Historie Ukrajiny ve 2 minutách

https://www.youtube.com/watch?v=hn7DVG_qxPY

Ukrajina je neudržitelný stát, který nikdy dříve v takových hranicích neexistoval. V podstatě se jedná o takový sovětský vynález, který spojil buldoka s nosorožcem z čistě manipulativních důvodů. Je známo, že Ukrajina byla poskládána z různých kousků, které měly v různých dobách absolutně rozdílnou kulturní a historickou orientaci.

Jak tedy bylo poskládáno toto puzzle pod názvem Ukrajina? Přesně před 360 lety došlo k tomu, co nazývají spojením Ukrajiny s Ruskem. Zaprvé připomeneme, že tenkrát ruská hranice vedla západněji. Posunuta byla až ve 20. století. Za druhé nedošlo k připojení celé dnešní Ukrajiny, ale jenom území Záporožského vojska, takzvané Getmanščiny (1654) a to ještě pouze její východní části. Na konci 18. století Rusko dobylo Novorusko (1783). Tato území vůbec nikdy nebyla ukrajinská. Jednalo se o území bývalého Krymského chanátu, ze kterého byly po několik století podnikány útočné výpady na ruská území, a který byl poražen za Kateřiny II. Potom bylo mezi evropské státy děleno Polsko. Tehdy Rusko získalo západní část Getmanščiny a další území a tento status quo byl neměnný po více než jedno století. Ukrajina jako stát na krátkou dobu vznikla až po revoluci (1918) a přesněji tehdy existovaly hned tři státy: Ukrajinská lidová republika s centrem v Kyjevě, to byla ta, v jejímž čele stál Petljura a dvě sovětské republiky s hlavními městy Charkovem a Oděsou (Oděská sovětská republika a Doněcko-Krivorožská sovětská republika). Tyto dvě Ukrajiny sjednotili bolševici (1921-22), přičemž změnili ruskou hranici a část Novoruska začlenili do Ukrajinské sovětské socialistické republiky jakoby automaticky. Západní Ukrajinu, která nikdy nebyla součástí Ruského impéria, Kyjev získal po uzavření paktu Ribbentrop-Molotov (1939-40). Konec 2. světové války (1945) znamenal připojení Zakarpatí a v roce 1954 Chruščov Ukrajině přenechal Krym, který k ní neměl absolutně žádný vztah. Takže svou územní a politickou podobu a jednotu získala Ukrajina, až když se stala součástí SSSR. Jedním ze zakladatelů SSSR byl Lenin, jehož památník tak zuřivě bořili majdanovci.

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Starý doktor
10. 6. 2015 4:18

Paní Ireno díky a zde jak to vidí dnešní Ukrajina resp, její „historici a učitelé“ – Древние укры выкопали Чёрное море или как на Украине сочиняют историю , https://www.youtube.com/watch?v=P5URA9SMSY8#t=162.

nikdo
nikdo
10. 6. 2015 6:33

Tohle by se dalo říct o celé řadě států, m.j. Československu, SSSR, RF, Číně, Turecku,… Který stát nakonec není umělý, snad nějaký menší ostrov. Čím větší stát, tím umělejší, tím více kultur, náboženství. Spíš bych považoval za významné, že Ukrajinu nevytvořili Ukrajinci. Proto se teď snaží vylhat si pokud možno slavnou historii. A může to fungovat, když to obyvatelstvo přijme. Ale ono to asi nepřijme. V první řadě má vlastní pravou historii a část obyvatelstva je na ni hrdá, a potom část té vylhané historie je tak zjevně blbá, že normální člověk by si připadal jako imbecil kdyby se k… Číst vice »

paskal
paskal
10. 6. 2015 10:02

K nicku nikdo . Nevím, jestli se dá srovnávat naše národní soustátí s Ukrajinou. Tolik umu a odvahy nemám. Zajímavé, že ve VAšem výčtu chybí umělý ostrov mezi AO A TO USA. Zejména historie vzniku a přibírání dalších území.

nikdo
nikdo
10. 6. 2015 11:12

paskal napsal

K nicku nikdo . Nevím, jestli se dá srovnávat naše národní soustátí s Ukrajinou. Tolik umu a odvahy nemám. Zajímavé, že ve VAšem výčtu chybí umělý ostrov mezi AO A TO USA. Zejména historie vzniku a přibírání dalších území.

Srovnávat můžete cokoli s čímkoli. Za umělý stát byla ČSR prohlašována tuším Hitlerem, což ve mě vyvolává jistou alergii na výraz „umělý stát“. Řekněte mi, který stát není umělý? V mojem výčtu umělých států jich chybí hodně přes sto, ale USA tam chybí opravdu záměrně. Proč se má o nich pořád mluvit když to není nutné.

peter.
11. 6. 2015 7:39

Výber najväčších rusobijcov v postsovietskych štátoch musel mať zaujímavé kritériá :
http://aloban75.livejournal.com/1033425.html

orinoko
orinoko
12. 6. 2015 19:28

Jak jsem mlad, tak jsem tezce unaven tim nekonecnym syckovskym sajrajtem. Pravda, Rusko hraje o cas, ale uz ted ho dostalo vice nez doufalo. Utok na Podnestri bude znamenat nekolik veci. 1 – Rusko uzavre Azovske more. Nikdy uz k tomu nebude mit takovou prilezitost. Halic si nasledne muze cely Mariupol nabouchat do kroniky. Dalsi pristav v hajzlu. 2 – Rusko si vyzkousi horkou fazi sveho boje o svoje vlastni enklavy. Dneska Podnestri, zitra Kaliningrad, pozitri Cechy krasne, Cechy nase. Bude to kratke a neuveritelne frustrujici pro EU soudruhy. 3 – Rusko je v tuto chvili pripraveno. Putin dostal zelenou… Číst vice »

orinoko
orinoko
12. 6. 2015 19:32

Seru NATO, zasadni prispevek na Podnestri a radeji zmizel. Tak jen dve vety. Jetstli dneska Podnestri, tak zitra Kaliningrad. Rusko zakroci a uzavre Azovske more.
A dal se tu treba poserte.