perthu: http://www.australiaonline.cz/clanek/364-cesky-a-slovensky-filmovy-festival-v-sydney-a-perthu