Ekologie versus Selský rozum

Dnešní svět je plný spěchu, neporozumění a zmatení pojmů. Když se podívám sem, zjišťuji, že ekologie, jak je zde definována, je jen pavědecký školometský systém, který nemůže než generovat ideální lidský materiál pro školomety a neomarxisty. Některé články se s vervou pouštějí do „antropocentrismu“, kritiky technosféry, což vyúsťuje jen v technokracii neziskovek placených z podezřelých zdrojů vedoucí už k celkem průhledné (a otevřené) politické prostituci.

Položme si otázku: Kam zmizel člověk? Kromě kritiky antropocentrismu a vyděšených (nebo podplacených?) jihočeských matek, jak se zdá, je člověk až na posledním místě. Jenže – který faktor působí nejrazantnější změny v životním prostředí? Asi se dá dost těžko odporovat (pokud uvažujeme globálně, samozřejmě) tvrzení, že se jedná o lidský faktor. Takže řeči o antropometrickém přístupu k ekologii jsou naprosto bezpředmětné.

Dle mého názoru by 99 % ekologie mělo být zaměřeno na vztah ekosystému s člověkem. Aby nedošlo k omylu – ekologie člověka se zabývá něčím jiným, jak vidno z odkazu na definici.

A co je ekologie podle selského rozumu? Co potřebuje člověk jako jedinec ve svém mikrosystému?

  • Čistý vzduch
  • Čistou vodu
  • Čistou půdu
  • Čisté potraviny

To je základ. Mimochodem, znamená to následné požadavky na čistotu ekosystémů (vodní toky, moře, pole, lesy, ovzduší atd.)

„No jo“, namítne Člověk Se Selským Rozumem (ČSSR). Ale já na to prakticky nemám vliv. Jo, aktivisté mi nabídnou:

  • Třídit odpad (ale nejsem si moc jist, co se s ním děje dál, nevozí se sem třeba i ten z Německa?)
  • Stavět nízkoenergetické domy (za šílené ceny za postavení i údržbu), aby bylo méně CO2
  • Pořizovat si drahé energetické průkazy staveb (aby nás donutili investovat do zateplení)
  • Kupovat si spotřebiče s AA..A+ (u kterých se díky kurvítkům vyšší investice za dobu provozu nevrátí)

Na druhé straně je nikterak nevzrušuje, že v nových domech se najemno neomítá, ale tmelí (zajímá ekology, zda jsou ty tmely opravdu nezávadné alespoň tak, jako bylo vápno a písek? Nějak jsem si nevšiml, jejich hlavním tématem jsou JE, (v tom jsou prachy od neziskovek atd.) Například zde:

Obsažené látky: Akrylátová disperze, oxid titaničitý, křemen, uhličitan vápenatý, voda, aditiva, konzervační prostředek 2-methyl-2H-isothiazol-3-on a 1,2-benzisothiazol-3(2H)-on. Obsah VOC v tomto výrobku dosahuje max. 5 g/l. Mezní hodnota EU je stanovena na max. 30 g/l (kategorie A/a od roku 2010).

Nevadilo by vám, že:

  • zdi nejsou z cihel, což je skutečně ekologicky čistý materiál, o tvárnicích z popílku se psalo hodně, ale moc bych nevěřil ani ytongu (jako kypřící látka použit hliník, sádrovec a anhydrit obsahující síru, zdící malta na ytong obsahuje chrom a ani dalším syntetickým materiálům, kdoví, co všechno v tom je);
  • i polystyren může být nebezpečný?;
  • dříve dřevěná okna se dnes vyměňují za plastová (máme vyřešenu otázku, jak to působí na životní prostředí v místnostech v porovnání s dřevěnými? A jak se budou jednou likvidovat?);
  • máme plovoucí podlahy ze syntetického materiálu (jakpak by asi dopadly ve srovnání s dřevěnými a copak asi emitují?);
  • náš nábytek není ze dřeva, ale z něčeho, co dřevo ani zblízka, ani z dálky nepřipomíná? (copak asi uvolňují všechna ta plnidla a my to dýcháme?);
  • máme chlorovanou vodu bez bakterií, to je fajn, ale ne zcela – voda může obsahovat těžké kovy nebo dusičnany, či jiné příměsi, přičemž některé z nich vodárny hlídají, ale všechny ne. A co chlor? Opravdu nám neškodí? On totiž tvoří i všeliké potvůrky sloučeniny. Pokud filtrujete vodu kvalitním filtrem, poznáte to i na chuti samotné vody, kávy a čaje, je odchlorovaná (existují práce, které hodnotí přítomnost chlóru ve vodě jednoznačně a dokonce i koupání a sprchování v chlorované vodě považují za škodlivé).

To jsem vybral jen pár příkladů týkajících se domů, ve kterých žijeme. Přiznám se, že uvedené skutečnosti mě opravdu straší víc, než jaderné elektrárny nebo oxid uhličitý v ovzduší, nicméně na výzkum těchto věcí neziskovky peníze nemají. Spíš by našly spoustu peněz na to, jak tyto problémy ututlat.

„A co s tím mohu dělat?,“ ptá se ČSSR. Můžete. Kupte si dům nebo byt ve stavbě, která je postavena z cihel. Obvykle to znamená z 60. let minulého století a starší, to tu nebyly ani tvárnice z popílku. Vykašlete se na zateplení, vzhledem k úsporám a nákladům stejně nebude úspora nikterak závratná. V zimě také nemusíte topit stále a úplně všude. Klidně větrejte tak, jak potřebujete. Pořiďte si starší dřevěný nábytek, dá se sehnat často za směšné ceny, a tak naproti tomu si budete mít možnost pořídit i několik dražších krásných kousků. Nekupujte koberce, a pokud už musíte, tak ne do ložnice, tam jste nejdéle. Pokud jste opravdu fajnšmekři, tak bych doporučil filtry na vodu (jsou i takové, co se dají připojit i za hlavní ventil) a filtry vzduchu. Ty lepší (a dražší) jsou založeny na aktivních uhlíkových filtrech.

Pokud vám nezbydou peníze, dá se ušetřit za kouření, alkohol popřípadě i jídlo může být levnější a přitom zároveň zdravější. Starší dům na venkově navíc vyjde cenově asi na polovinu ceny bytu ve městě a navíc budete mít jako bonus sklep, zahradu, půdu, možná i garáž nebo dílničku. Zahrada znamená možnost pořídit si alespoň relativně čisté a složením hodnotné potraviny. Rozhodně kvalitnější, než ze supermarketu. Trocha pohybu rovněž nezaškodí.

Na téma ekologie a jejich dopadů na organismus člověka se toho dá napsat ještě hodně. Já jen za sebe – považuji se za ČSSR, a proto jsou pro mě pseudovědecké elaboráty šířené ctihodnými profesory ať už ekologie nebo filosofie v podstatě nezajímavé. A generace nových sousloví vymýšlených těmito pány a jejich následné používání mi připadá legrační.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
3. 12. 2016 22:00

Vplývajú na zvyšujúci sa výskyt rakoviny pľúc viac paneláky ako fajčenie?Zaujímavá je aj diskusia pod článkom.
http://www.topky.sk/cl/10/1533193/Odbornik-na-radioaktivitu-o-rakovine-na-Slovensku–V-budovach-stale-dychame-nebezpecny-radon

hudryper
hudryper
3. 12. 2016 22:47

Současný letecký provoz na světě představuje prý zhruba něco přes 100 000 startů každých 24 hodin.K tomu je třeba přičíst tajná čísla startů vojenských letadel a jako zvlášť cynické vůči našim starostem s životním prostředím je zapotřebí připočíst starty letadel vyrábějících chemtrails. ! To jsou statisíce tun zplodin kerosenu dopravených letadly přesně tam,kde podnebí Země škodí maximálně, vojenká a chemtraisová letadla to kromě rozprašovaných chemikálií “ vylepšují“ tím, že všechny svoje výfuky pracují naplno až na hranici troposféry se stratosférou. Za této situace se do PSČR dostane návrh zákona,za jehož přijetí pár nenápadných lobystů utratilo nevelký,leč pro české poslance nikoliv… Číst vice »

jogín
jogín
4. 12. 2016 11:14

Sio, i když nerad, musím ukázat na díry ve článku. Ekologie je bohužel v obecném povědomí deformována neznalostí základních věcí. Chybí vědomost o sukcesi- čili to, že pozměněné stanoviště je nejdřív osídleno rychle se množícími druhy (plevely), které jsou postupně nahrazovány jinými, až dojde k stabilnímu stavu, danému klimatickými a půdními podmínkami. Takže třeba smrkový les v nížině bez zasahování skončí lesem dubojasanovým, ovšem sukcese bude trvat mnoho STOVEK let. Další průšvih je totální díra ve znalostech chemie, takže úplně obyčejné věci jsou považovány za jedy. Třeba ten nebezpečný anhydrid v Ytongu je obyčejná sádra a podezřelý hliník se už… Číst vice »

Béda
4. 12. 2016 12:16

hudryper napsal Současný letecký provoz na světě představuje prý zhruba něco přes 100 000 startů každých 24 hodin.K tomu je třeba přičíst tajná čísla startů vojenských letadel a jako zvlášť cynické vůči našim starostem s životním prostředím je zapotřebí připočíst starty letadel vyrábějících chemtrails. ! To jsou statisíce tun zplodin kerosenu dopravených letadly přesně tam,kde podnebí Země škodí maximálně, vojenká a chemtraisová letadla to kromě rozprašovaných chemikálií “ vylepšují“ tím, že všechny svoje výfuky pracují naplno až na hranici troposféry se stratosférou. Za této situace se do PSČR dostane návrh zákona,za jehož přijetí pár nenápadných lobystů utratilo nevelký,leč pro české… Číst vice »

Sio
Sio
4. 12. 2016 12:54

jogín napsal Sio, i když nerad, musím ukázat na díry ve článku. Ekologie je bohužel v obecném povědomí deformována neznalostí základních věcí. Chybí vědomost o sukcesi- čili to, že pozměněné stanoviště je nejdřív osídleno rychle se množícími druhy (plevely), které jsou postupně nahrazovány jinými, až dojde k stabilnímu stavu, danému klimatickými a půdními podmínkami. Takže třeba smrkový les v nížině bez zasahování skončí lesem dubojasanovým, ovšem sukcese bude trvat mnoho STOVEK let. Další průšvih je totální díra ve znalostech chemie, takže úplně obyčejné věci jsou považovány za jedy. Třeba ten nebezpečný anhydrid v Ytongu je obyčejná sádra a podezřelý hliník… Číst vice »

Sio
Sio
4. 12. 2016 12:57

Béda napsal
Ekobyznys taky byznys. Myslím, že byznysmeni velice záhy vypozorovali potenciál zelené tematiky, infiltrovali skrze své „ekokonzultanty“ strany zelených aktivistů a přetvořily svými „sponzorskými dary“ tyto původně levicové strany a dobrovolné iniciativy na údernou pěst svých zájmů.

Ano. A právě proto mnozí (čest vyjímkám) ekologové dělají, to co dělají a nedělají, co je potřeba.

idiotronic
4. 12. 2016 13:31

jogín napsal akutní toxicita kouře dřeva je vyšší než u černého čmoudu z polystyrenu a karcerogenita kouře z dřeva obnáší polovinu kouře z hnědého uhlí. Děkuji jogínovi,že mi vyčerpal většinu témat . Zbylo: Když bylo haldám hlušiny v nýřanské pánvi (vytěžená) přes sto let, odvezli si haldy Němci a Taliáni. Dneska,jako starý rodák sice žasnu,kde je někdejší panorama , ale v celku vznikl prospěch (odvezli horninu,zvanou lupek, po těch letech už vyhořely pyrity. Neuvolňovala totiž radon). Chlorace vody je dvojí. První má zabít všechno živé a chlor se vyžene vzduchem a aktivním uhlím (tím se mají odstranit i chlorované sloučeniny,zejména… Číst vice »

Admirál
Admirál
4. 12. 2016 16:31

„V Iráku se bombardovaly přednostně chlorovací stanice,
další informace u s. Allbrightové.“

Allbrightová byla a je v ekologii na špici. Projevila dojemnou starost o zdraví běžného Iráčana – nedopustila, aby pil hnusnou přechlórovanou závadnou vodu.

Není nad to, když se snoubí humanita s ekologií.

jogín
jogín
4. 12. 2016 19:57

Zkusím trochu odpovědět na Siovy otázky. ad 1 Nestalo se nám náhodou, že pro pár třísek nafouknutých do obrovských bublin pod diktátem peněz naši ekologové nevidí les? Samozřejmě, klasický příklad je Šumava, kde nejde o peníze, ale o ideologii. ad 2 Pokud ZAVÁDÍME do výroby a to jakékoli, nejen potravinářství nebo stavebnictví, které jsem vzal za příklad JAKÉKOLI NOVÉ MATERIÁLY, platí ohledně důkazů neškodnosti PRESUMPCE VINY? Myslím, že presumce viny je tak obvykle silná, že často dochází k spíš k buzeraci úřadem. Jenže existovala díra v medicině, kde byl bez výzkumu zahájen kšeft s asistovanou reprodukcí, kupodivu bez problémů, ale… Číst vice »

jogín
jogín
4. 12. 2016 20:55

Kdy bych se pokusil sumarizovat, viděl bych celkovou situace následovně. Lidé v ekologických aktivitách jsou slušní a odpovědní lidé se značným zájmem o přírodu. Bohužel jejich znalosti v naprosté většině za moc nestojí a řada z nich chápe ekologii stejně jako náboženství. Navíc slouží jako kanonenfutr pro hlavouny, co hrají na politiku. Výsledkem je šíření a podpora naprostých dezinformací, které využívají strachu k získání moci a politické podpory. Potřebovali bychom opravdu důkladné vzdělávání v organizacích zelených a v ideálním případě i realgreens, kteří by se postavili proti nesmyslům z vlastních řad a kteří by organizovali diskuze s vynikajícími odborníky. Prokádrovat… Číst vice »

Bety
Bety
4. 12. 2016 21:34

Na AC24 je příspěvek – Zakázaný dokument o očkování… Je téměř neuvěřitelný. Na začátku osmdesátých let byl výskyt autismu 1 z 10000 dětí. Dnes je 1 z 250, dokonce tam uvádí, že má tak raketový vzestup, že do dvaceti let bude autista každé druhé dítě. Na každé jednotlivé vakcíně vydělává farmaceutický průmysl 30 miliard ročně. Nikdo s tím nic nedělá, protože žalovat v USA o odškodnění můžete jen ministerstvo zdravotnictví – tedy by se to platilo ze státního rozpočtu, a případů je tolik, že by to státní rozpočet nejspíš okamžitě položilo na lopatky. Dá se něčemu takovému vůbec věřit?? A… Číst vice »

idiotronic
4. 12. 2016 23:02

jogín napsal
folie nalisované na papír.

Obaly TETRAPAC. Polyethylen 2 vrstvy (navrch a uvnitř), hliníková fólie a papír s potiskem. Viděl jsem propagační německý film,kde nechyběl záběr na zpětně získanou papírovinu a roztavený hliník. O ekonomii recyklace tohoto obalu mne to nepřesvědčilo.Odněkud přitékají peníze.

Bety
Bety
5. 12. 2016 6:56

Vracím se ještě k tomu očkování. Ve filmu se zmínili, že někteří lékaři v USA naočkují dítě během JEDNOHO týdne až DEVÍTI vakcínami. Dovedete si představit to zatížení organizmu a to i v případě, že by vedlejší účinky byly nulové?? To je prostě zhovadilost!!! Hlavně že nás tady krmí takovými seriály jako Chirurgové a podobně a vymyté mozky vzdychají obdivem nad americkou vyspělostí.

koloděj
koloděj
5. 12. 2016 7:03

jogín napsal
ale dodnes není jasné, jestli módní injekce spermie do vajíčka je nezávadná.

Na osel.cz se nedávno objevil článek o tom, že dnes již dospělí zkumavkoidi ( tedy muži ) jsou skoro neplodní. Přirozené bariery pro slabé spermie překonala piko-vývěva a náhodný výběr laboranta, kterou spermii nasaje a flusne do vajíčka. http://www.osel.cz/9065-lesk-a-bida-asistovane-reprodukce-jsme-na-zacatku-konce.html

Sio
Sio
5. 12. 2016 7:48

fajt napsal

http://vox.komuna.cz/siouxove-celi-brutalnimu-nasili-jen-hodiny-zbyvaji-do-vyprseni-ultimata/

Díky za upozornění na příkoří, ktere se děje mým rudým bratrům Sio-Uxům. Už mám objednánu letenku, všichni Siové je přijedou podpořit!

Sio
Sio
5. 12. 2016 7:52

Bety napsal

Vracím se ještě k tomu očkování. Ve filmu se zmínili, že někteří lékaři v USA naočkují dítě během JEDNOHO týdne až DEVÍTI vakcínami. Dovedete si představit to zatížení organizmu a to i v případě, že by vedlejší účinky byly nulové?? To je prostě zhovadilost!!! Hlavně že nás tady krmí takovými seriály jako Chirurgové a podobně a vymyté mozky vzdychají obdivem nad americkou vyspělostí.

Je to zhovadilost, souhlasím.

Béda
5. 12. 2016 8:07

Sio napsal
Díky za upozornění na příkoří, ktere se děje mým rudým bratrům Sio-Uxům. Už mám objednánu letenku, všichni Siové je přijedou podpořit!

https://www.novinky.cz/zahranicni/422637-siouxove-slavi-urady-zrusily-povoleni-pro-stavbu-ropovodu-u-jejich-uzemi.html

fajt
5. 12. 2016 8:22

Sio napsal
Díky za upozornění na příkoří, ktere se děje mým rudým bratrům Sio-Uxům. Už mám objednánu letenku, všichni Siové je přijedou podpořit!

tak vás ( asi ) předběhl Trump, ale tak je dobrý, že s rudými bratry cítíte. ..)

Gatta
Gatta
5. 12. 2016 9:33

V době, kdy Martin Bursík rázně otočil kormidlem SZ směrem k tehdejší pravici, jsem přemýšlel, co má ekologická strana společného s pravicovým privilegováním těch nejbohatších na úkor plebsu. Přeci záchranu planety. Nejhorší pro planetu je bohatá střední vrstva a bohaté lidové masy jsou úplná pohroma. Každý chce, a může si dovolit, auto, domek, u domku bazén, letecké dovolené, co cvíli si kdeco nového a zbytečného koupit … … obrovská uhlíková stopa za každým, obrovská zátěž pro planetu. Noopak, těch pár boháčů ani při naprosto nepředstavitelné rozmařilosti není schopno napáchat tolik ekologické zátěže a tolik škod. Tedy závěr jasný – nutné… Číst vice »

Béda
5. 12. 2016 10:36

Gatta napsal V době, kdy Martin Bursík rázně otočil kormidlem SZ směrem k tehdejší pravici, jsem přemýšlel, co má ekologická strana společného s pravicovým privilegováním těch nejbohatších na úkor plebsu. Přeci záchranu planety. Nejhorší pro planetu je bohatá střední vrstva a bohaté lidové masy jsou úplná pohroma. Každý chce, a může si dovolit, auto, domek, u domku bazén, letecké dovolené, co cvíli si kdeco nového a zbytečného koupit… … obrovská uhlíková stopa za každým, obrovská zátěž pro planetu. Noopak, těch pár boháčů ani při naprosto nepředstavitelné rozmařilosti není schopno napáchat tolik ekologické zátěže a tolik škod. Tedy závěr jasný –… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 12. 2016 11:03

Gatta: Tohle je dost hnusná lež jdoucí na jádro pudla. Na Bursíka napojení užiteční idioti hráli stafáž tehdejším příznivcům radaru v Brdech (někteří dokonce aktivně odstraňovali odpůrce radaru) a on sám ho na parlamentní a vládní úrovni prosazoval taktéž. A nešlo tady jen o jeden radar, šlo o politiku evropských zemí, která měla směřovat k válce s Ruskem a depopulaci planety. S ekologií to nemělo nic společného. Pár zbohatlíků v zemi (kde 70 milionů lidí je na potravinových lístcích – USA) přeci poškozuje planetu víc, než 1.4 miliardy Číňanů, s rovnoměrnější distribucí bohatství mezi obyvateli. Hra na schovávanou pořádaná chazarskou… Číst vice »

Gatta
Gatta
5. 12. 2016 11:45

Re Aleš – jistě PolPot byla zkratka na téma „zpátky k přírodě“, no a celé je to trochu provokace, ale … svět vždy fungoval – úzká vrstva s vysokou spotřebou a chudý plebs – což v ekologickém výsledku bylo přijatelné. Později začali střední vrstvy napodobovat stylem života a spotřebou šlechtu a ještě později dělníci začali napodobovat tu střední vrstvu. Tak třeba dnes i ty nové domky jsou většinou vlastně „vily“ (dříve tak fungovaly zámky) – tedy domy bez produkční hodnoty, bez hospodářského významu, domy určené jen ke spaní a k „užívání si“. A ke spotřebě dalších a dalších věcí …… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 12. 2016 11:55

Úzká vrstva s nadměrnou spotřebou a její přijatelností pro životní prostředí je nesmysl.

Aleš
Aleš
5. 12. 2016 12:24

fajt: Co se daří v USA, nedaří se u nás. Projeďte se někdy na kole přes Ždánický les. Je tam plno cyklostezek, využívajících stavby vybudované díky mafii. Moravským naftovým dolům. Plyn pro nepohodlné z první ruky. Bursíkovci a jejich úhlavní přátelé z Teplárenského svazu a Svazu průmyslu a obchodu i Kalouskovi padáci, Hávové, a přátelé z Bombardieru a Vojenského opravárenského podniku ze Šternberku by mohli vyprávět. To se pak sponzoruje stafáž u „ekoteroristů“ z hnutí duha, kteří pak demonstrují proti bezpečnosti dodávek plynu z Ruska a za spřátelené (penězi z US ambasády) Majdanisty na Ukradině. Jen pitnou vodu v okolních… Číst vice »

hank
hank
5. 12. 2016 20:28

idiotronic napsal: „Obaly TETRAPAC. Polyethylen 2 vrstvy (navrch a uvnitř), hliníková fólie a papír s potiskem. Viděl jsem propagační německý film,kde nechyběl záběr na zpětně získanou papírovinu a roztavený hliník. O ekonomii recyklace tohoto obalu mne to nepřesvědčilo.Odněkud přitékají peníze.“ Nic o tom nevíš, ale plivnout si musíš. Jsem zvědav, kdy a kudy začne poslední věta běhat po internetu jako prokázaná skutečnost. Existuje česká firma, která má na zpracování odpadního tetrapaku vyvinutou svoji technologii. Není to žádná velká věda, v podstatě jen vtipná kombinace dávno známých standardních způsobů přípravy papíroviny. Jde o mechanickou separaci mokrou cestou (tzn. že při samotné… Číst vice »

hudryper
hudryper
5. 12. 2016 21:09

Kdyby v ochraně životního prostředí nešlo jen o zajímavý bussines,ale byl by skutečný zájem o
zlepšení životního prostředí,bylo by i několik sum po 30 milionů Euro zanedbatelným pakatelem.
Zase je zde vidět,k čemu ve skutečnosti slouží EU,když takovou úžasnou technologii nepodpoří,
živení milionu práce neschopných imigrantů však ano a s radostí…Vyvezl jste do Srbska a na Ukrajinu, na evropský trh Vás nepustili ? Neobrátili jste se na komisaře přes ekologii? Také má
význam lobovat stejně úspěšně jako starosta Trokavce svého času v EP. Dejte k lepšímu,jak se
Vaších nabídek zhostili.

Martin (už bez taky m)
5. 12. 2016 21:45

Jogíne, jsou i aktivisté, kteří by namísto striktní bezzásahovosti mnohde (mluvím za Jeseníky které snad trochu znám) naopak rádi převedli ony monokultury smrku za pomoci aktivních zásahů poněkud rychleji. Vysazuje se stále hodně smrku, při výchově se mnohdy vyřeže velká část dřevin mimo smrk, včetně prospěšných dřevin typu tzv. melioračních a zpevňujících (MZD). Dnes jsem šel kolem kilometrů rezervace kde chyběla bříza zcela… Lesníci tam provedli aktivisty kritizovaný zásah, který uspíší rozpad smrkové kultury i stromů v rezervaci… CHKO to posvětila a je na nás necháme-li to tak, vždyť jsme jen „amatéři“, tak přece nemůžeme být pravdě blíže… No alespoň… Číst vice »

jogín
jogín
5. 12. 2016 22:13

Martine, moc díky. Není důležité, jak vás lidi oceňují, je důležitá práce, která za vámi zůstane. Doufám, že si to ještě přečtete.

Gatta
Gatta
6. 12. 2016 7:02

Re hank – Dlouholetý insider papírenské branže je velmi vzácný zdroj informací a osvěty o možnostech a praxi recyklace papíru. Proč ale hned tak zostra na neindsaidery … ?

K tetrapackům jsem sit edy něco pohledal sám:

http://arnika.org/recyklace-napojovych-kartonu-v-ceske-republice
http://www.odbornaskola.cz/joomla/images/stories/odbornaskola/zizkova/11._recyklace_npojovch_karton.pdf

Martin (už bez taky m)
7. 12. 2016 16:52

jogín napsal Martine, moc díky. Není důležité, jak vás lidi oceňují, je důležitá práce, která za vámi zůstane. Doufám, že si to ještě přečtete. Děkuji. Nejsem bohužel dosud tak samostatným, abych se bez vlivu hodnotících lidí kolem obešel… No bude to zase xyz hodin a dnů práce, nestíhám informovat, natož trochu lidsky žít… Bylo by fajn, kdyby vztahy tří nejvýznamnějších zemí vytvořily základ prostředí, kde se zase dá důstojně dlouhodobě pracovat s radostí a v naději v lepší příští… EU dneška tím prostředím bohužel rozhodně není… Blíží se doba, kdy budeme na hory vysazovat masivně jeřáb, javor, vrbu a břízy,… Číst vice »