Dokument: Vyjádření Grémia ODS k deficitu státního rozpočtu

Deficit státního rozpočtu překonal i ty nejpesimističtější odhady kabinetu Jana Fischera a dosáhl předběžné výše 192,2 miliardy korun. O to vážnější riziko představují další návrhy ČSSD dále prohlubovat schodek státního rozpočtu na letošní rok. ODS proto vyzývá vládu a všechny odpovědné politické strany, aby společně učinily vše proti dalšímu růstu dluhů.

Hrozivý deficit z loňského roku je stejně jako v ostatních vyspělých zemích způsoben masivním výpadkem příjmů a zvýšením výdajů způsobených krizovým poklesem ekonomiky. Díky reformě veřejných financí prosazené vládou pod vedením ODS je nicméně tento deficit o cca 70 – 80 miliardy nižší, než by byl bez našich úsporných opatření.

Naopak neodpovědné chování vlád vedených ČSSD, zejména v letech 2002 – 2006 vedlo k rychlému růstu dluhů, které nyní nebezpečně zatěžují veřejné finance. Jen na splácení úroků z dluhů vydává státní rozpočet přes 70 miliard ročně.

Kabinetu vedenému ODS se během dvou let podařilo snížit deficit rozpočtu z 97,6 miliardy v roce 2006 na 19,4 miliardy v roce 2008, a to při zpomalení celosvětového ekonomického růstu na polovinu. Zejména díky omezení plýtvání, škrtání zbytečných výdajů a úsporám v provozu vládních institucí.

Odmítáme jako zcela neodpovědné současné počínání levice, která maskuje škodlivost svého ekonomického programu do populistických hesel. Její návrhy mohou vážným způsobem ohrozit veřejné finance. Mementem jsou země jako Lotyšsko či Maďarsko, které čelí státnímu bankrotu. Současné podbízení a sliby ČSSD se můžou obrátit proti státu – tedy proti lidem, jejichž zájmy se právě levice falešně ohání.

Vedle výzvy ke společnému postupu proti dalšímu zadlužování státu připraví ODS ke schválení ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti. Ten by měl do budoucna zajistit přímou motivaci i odpovědnost všech členů vlády a všech poslanců za podobu rozpočtu a hospodaření státu.

 

Převzato ze zpravy.ods.cz

 

Stanův komentář: Tak tohle mi doslova vzalo dech!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments