Diskuze k článku


 • J. Hruška • 12. ledna 2020

  Teda, tohle je snůška. Skleníky, vyhřívané odpadním teplem z nějakého provozu – v Sovětském svazu to byla novinka někdy v padesátých létech. Hnojení výkaly – dělalo se to od nepaměti, než to ekologové zakázali, aby to teď mohli vynalézt. No a k tomu dvě stránky blábolů o uhlíkové stopě a záchraně planety. A to jsem si já vůl před lety při poslouchání žvástů stranických gerontů myslel, že už nic blbějšího v životě neuslyším.

 • Dana • 12. ledna 2020

  „““““O deset let později byly tyto myšlenky oživeny v USA, s vydatnou pomocí Alexandrie Ocasio Cortezové. GND, který má potenciál stát se jednou z největších globálních kampaní naší doby, vyžaduje radikální a naléhavé obrácení současného stavu světové ekonomiky, včetně úplné dekarbonizace a závazku ke spravedlnosti a sociální spravedlnosti.“““““
  Ha ha. Posledni bitva vzplala, dejme se na pochod… Soudruzka Alexandria Cortez je aktivistkou demokratickych socialistu, kteri maji velkou starost o socialni spravedlnost NA CELEM SVETE. Proto je pro zruseni statnich hranic a zaclenovani imigrantu z chudych casti sveta.
  V kongresu jeji navrh Noveho zeleneho udelu podporilo asi sest lidi, coz nekvalifikuje ani pro zacatek projednavani. Ocasio mela tezke osypky. My jezdime auty a zereme maso, denne se sprchujeme a ochlazujeme si domy. No, fuj.
  Jak to vidim, prichazi socialismus pro ceske soudruhy z imperialisticke Ameriky. Proc ne, socialismus je mezinarodni a soudruzi se musi delit o bohatstvi. Tenhle americky socialismus je ale lepsi, progresivnejsi, holt se budete muset hodne uskromnit. Prestat nicit planetu a naslouchat vegetarianske Grete. V zajmu zachrany globalni civilizace prijmout nejmene milion chudych z tretiho sveta. To pro zacatek, oni maji vic deti nez Cesi a zastupy nepolevi. Jestli jeste nemate obohacovaci emigranty v Cesku, tak to si piste , ze se na tom pracuje.

  Proti pestovani rajcat ve skleniku v chladnych oblastech nic nemam – hnojivo z lidskeho odpadu se bezne na svete pouziva, bez fekalii by nemohli v Asii pestovat ryzi . Ale ta vypestovana rajcata v prirodnim prostredi nejen, ze chutnaji lepe, ale maji vice mineralnich hodnot. My mame asi jen 4 keriky pro zabavu a tak kupujeme u farmaru v co-op, ty jsou ovsem dvakrat drazsi….

 • racek • 12. ledna 2020

  Bože bože, já mám úplný osypky. Taková směs nevzdělanosti a nenávistného masochismu se hned tak nevidí. Místo abychom se začali připravovat na výkyv klimatu … samozřejmě, z největší pravděpodobností zcela přirozený… tak budem bojovat proti přírodnímu jevu, který 10000 x přesahuje naše možnosti to ovlivnit. Samozřejmě, ty zdroje pak budou chybět , strašně chybět. Třeba na ochranu přírody, půdy, lesa , vod, oceánů a živočichů. Místo toho ničíme půdu, pěstujeme kůrovce, kácíme lesy na produkci palmového oleje na tzv. biopaliva, tlačíme násilím elektromobilitu která v současné formě ničí svět násobně víc, zakazujeme čisté zdroje jako jaderky atd… Jo, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly…

 • Gatta • 13. ledna 2020

  “Pokud všechny naše sračky splachujeme pitnou vodou do moře, tak nemáme šanci na přežití“

  Takto vedle sebe napsané „sračky a pitná voda“ působí opravdu dramaticky.
  Ale pokud je ta pitná voda povrchová (dešťová) tak po spláchnutí a vyčištění v čističce stejně skončí tak jako tak v řece. Jde ale o to, kolik nežádoucích prvků ta splašková voda obsahuje – od antibakteriálních čistdel až po ženské antikoncepční hormony. A také, jak se s tou vodou dál v té řece hospodaří. Řeka může krajinu zavlažovat, nebo ji i vysušovat.

  No a budovat hromadně opět společné suché latríny v dnešních měsrech asi také není cesta.
  Jistě je možný rozvod dvojí vody, pitné a užitkové, ve 30. letech se to i zavádělo, ale to je nákladná změna infrastruktury rozvodů v zemi i v domech. A stejně nemůžete dovézt do domů užitkovou vodu nijak neupravenou nebo dokonce nějak bakteriologicky závadnou. A vodu toto řešení v podstafě stejně neušetří – jen část nákladů na její úpravu. Pochopitelně mluvím o vodě nejpoužívanější, tedy „přehradní“.

  Jedno ale autor nepíše – „Za kolik bude to rajče z anglického skleníku“ – pochopitelně BEZ DOTACÍ ???

 • Aleš • 13. ledna 2020

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020011211240448-socialismus-mel-sve-chyby-ale-toto-jsme-neznali-a-system-by-to-nedopustil-zprava-o-uklizecce/
  Neoliberální kapitalismus a imperialismus mohou být zelené asi tak jako Zelená příšera z Hochů od Bobří řeky a trvale udržitelné asi tak jako stolice při současném nakažení rotaviry, úplavicí a salmonelou. Některé státy se rozpadnou, byť by do nich nevkročila noha migranta. Kompostování a hnojení má zelenou, ale některé sračky pocházející z Nadnárodní Americké Teroristické Organizace se nehodí ani tam.
  Konečné vítězství formy nad obsahem.
  A kolik nás bude stát nějaké recyklované možná i biorajče? Tuny jiných potravin, do kterých se vejde více pesticidů a jiných chuťovek. Taková ekologická a ekonomická rovnováha. A to se VYPLATÍ! Kázeň a pořádek musí být. To by tak hrálo, aby etalon demokracie, lidských práv, vědeckého pokroku, kosmonosoautistiky, tisku nekrytých peněz, volného trhu a nadhozu dostával osypky. Tak by to soudruzi nešlo.

 • Dana • 13. ledna 2020

  Precetla jsem si clanek o uklizecce a opravdu to vypada, ze mate socialni system spatne nastaveny.
  Ve Spojenych statech ma samozivitelka urcite rozhrani, kde si muze jako pomocna sila nekde privydelavat a o davky neprijde. (Ne ovsen na cerno, ale to neni potreba.) Dale, se socialnimi davkami dostavaji lide v US automaticky i pomoc „food stamps“, poukazky na jidlo, ktere dostavaji miliony Americanu, kteri pracuji, ale jsou v limitu oznaceni jako socialne potrebni.
  A to neberu v uvahu tisice charitativnich instituci, co treba priplaceji na topeni v zime.
  Vas system je spatny i v tom, ze nepodporuje snahu pracovat a vlastne tresta za poctivou praci.
  To ale nevylucuje, ze spousta Americanu pobira socialni davky a pracuje na cerno. To je trestne, protoze strycek Sam nedostava dane z prijmu. Trestaji se ale predevsim podnikatele, co tyhle lidi zamestnavaji.

 • Admirál • 14. ledna 2020

  Ono to bude asi špatné i s tím systémem v USA.

  Pokud někdo pracuje, a nevydělá si ani na suchej chleba, stát mu musí vyplácet dávky nebo mu dávat lístky na potraviny, tak je něco špatně.
  Takové mzdová hladina je zřejmě strašně motivující…

  Když už chci motivovat k práci, nejlépe je systém cukr a bič. Když používám jenom bič, nebude to fungovat.

 • racek • 14. ledna 2020

  Víte, Dano, bohužel ještě nikdo na světě nevynalezl v této oblasi systém, který by fungoval a nemusel u toho vraždit. Na dost lidí neplatí ani cukr, ani bič a velké spoustě lidé stačí ke štěstí televize, spánek do 12 hodin, chleby s máslem a flaška rumu. O střechu nad hlavou se už někdo postará. U nás jich žije několik set tisíc. Stačí jednou za čas zaplakat, zakřičet dyskrymynasééé, zabědovat u nezislovky a zas jde vše jak má jít, že. Ale dobře, to jsou lidé kteří s tím mají tisícileté zkušenosti. Nejsmutnější pohled byl ale na severu Norska na laponce, žijících v opravdu hrozných neupravených stanech vyspravených igelitem a lepenkou, kteří se odpoledne probouzejí s noční opice. Už ani ty soby nemají. Jen si jdou jednou za čas pro podporu, pak je někdo odvede na demonstraci za lidská práva a ouřady jem trochu zvednou dávky a jde to dál.
  Dnes máme stokrát méně možností jak tyto lidi začlenit do dnešní doby. Ti naši si to užívají naplno a rychle se množí, však dítě je také zdroj dávek. Ti ubozí Laponci si to nevybrali. Ti prostě a jasně vymírají.

 • Dana • 14. ledna 2020

  Ano, to je druha strana mince, p.Racku.
  Tyhle lezerni typky mame v Americe taky, ted vysel zakon, ze zdravi muzi mezi starim 25-35 roku si musi vybrat z trech nabidek praci, jinak prijdou o socialni podporu. To je zase ryku o rasismu.
  Ja soucitim s tou pani uklizeckou, co udelala chybu a vedle socialnich davek trochu pracovala. Jestli to bylo poprve, tak ji urad mohl jako varovani davky na urcitou dobu strhnout. Tohle bylo drasticke potrestani. Kdybych byla ja v takove situaci, tak vezmu jakoukoli praci a pak vezmu deticky na socialni urad a tam budeme bubnovat o pomoc. To jsou ale hrabeci rady, ja vim.
  Laponci a indiani v Americe proste neustali nase produktivni hemzeni a tak radsi prezivaji az vymrou, ale domnivaji se, ze jsou svobodni. (Jako i nekteri bezdomovci.) Pracovat u ponku cely den nekde v montovne by byl pro ne trest smrti. Nejsou na takovou disciplinu mentalne nastaveni.

 • racek • 15. ledna 2020

  Jo, u ponku asi ne. Prostě jsme jim to jejich území, zvěř a zvyky vzali a přinesli jim na oplátku věci, proti kterým se neumějí bránit. Ach jo.
  Jo a ty „takový co dostanou i když ráno nevstanou “ jsem tam u Vás viděl dost na vlastní oči. Jedna mi vynadala když jsem si vybíral peníze z bankomatu, že jsem bílej rasista co jí předběhl…. marně jsem se bránil.. no, už je to asi 20 let. určitě se to už nestane ( Já už nikam totiž jezdit nehodlám)..

 • racek • 15. ledna 2020

  ten citát je z písně jednoho u nás zakázaného zpěváka. Kvůli němu zrušili českého slavíka. Mohl by vyhrát.