Exekucím neujdou ani nemocenské dávky

V roce 2014 provedly okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) z důvodu nařízené exekuce a insolvence srážky z 88 682 dávek nemocenského pojištění, což je o téměř 27 tisíc exekučních a insolvenčních srážek více než v roce 2013. Objem částky vyplacené na srážkách přitom stoupl více než dvojnásobně. Zatímco v roce 2013 činil zhruba 58 milionů korun, v roce loňském to bylo takřka 122 milionů korun.

Exekuční a insolvenční srážky z dávek nemocenského pojištění tak v roce 2014 vzrostly o více než 43 % ve srovnání s rokem 2013. Současně v minulém roce stoupl i celkový počet zpracovaných dávek nemocenského pojištění – o téměř 12 % oproti roku 2013. Loni bylo zpracováno 2 786 089 nemocenských dávek, což je o téměř 300 tisíc více než v roce 2013.

Vzrůstající trend exekucí a insolvencí i výše srážek z nemocenských dávek je jasně patrný „po čtvrtletích“. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2014 se počet srážek pohyboval kolem 6000 měsíčně a jejich úhrnná výše činila 21,8 mil. Kč, v posledním čtvrtletí loňského roku byl počet srážek průměrně již přes 8000 měsíčně, jejich objem se vyšplhal na částku 39,1 mil. Kč.

Srážky z dávek nemocenského pojištění se vždy provádějí z dávky za celý kalendářní měsíc. V praxi to znamená, že pokud trvá nárok na výplatu nemocenského a potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (tzv. lístek na peníze) je vystaveno k jinému než k poslednímu kalendářnímu dni v měsíci.

OSSZ musí počkat na doručení dalšího potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti, aby bylo osvědčeno trvání nemoci po celý kalendářní měsíc.

Lidé se nemusí obávat, že kvůli exekuci nebo insolvenci přijdou o celou výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství. Dlužníkovi vždy musí zůstat tzv. nezabavitelná částka. Jde o část mzdy, tedy v případě ČSSZ o část vyplácených dávek, která ze zákona musí zbývat na uspokojování životních potřeb dlužníka a kterou nelze srazit. Nezabavitelná částka pro povinného (tj. dlužníka), který nevyživuje žádnou osobu, je letos o 71 Kč nižší než loni, činí 6118 Kč místo 6189 Kč.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
26. 2. 2015 18:56

Máme vládu s obrovským sociálním cítěním. Kam by dospěli bohatí, kdyby chudí nespláceli své dluhy? Soudci a státní zástupci musejí také dostat, co jim patří. Jen běžný zaměstnanec musí držet hubu a krok. Při přechodném nedostatku financí se u nás v práci snižovaly mzdy o 20%. Všichni chodili do práce bez zkrácení o jeden den v týdnu. Nikdo práce také neubral. Na všechno se zapomnělo. Připomeňme si faleš Sobotky a Zaorálka. Je mi trapné připomínat, kdo jim skočil na lep.

Alena
Alena
26. 2. 2015 19:53

opět klasický příklad, kam jdou naše daně a další odvody.Nemocenská se odvádí pravidelně měsíčně dle zákonně stanoveného klíče a má sloužit k ochraně zaměstnance v době, kdy si nevydělává. Zatím slouží podnikatelům-lichvářům.

J. W.
J. W.
27. 2. 2015 6:40

Špatně. Ti, kteří podléhají exekucím jsou ti neúspěšní. Je pochopitelné, že musí dělat slámu pod nohama těm úspěšným. Neúspěšní nepochopili a nauchopili výzvu doby k osobnímu růstu. Nyní si stěžují, že nemají na kom parazitovat, zatímco ostatní parazitují na nich. Jak pravil jeden náš úspěšný, vážený a zazobaný prezident: „Nikdo se o vás dnes nebude starat, stát již vůbec ne. Každý se musí starat o sebe sám.“ A šel nám v tom skvělým příkladem. Staňte se tedy prezidenty, ministry financí a premiéry, a pak zbohatnete. Všichni máme rovné šance…jen pro to musíte něco udělat. Čest práci (druhých na nás)!

idiotronic
27. 2. 2015 9:22

Do problémů se můžete dostat i když je z vaší strany vše v pořádku. Naši zákonodárci předpokládají, že úředník nikdy chybu neudělá. A tak jsem neobdržel dávky jednou, se zpožděním pěti měsíců je pak bez vysvětlení obdržel(žádný ,,bonus z prodlení“), za dva roky podruhé… Při třetím případu jsem si založil spotřebitelskou úvěrovou kartu. Je to drahé, ale v nejhorším případě alespoň nejsem vázán insolvencí, mohu platit kartou (třeba jízdenku na druhý konec světa ) a neumřu hlady. Poplatky za kartu jdou samozřejmě do Rakouska. Nezdá se vám, že takovéto prováděcí předpisy (když situace nastane, není si kde stěžovat) podvracejí společnost?… Číst vice »

Ghis
Ghis
27. 2. 2015 17:29

Nezabavitelná částka na státem vyplácené podpory by měla být minimálně 25000. Proč má stát dělat servis pro podnikavce. Ale to by si stěžovali, že je omezováno jejich právo na – Finanční podnikavectví-.
————————————–
idiotronic napsal: Dnes je výročí podpálení Reichstagu.
Proto musel zemřít Miloševič, aby jim nenadělal paseku v obžalobě jako G.Dimitrov před 82 lety.

Sio
Sio
28. 2. 2015 10:44

od 6 tis. příjmů je cesta rovnou na ulici. Charitativní útulky jsou zřejmě ve své podstatě ghetta, příčetnější bezdomáči se jim raději vyhnou.
http://www.novinky.cz/domaci/362897-radsi-budeme-ve-stanu-v-parku-nez-v-nocleharne-tvrdi-bezdomovci.html
Sám jsem v létě hodil s některýma řeč, popisovali mi riziko, bydlí se tam prý po dvou a můžete třeba vyfasovat někoho, kdo patří spíše do léčebny, takže se nevyspíte. Raději spali venku. Řeč s nima byla rozumná, jeden z nich se alkoholu ani nedotkl, a i ten druhý byl střízlivý. No štamprlku slivky si se mnou dal, ale víc nechtěl.
Je to smutné, denně vidím i několik lidí, kteří vybírají popelnice.

fajt
28. 2. 2015 11:04

Sio napsal od 6 tis. příjmů je cesta rovnou na ulici. Charitativní útulky jsou zřejmě ve své podstatě ghetta, příčetnější bezdomáči se jim raději vyhnou. http://www.novinky.cz/domaci/362897-radsi-budeme-ve-stanu-v-parku-nez-v-nocleharne-tvrdi-bezdomovci.html Sám jsem v létě hodil s některýma řeč, popisovali mi riziko, bydlí se tam prý po dvou a můžete třeba vyfasovat někoho, kdo patří spíše do léčebny, takže se nevyspíte. Raději spali venku. Řeč s nima byla rozumná, jeden z nich se alkoholu ani nedotkl, a i ten druhý byl střízlivý. No štamprlku slivky si se mnou dal, ale víc nechtěl. Je to smutné, denně vidím i několik lidí, kteří vybírají popelnice. čezko je… Číst vice »

Alena
Alena
28. 2. 2015 12:36

rozjíždí se další úžasný byznys- to jest pěstounská péče. Prý 40 tis . na dítě měsíčně!! Ale vše nedostanou pěstouni, rozdělí se to mezi neziskovky a pěstouny. A pak, aby bylo na důchodce a nezaměstnané. Když z toho někomu nekápne do kapsy, jsou na odpis