Hnutí DUHA předalo ministrům výzvu za omezení jedovatého herbicidu

Skoro šest milionů kg/l herbicidů spolykaly loni naše pole a trávníky, podíl glyfosátu výrazně stoupl

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 14. září 2016

Loni se u nás spotřebovalo téměř šest milionů kg/l herbicidů a desikantů (látek na vysoušení rostlin) [1]. Výrazně přitom stoupl podíl glyfosátu na celkovém množství těchto přípravků – zatímco v roce 2000 tvořil glyfosát zhruba 16 % použitých herbicidů a desikantů, v roce 2015 to bylo dvakrát tolik, téměř 32% [2]. Herbicidy a desikanty tvořily v minulém roce 47 % všech přípravků “na ochranu rostlin a rostlinných produktů” – vyplývá to ze Zprávy o stavu zemědělství za rok 2015 [1].

Glyfosát byl přitom označen Světovou zdravotnickou organizací za pravděpodobný karcinogen a je nebezpečný pro lidské zdraví a životní prostředí [3]. Přesto byla jeho registrace Evropskou komisí dočasně prodloužena do konce roku 2017, i když prodloužení nezískalo dostatečnou podporu členských státu ani Evropského parlamentu [4]. Během této doby by se měla ke zdravotním rizikům glyfosátu vyjádřit také Evropská agentura pro chemické látky (ECHA).

Evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin nicméně doporučil členským státům, aby v každém případě výrazně omezily používání glyfosátu zejména na zahradách a veřejných prostranstvích, jako jsou parky a dětská hřiště, a minimalizovaly jeho použití na předsklizňové dosoušení. Evropské státy v červenci odhlasovaly text navazujícího nařízení Evropské komise, které určuje omezení pro použití glyfosátu [6]. O termínech a formě omezení budou jednat členské země včetně ČR, která byla dosud k použití glyfosátu vstřícná.

Hnutí DUHA proto zveřejnilo na konci června výzvu českým ministrům zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí, ve které žádá výrazné omezení použití glyfosátu u nás. Celé znění výzvy i možnost výzvu podpořit je na stránkách www.parkybezchemie.cz. K výzvě se už připojilo téměř 900 lidí. Výzvu jsme ministrům předali i s prvními osobními vzkazy lidí, kteří výzvu podporují.

Ze známých osobností výzvu podporují například specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková nebo zemědělec a lesník Daniel Pitek.

Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, řekla:   
   
“Zbytky Roundupu se běžně nachází v našem životním prostředí i v našich tělech. Tento celosvětově nejpoužívanější herbicid přitom může vést k systémové toxicitě a být jedním z důležitých rizikových faktorů vývoje mnoha chronických onemocnění. Přesto si jej stále mnozí postřikujeme na trávníky a chodníky okolo domů, města jej běžně používají na veřejných plochách a další podstatné navýšení jeho spotřeby se očekává v případě pěstování geneticky modifikovaných potravin. Proto podporuji výzvu Hnutí DUHA.”   


Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství z Hnutí DUHA, řekla:

„Ročně se u nás spotřebuje velké množství herbicidů a desikantů na dosoušení rostlin, přestože často je jejich použití jen zbytečným hazardem a zátěží pro zdraví lidí i životního prostředí. Podíl glyfosátu, pravděpodobně karcinogenní látky, přitom stoupá. Vyzýváme proto české ministry, aby se zasadili o zdravější prostředí pro všechny. Lidé se mohou k naší výzvě připojit a ukázat tak, že jim toto téma není lhostejné.“

Poznámky:

[1] Viz. Zpráva o stavu zemědělství za rok 2015, dostupná na  http://www.apic-ak.cz/data_ak/16/v/ZelZprava2015.pdf
[2] Zdroj: statistika Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) dostupná na http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/pripravky-na-or/ucinne-latky-v-por-statistika-spotreba/spotreba-pripravku-na-or/spotreba-v-jednotlivych-letech/
[3] Více informací na www.parkybezchemie.cz a zde http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf
[4] O prodloužení registrace více v tiskové zprávě z 29.6.2016, viz. http://hnutiduha.cz/aktualne/navzdory-verejnosti-i-vedcum-bude-registrace-nebezpecneho-glyfosatu-docasne-prodlouzena
[5] http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-16-2011_en.htm
[6] Viz. tisková zpráva UZKÚZ http://eagri.cz/public/web/ukzuz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2016_schvaleni-glyfosatu-bylo-prodlouzeno-o.html
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
15. 9. 2016 6:19

Tak nějak mi celá akce proti glyfosátu připomíná, svým záměrně omezeným pohledem, akci – „za čistou a obnovitelnou solární energii“ a „jezdíme ekologicky – jezdíme na řepku“. Nemá pro mne smysl sem do diskuze kopírovat vše, co o tomto problému bylo napsáno už 3x. Tedy jen poznámku: Na postřik trávníků se GF používá vyjímečně a to jen při jejich likvidaci. Hlavní trávníkový hergicidy jsou přípravky pro hubení dvouděložných „plevelů“ – v maloobchodě je nejrozšířenější Bofix, který má úplně jiné účinné složky. http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/herbicidy/herbicid/bofix Ona problematika herbicidů je podstatněobsáhlejší: http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/herbicidy A hlavně je složitější o to, že se nejedná jen o parčíky… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 9. 2016 7:10

Re Gatta: výzva je sice jen výzvou, obsahuje ale i informace o tom jak jsou herbicidy používány na polích a jako desikanty. Obsahuje snahu o zlepšení i v tomto směru. Předpokládám, že to ale musí chtít spotřebitel PLOŠNĚ, žádná ochranou přírody a ŽP se zabývající organizace to za něj nemá kapacitu ani šanci sama o sobě vyřešit. Chce spotřebitel potraviny za každou cenu „levné“ ? Chápu dobře proč jsou lidé bez dostatečných příjmů tlačeni do situace kdy zdražování potravin neutáhnou. Ovšem z toho že jsou úmyslně „zlevňovány“ technologickými postupy které upřednostňují práci strojů až po maximum, a vědomě akceptujíc rozsáhlé… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 9. 2016 7:26

Pravděpodobně každý z nás v minulosti udělal něco co ne vždy bylo ve prospěch přírody a ŽP. Důležité je nejen kolik jsme toho kdo „spáchali“, ale zejména zda v tom pokračujeme či nikoliv, zda působíme ve směru se toho vystříhat… Tady hodnotím práci HD (jakkoliv není bez chyb) jako pozitivní. Samozřejmě nemusím souhlasit ze zpolitizováním části organizace, a osobně jsem výhrady i jim vícekrát v tomto směru projevil. Nikdo nejsme „svatý“, ale měli bychom se prostě snažit. Napravovat v tomto chyby své i jiných, hledat řešení, poukazovat na ně. Obávám se, že mnoho lidí dosud „vězí“ v myšlení „společnosti firemní… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 9. 2016 7:31

Re Martin – doufám že chápete, že i přes moje kritické postoje k „akci GF“ mám stejný zájem na zdravém prostředí jako Vy. Už za komančů jsem němcům záviděl, že mají svoje Zelené, dokonc jsem po 89 uvažoval o vstupu – naštěstí jsem to neudělal. Ano změnit přístup. Třeba s tou řepkou jsem se SZ na jejich webu tehdy docela obsáhle a úplně zbytečně snažil diskutovat. 3% biosložek v PHM – kolik to představuje ha oseté řepky ??? – a kolik by třeba šlo uspořit PHM lepší organizací nákladní a veřejné osobní dopravy ? Kolik PHM stojí organizačně nezvládnuté, nezkoordinované… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 9. 2016 7:38

Z původně občanských organizací se za ta léta stali tvrdí profesionálové „ve svém oboru“. Nic jiného nám v přístupu celkem logicky ani nezbylo. Ovšem z předpokladu (naivního) o „dočasném“ působení zejména mladších ročníků v eko-aktivistických organizacích se časem vyvinula situace, kdy každá NNO zabývající se přírodou, krajinou a ŽP začala zcela záviset na hrstce obětavých jednotlivců kteří se zprofesionalizovali a opřeli o vědecké poznání jak jen to šlo, jak jen měli možnosti. Ano, i část těch lidí se „zkazila“… Ovšem proč prosím? Nemožnost využít 70 a více % času jinak než ZOUFALÝM SHÁNĚNÍM PROVOZNÍCH PROSTŘEDKŮ vedla k příjmu různých zdrojů…… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 9. 2016 7:54

Pane Gato, rozumím Vám. Ovšem „obchvat“ ve venkovském prostoru neexistuje ( u aglomerací a sídel nad cca 25 tis obyvatel je to akceptovatelný termín) , je to vždy jen přeložka silnice z nejrůznějších důvodů (bohužel často naopak k „zainvestování vybraných pozemků“, podpoře tranzitu, obsazení a „dobytí“ velkoplošného chráněného území, atp.). Záleží hodně oč skutečně běží, a porovnání oněch PRO A PROTI. Na porovnání co „nejexpertněji“ podloženém, zohledňujícím také tzv. princip předběžné opatrnosti, rizika nechtěné podpory IAD, tranzitu (a tím např. dovozu výrobků za dumpingové ceny a likvidaci místních výrobců), etc. Nelze samozřejmě jít většinou ad absurdum a do extrému. Ovšem… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 9. 2016 7:55

Omlouvám se, musím už se skrovnými silami a prostředky na střechu, dokud je pěkně, nakosit beranům, posbírat švestky a bylinky…

Gatta
Gatta
15. 9. 2016 8:16

Re Martin – Základní poučka je, že každá silnice na sebe stáhne dopravu. Tedy i obchvat částečně ulehčí obci, ale v okolí přibude tranzit. A místní doprava v obci naopak stejně brzy zase stoupne. A každá silnice (dříve stačila stezka, či železnice) je jak říznutí do krajiny – viz třeba Amazonie – jedna silnice a v jejím okolí ubývá pralesa … https://mapy.cz/zakladni?x=-58.6160369&y=-4.5729193&z=6&base=ophoto Po silnici se totiž přepravují nejen lidi, ale především stavební materiál … Nebo pak jsou oblasti, kterým se velké tahy železnice a silnic vyhnyly a tam dnes zase více či méně „chcípnul pes“. Kdysi hlavní trasu železnice odmítla… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 9. 2016 9:21

Ano, NEJVYŠŠÍ ZISK ZA KAŽDOU CENU, když za ÚSPĚŠNOST je vykládáno ničení či “ porážení“ jiných a jiného, i za cenu sprostého a maximálně rychlého a zcela bezohledného rabování…, moderně „vytěžování zdrojů“…i „lidských“… Znáte větší frašku a klišé?? Do poučky k ZISKU by mělo být vloženo JAKO PODMÍNKA udržení či zlepšení zaměstnanosti, a zachování či zlepšení zdravého životního prostředí a přírody a krajiny. Jako funkční (dlouhodobě) a ověřitelné – nikoliv jako pouhá klišé omlouvající cokoliv a kdekoliv, kdykoliv, kýmkoliv… Tak jako státy a společnosti potřebují ROZUMNOU dopravní síť, výrobu i zvládnutelnou spotřebu, tak je třeba vědět, že doprava je (vedle… Číst vice »

cnemo
15. 9. 2016 18:26

Martine, asi ani sám nečekáte, že to po Vás bude někdo číst?:) Já to teda nezvládl a to jsem začínal 3x:)